Data publikacji:

Dragon's Dogma II – premiera, wymagania, rozgrywka. Zapowiedź gry

Pierwsza odsłona Dragon’s Dogma cieszyła się sporym uznaniem wśród graczy (zwłaszcza jej odświeżona wersja o nazwie Dark Arisen), dlatego Capcom po kilku lata przerwy w końcu zdecydował się na reaktywację tej marki. Prace nad kontynuacją trwają od jakiegoś czasu, dzięki czemu producent już teraz mógł uchylić rąbka tajemnicy o swoim projekcie. Sprawdźcie, co wiadomo o grze Dragon’s Dogma II.
dragons dogma 2 premiera

Na jakich platformach zagramy w Dragon's Dogma II?

Dzieło Capcomu będzie tytułem multiplatformowym, lecz – w przeciwieństwie do poprzedniej części – tym razem producent zdecydował się na porzucenie konsol poprzedniej generacji, dlatego też Dragon’s Dogma II nie pojawi się na PlayStation 4, Xbox One i Nintendo Switch. Na chwilę obecną mamy jedynie potwierdzone, że sequel udostępniony zostanie na PlayStation 5, ale raczej możemy również zakładać, że oprócz tego do sprzedaży trafią wersję na komputery osobiste i Xbox Series X|S.

Kiedy odbędzie się premiera Dragon's Dogma II?

Twórcy drugiej odsłony Dragon’s Dogma dosyć ostrożnie ujawniają kolejne informacje odnośnie swojej produkcji. Niestety dotyczy to także daty premiery – na ten moment nie wiemy dokładnie, kiedy tytuł trafi do sprzedaży. Niewykluczone, że gra zadebiutuje dopiero w 2024 roku, a może i jeszcze później. Pozostaje czekać na oficjalny komunikat Capcomu.

O czym opowie fabuła Dragon’s Dogma II?

Producent nie ujawnił, czy druga odsłona będzie stanowiła bezpośrednią kontynuację dla poprzedniczki. Wiadomo natomiast, że ponownie trafimy do rozbudowanego świata fantasty, inspirowanego europejskim średniowieczem, w którym żyją zarówno ludzie, jak i cała masa mitycznych istot pokroju wielkich smoków, harpii, gryfów i innych stworów nawiązujących do różnych kultur, legend oraz mitologii. Zarys fabularny zaprezentowany na oficjalnym blogu PlayStation sugeruje, że historia ma bazować na tych samych motywach, co „jedynka”.
Produkcja rozpocznie się w podziemnym więzieniu, gdzie przebywa postać wykreowana przez gracza. Protagonista (lub protagonistka) usłyszy głos Smoka, który zabiera mu serce, a następnie rozkaże powstać i wyruszyć w niebezpieczną podróż w celu zgładzenia swojego oprawcy. Ten legendarny potwór przez jednych traktowany jest jako coś przerażającego, zaś w innych rejonach świata ludzie czczą go niczym boga. Głównym motywem fabularnym będzie natomiast „wypełnienie zapomnianego przeznaczenia” oraz zabicie Smoka i zajęcie miejsca na tronie.
Główny bohater nie będzie jednak osamotniony w swojej wędrówce, ponieważ pomogą mu postacie określane mianem Pionków. Użytkownicy sami ustalą ich wygląd oraz cechy charakteru, a potem kontrolę nad nimi przejmie sztuczna inteligencja. Jak sama nazwa wskazuje, z Pionkami będzie można robić co się chce – nic więc nie będzie stało na przeszkodzie, aby wypożyczyć ich innym graczom, żeby ułatwić im poradzenie sobie z jakimś trudnym etapem.
Ze względu na ograniczenia wiekowe, zwiastun Dragon's Dogma II można obejrzeć wyłącznie na YouTube.

Na czym ma polegać rozgrywka Dragon’s Dogma II?

Podobnie jak w pierwszej części, w Dragon’s Dogma II akcję będziemy śledzili z kamery umieszczonej za plecami głównego bohatera. Produkcja ma być rozbudowanym RPG z bardzo zręcznościowym systemem walki, rozgrywanym w czasie rzeczywistym. Dzieło Capcomu zaoferuje otwartą strukturę świata, którego eksploracja nie będzie ograniczana w sztuczny sposób poprzez podziały na poziomy itp. W trakcie swojej wędrówki trafimy do licznych miast oraz mniejszych wiosek, a także zwiedzimy dzikie lasy, niebezpieczne kopalnie czy inne charakterystyczne dla gatunku fantasy lokacje.
Najważniejszym celem graczy będzie zaliczanie misji głównych, które popchną fabułę do przodu. Oprócz nich, w Dragon’s Dogma II możemy liczyć na wiele zadań pobocznych oraz dodatkowych aktywności, skupiających się na pozyskaniu surowców lub upolowaniu konkretnych bestii. Nad produkcją ma czuwać Hideaki Itsuno, pracujący już wcześniej przy pierwszej odsłonie serii, dlatego możemy liczyć na to, że zarówno misje, jak i zadania zostaną dopieszczone w najmniejszym calu.
Niestety twórcy po raz kolejny nie zdecydowali się na zaimplementowanie do gry trybu kooperacji, umożliwiając wyłącznie zabawę w pojedynkę. Jednakże Capcom zapewnia, że zachowanie Pionków ma być na tyle realistyczne, że będziemy mogli się poczuć, jakbyśmy obcowali z postaciami sterowanymi przez innych użytkowników. Z biegiem gry nasi towarzysze nauczą się nowych zdolności, zwiększających ich potencjał na polu walki. Protagonista również będzie mógł rozwijać swoje statystyki, odblokowywać nowe umiejętności oraz zdobywać potężniejsze wyposażenie.
W Dragon’s Dogma II raczej często będziemy mieli okazję do zdobywania punktów doświadczenia, ponieważ na drodze głównego bohatera stanie wielu standardowych przeciwników oraz potężnych bossów, których ubicie będzie wymagało obrania odpowiedniej taktyki. Gracze otrzymają dużą swobodę rozwoju swojej postaci, dlatego jedni rozprawią się z oponentami przy użyciu wielkiego i ciężkiego miecza, drudzy postawią na strzelanie z łuku, a i trafią się tacy, co zaczną ciskać w oponentów kulami ognia. A to wszystko w bardzo ładnej oprawie wizualnej, za którą odpowiada autorski silnik graficzny RE Engine, wykorzystywany do większości współczesnych gier Capcomu.

Czy gra Dragon's Dogma II będzie posiadała polską wersję językową?

Aktualnie nie otrzymaliśmy żadnego potwierdzenia odnośnie do dodania do gry polskich napisów – nie mówiąc już nawet o dubbingu. Ciężko jest zgadnąć, jak do tematu tym razem podejdzie Capcom, który w 2023 roku zdążył wydać takie gry jak Street Fighter 6 i Resident Evil 4, z czego ta pierwsza posiadała polonizacja, zaś druga nie.
Źródło grafiki: Materiały prasowe Capcom
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Magister Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UMK. Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.