Data modyfikacji:

FIFA 23 – recenzja ostatniej odsłony serii

Studio EA Sports przez lata swojej działalności zdążyło przyzwyczaić nas do tego, że na przełomie września i października do sprzedaży trafia kolejna odsłona serii FIFA. Czy w tym roku producent wprowadził wystarczająco dużo zmian, żeby gracze byli zainteresowani kupnem swojego egzemplarza z grą? O tym przekonacie się z mojej recenzji FIFA 23.
FIFA 23

Czy warto zagrać w FIFA 23? Recenzja gry

Wszystko kiedyś musi się skończyć. Nie sądziłem, że kiedykolwiek będą mógł użyć tych słów w przypadku serii FIFA od Electronic Arts. Choć producent w dalszym ciągu ma w planach kontynuowanie swojego niezwykle popularny cyklu gier piłkarskich, to od przyszłorocznej edycji musi korzystać z innej nazwy – decyzja padła na EA Sports FC. Taka sytuacja jest pokłosiem rozwiązania umowy z Międzynarodową Federacją Piłki Nożnej w sprawie używania skrótu „FIFA” w tytule. Prawa do korzystania z licencji wewnątrz gry mają pozostać bez zmian, więc właściwie będzie to wyłącznie kwestia kosmetyczna. Czas pokaże.
Zanim poznamy szczegóły kolejnej odsłony nie-FIFA, najpierw skupmy się na tym, jak „Elektronicy” postanowili pożegnać się ze swoim najbardziej kasowym cyklem. Posiadacze konsol Xbox Series X|S oraz PlayStation 5 zdecydowanie nie odczują tak dużych zmian, jak posiadacze komputerów osobistych. W przypadku PC producent w końcu zdecydował się na wypuszczenie wersji next-genowej, która oferuje identyczne rozwiązania, co edycje na konsole 9. generacji. Jest to też wyraźny znak, że twórcy powoli żegnają się z PlayStation 4 i Xbox One, traktując te platformy wyłącznie jako dodatki. O Nintendo Switch nawet nie piszę, bo tutaj w dalszym ciągu mamy do czynienia z wersją Legendary.
Studio EA Sports jeszcze więcej uwagi przyłożyło do technologii Hypermotion, rozbudowując ją o kolejne kilka tysięcy animacji. System ten zaimplementowano w poprzedniej edycji i polegał on na maszynowym uczeniu się zachowań piłkarzy na boisku przez sztuczną inteligencję. Twórcy bacznie rejestrowali zorganizowane przez siebie sesje motion capture, w trakcie których profesjonaliści rozgrywali spotkania. Następnie odpowiednio ich fotografowano, a na podstawie zdjęć projektowano nowe animacje. Dzięki temu zachowanie sportowców jest jeszcze bardziej realistyczne i pozbawione schematu.
Wpływ na poruszanie się piłkarzy po murawie ma również nowy system AcceleRATE, który zadebiutował w FIFA 23. Jego zadaniem jest podział zawodników na rozmaite archetypy dotyczące sposobu poruszania się. W praktyce polega to na tym, że np. niektórzy sportowcy są bardziej zwinni i potrafią biegać z maksymalną prędkością niemalże od razu po wychyleniu analoga w odpowiednim kierunku, zaś inni potrzebują chwili, żeby nabrać pełnej prędkości. Czuć to podczas grania, co zmusza do lepszego obserwowania swojego zespołu, żeby zrozumieć ich słabe oraz mocne strony, mogące dać nam przewagę podczas rozgrywania ataków.
Produkcja premiuje również wykonywanie strzałów zza pola karnego. W FIFA 23 pojawił się kolejny system, określany mianem power shotów, który (jak sama nazwa wskazuje) odpowiada za wykonanie bardzo mocnych i precyzyjnych strzałów na bramkę. Takie akcje są praktycznie nie do wybronienia przez bramkarza, więc warto się ich jak najszybciej nauczyć. Żeby jednak nie było zbyt łatwo, aby skorzystać z power shota, trzeba wykonać odpowiednią kombinację przycisków, co wymaga chwili. Zazwyczaj kończyło się to u mnie odebraniem piłki przez przeciwników – jeszcze sporo treningu przede mną!
Jestem wielkim fanem zmian wprowadzonych w stałych fragmentach, które po części są nowe, a pod pewnymi względami korzystają z rozwiązań ze znacznie starszych odsłon FIFA. Tym razem, żeby wykonać rzut wolny, musimy najpierw wskazać punkt na piłce, w który planujemy kopnąć, a następnie ustawić cel i trajektorię lotu. Brzmi to łatwo, ale oczywiście i tak na celność strzału wpływa odpowiednia siła kopnięcia oraz zachowanie „oponentów”. Z kolei podczas rzutów karnych musimy zwracać uwagę na pulsujący wskaźnik. Kiedy w niego trafimy, wtedy mamy o wiele większe szanse na wykonanie skutecznego strzału.

