Data publikacji:

Do czego służy DisplayPort? Co to jest?

Złącze DisplayPort pojawia się w takich urządzeniach jak monitory czy komputery. Bardzo często to rozwiązanie jest zestawiane z popularnym i dobrze znanym złączem HDMI. Wyjaśniamy, co to jest DisplayPort, a także w jakich sytuacjach warto z niego korzystać.
displayport

Czym jest DisplayPort?

DisplayPort to interfejs cyfrowy, który został opracowany przez konsorcjum dla standaryzacji grafiki komputerowej (VESA). Rozwiązanie zatwierdzono w 2006 roku. DisplayPort służy do przesyłania obrazu i dźwięku pomiędzy komputerem a monitorem. DisplayPort jest wykorzystywany również do połączenia kina domowego, projektorów czy telewizorów. Standard jest kompatybilny z portami HDMI, DVI czy VGA.

DisplayPort na przestrzeni lat

Wersja 1.0 - 1.1

Pierwsza wersja DisplayPort z 2006 roku oferowała przepustowość na poziomie 10,8 Gb/s z wykorzystaniem łącza czteropasmowego. Szybkość transmisji osiąga z kolei 8,64 Gb/s.

Wersja 1.2 - 1.2a

DisplayPort w wersji 1.2 pojawiło się 7 stycznia 2010 roku. Producentowi udało się podwoić przepustowość do 17,28 Gb/s w trybie High Bit Rate 2, a to przełożyło się na wyższą częstotliwość odświeżania i lepsze kolory, co jest zasługą wsparcia dla gamy kolorów xvYCC, scRGB oraz Adobe RGB. Dodatkowo wprowadzono rozwiązanie Global Time Code dla synchronizacji audio i wideo poniżej 1 µs. W wersji 1.2a z 2013 roku wprowadzono technologię Adaptive Sync obecną przy standardzie FreeSync, które jest pomysłem marki AMD.

DisplayPort 1.3

Dokładnie 15 września 2014 roku pokazano DisplayPort 1.3, który znowu imponował osiąganymi prędkościami. Przepustowość transmisji zwiększyła się do 32,4 Gb/s, co jest zasługą trybu HBR3 o prędkości 8,1 Gb/s. To idealna wydajność dla ekranów 4K przy 120 Hz z 24-bitowym/px kolorem RGB. DisplayPort 1.3 sprawdza się także w panelach 5K przy 60 Hz i 30-bitowym/px kolorem RGB. Można go zastosować również do wyświetlaczy 8K przy 30 Hz z 24-bitowym/px kolorem RGB. Przy użyciu przewodu z tym standardem możemy obsługiwać dwa wyświetlacze 4K lub cztery wyświetlacze Full HD.

DisplayPort 1.4, 1.4a

DisplayPort w wersji 1.4 zadebiutował w marcu 2016 roku, natomiast DisplayPort 1.4a pojawił się dwa lata później. Niestety, pod względem wydajności nie zmieniło się praktycznie nic. Jedynie dodano obsługę Display Stream Compression 1.2 oraz metadane HDR10.

DisplayPort 2.0

Prezentacja DisplayPort 2.0 początkowo była planowana na 2017 rok, jednak prace nad nowym standardem przedłużyły się i dopiero 26 czerwca 2019 roku producent pokazał nowe rozwiązanie. Skupiono się głównie na poprawie szybkości transmisji i zwiększono ją z 25,92 Gb/s do 77,37 Gb/s. DisplayPort 2.0 dodatkowo wspiera wyższą częstotliwość odświeżania, a także technologię HDR.

W jakich urządzeniach znajduje się DisplayPort?

DisplayPort to złącze obecne w wielu monitorach i kartach graficznych. Producenci laptopów, aby zachować cieńszą obudowę, wprowadzili złącze mini DisplayPort, które umożliwia przesyłanie obrazu oraz dźwięku. Do urządzeń podłączymy się przy pomocy dedykowanych przewodów z końcówkami HDMI, DVI czy VGA. W razie potrzeby można skorzystać z odpowiedniej przejściówki. Ich wybór w sklepach jest naprawdę duży, więc ze znalezieniem odpowiedniego modeli nie będzie większych problemów.

Do najpopularniejszych adapterów możemy zaliczyć:
  • DisplayPort – HDMI,
  • DisplayPort – DVI,
  • DisplayPort - Mini DisplayPort,
  • DisplayPort – D-SUB.

Czy DisplayPort jest lepsze od HDMI?

Wielu użytkowników często zadaje pytanie - DisplayPort czy HDMI? Odpowiedź na to pytanie niestety nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. Pod względem wydajności jedynie standard HDMI 2.1 przewyższa DisplayPort. Ten pierwszy osiąga przepustowość 42,6 Gb/s, natomiast drugi oferuje 25,92 Gb/s. Jednak gdy zestawimy już starsze HDMI 2.0 (14,5 Gb/s) do DisplayPort 1.3 czy 1.4 (25,92 Gb/s), to wynik będzie korzystniejszy dla drugiego standardu.

Oba rozwiązania poradzą sobie z obsługą obrazu w wysokiej rozdzielczości. Jeśli chcemy cieszyć się częstotliwością odświeżania 120 Hz, to musimy kupić przewód HDMI w wersji 2.1. W przypadku DisplayPort, standard 1.4 obsłuży wyższą częstotliwość. Pod względem jakości dźwięku różnice są praktycznie niezauważalne.

Można powiedzieć, że HDMI jest złączem popularniejszym, choć producenci monitorów oferują często oba standardy, co daje użytkownikowi wybór. DisplayPort zdecydowanie lepiej sprawdzi się w zastosowaniach gamingowych, gdzie liczy się nie tylko jakość obrazu, ale również wyższa częstotliwość odświeżania obrazu, która przekłada się na płynniejszą rozgrywkę.

Warto dodać, że przewód HDMI obsługuje pełną przepustowość nawet w przewodach 10-metrowych. W DisplayPort maksymalne możliwości wykorzystamy przy długości około 3 metrów.

Jaki przewód DisplayPort kupić?

Najlepszym wyborem obecnie są przewody DisplayPort 1.2 i DisplayPort 1.4, które oferują doskonałą wydajność. Niestety na ten moment w sklepach na próżno szukać przewodów DisplayPort 2.0. Ten standard powinien rozwinąć się dopiero w kolejnych latach. Jednak w obsłudze wysokie jakości Display Port 1.4 poradzi sobie bez najmniejszych problemów. Ceny kabli rozpoczynają się od kilkudziesięciu złotych i sięgają około 200-300 złotych.
Autor: Bartłomiej Mazurek