FUT w FIFA 23

EA Sports jak zwykle zadbało o drobne modyfikacje w trybie FIFA Ultimate Team. W tegorocznej odsłonie pojawiły się tzw. Momenty FUT, polegające na zaliczaniu rozmaitych niezbyt skomplikowanych wyzwań powiązanych z jakimś istotnym faktem ze świata piłki nożnej. Za zaliczenie zadań otrzymujemy specjalne gwiazdki, a te następnie możemy wymieniać na nagrody. Bardziej istotna dla graczy jest natomiast zmiana w zgraniach zawodników. Od teraz wystarczy, że na boisku wystawimy piłkarzy z tej samej ligi, drużyny lub kraju, aby uzyskać między nimi idealne połączenie. Ciężko mi jest określić, czy ten system się sprawdza, ale wydaje mi się, że został wprowadzony trochę na siłę, żeby tylko można było napisać, że w trybie FUT też zaszły zmiany.

Volta Football w FIFie 23

O VOLTA Football raczej nie ma co się rozpisywać, gdyż zdecydowanie nie jest to tryb, dla którego gracze kupią grę FIFA 23. Nowości są głównie kosmetyczne, choć studio EA Sports zadbało również o parę nowych stadionów o większych wymiarach i poszerzonych bramkach. Znacznie więcej czasu spędziłem w trybie kariery, gdzie tym razem nie musimy tworzyć własnej postaci. Zamiast tego możemy skorzystać z wizerunku jednego z wielu prawdziwych trenerów, takich jak Carlo Ancelotti, Pep Guardiola, Steven Gerrard czy Antonio Conte. Bardzo przyjemny dodatek, który docenią miłośnicy footballu.

Jakie zmiany w FIFA 23?

Z grami typu FIFA jest ten problem, że ich największe wady oraz zalety będziemy w stanie dostrzec dopiero za jakiś czas, po spędzeniu dziesiątek godzin na wirtualnych boiskach. Twórcy standardowo cały czas dłubią przy swoim dziele, żeby w nadchodzących aktualizacjach zbalansować poszczególne mechaniki lub naprawić błędy techniczne. Bez względu jednak na to, jak bardzo byśmy narzekali na FIFA 23, produkcja „Elektroników” nie ma na ten moment żadnej konkurencji, więc jest jedyną opcją dla osób interesujących się piłką nożną.
Większość modyfikacji rozgrywki, jaka została wprowadzona do tegorocznej edycji FIFA, wypada na plus, dając jednocześnie wyzwanie doświadczonym graczom, którzy na nowo muszą uczyć się opanowania poszczególnych technik. Najbardziej wygrani są jednak gracze pecetowi, ponieważ nareszcie zostali potraktowani z należytym szacunkiem.

Na czym zagrać w FIFA 23?

Produkcja EA Sports dostępna jest na komputerach osobistych, konsolach nowej generacji (PlayStation 5, Xbox Series X|S) oraz PlayStation 4, Xbox One i Nintendo Switch.

Premiera FIFA 23 – kiedy?

Gra zadebiutowała 30 września 2022 roku na wszystkich planowanych platformach. FIFA 23 dostępna jest w pudełkowym wydaniu, które znajdziecie m.in. na Ceneo.pl.
Grę do testów dostarczyła firma EA Polska, za co serdecznie dziękuję!

FIFA 23 na PC: minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5-6600K 3.5 GHz / AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 4 GB GeForce GTX 1050 Ti / Radeon RX 570 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 100 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

FIFA 23 na PC: rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i7 6700 3.4 GHz / AMD Ryzen 7 2700X 3.7 GHz
  • Pamięć RAM: 12 GB
  • Karta graficzna: 6 GB GeForce GTX 1660 / Radeon RX 5600 XT lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 100 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
Zdjęcie: Materiały prasowe EA Sports
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.