Data modyfikacji:

Darknet – co to jest? Jak wejść do darknetu?

Surfując po sieci, z pewnością nie raz pomyślałeś sobie, że jest ona wprost nieograniczona. Z pewnością więc zainteresuje cię fakt, że wszystkie strony i witryny, do których może dotrzeć przeciętny użytkownik, to jedynie wierzchołek góry lodowej. Poza widoczną dla każdego z nas częścią internetu istnieje również darknet, czyli ciemna strona internetu, w której każdy jest anonimowy. Co dzieje się w zakamarkach darknetu? Czy warto tam wchodzić? W jaki sposób to zrobić? Pora odpowiedzieć na te pytania.
Darknet
Zacznijmy jednak od najważniejszego, a więc wyjaśnienia, co to jest darknet. Mówiąc najprościej, jest to „ciemna strona internetu”, czyli miejsca w sieci, do których dotrzeć możemy tylko, korzystając ze specjalnych, gwarantujących nam anonimowość rozwiązań, o których opowiemy za chwilę. Witryny w darknecie nie ujawniają swoich adresów IP, nie są również indeksowane przez przeglądarki, z których korzystamy wszyscy. Dark web daje więc zarówno posiadaczom stron, jak i użytkownikom znacznie więcej wolności, która niestety nie zawsze jest prawidłowo wykorzystywana. 

Co można znaleźć w darknecie?

To pytanie, które nurtuje wszystkich, którzy choć raz słyszeli o czarnym internecie. Nie bez przyczyny. Większość witryn, które tam znajdziemy, może wyglądać z pozoru niegroźnie, są to bowiem fora internetowe, blogi, serwisy ogłoszeniowe czy sklepy internetowe, a więc wszystko, co doskonale znamy.
Niestety, anonimowość i brak kontroli sprawia, że w darknecie możemy znaleźć np. bardzo brutalne filmy i pornografię, ogłoszenia sprzedaży kradzionych przedmiotów, sprzedawców oferujących broń lub nielegalne substancje, a także liczne nadużycia i przestępstwa. To część internetu, w której należy być szczególnie czujnym, ponieważ nikt nie daje nam pewności, że osoba, z którą prowadzimy rozmowę, np. w celu zakupu przedmiotu, ma uczciwe zamiary. 

Czy darknet to tylko zło?

Po tak niezbyt zachęcającej informacji wiele osób uznaje, że nie potrzebuje wchodzić na strony darknetu. Czy jednak rzeczywiście znajdziemy tam jedynie strony z narkotykami oraz inne przestępcze działalności? Jak się okazuje, niekoniecznie. Dark web przynosi bowiem również pewne korzyści – szczególnie dla obywateli krajów autorytarnych, którzy nie mogą mówić prawdy o swoich rządach oraz korzystać z ogólnoświatowych portali internetowych. To właśnie z tego powodu swoją wersję serwisu w darknecie ma nawet Facebook. Dla tych osób czarny internet jest namiastką wolności.
Warto również wspomnieć o tym, że strony darknet monitorowane są przez służby, które również wiedzą jak dostać się do ciemnego internetu i aktywnie działają w wyłapywaniu przestępczości oraz zagrożenia terrorystycznego. Otwarte manifestowanie swoich niecnych zamiarów w czarnej sieci przyczyniło się do schwytania wielu przestępców i zbrodniarzy.  

Jak wejść do darknetu?

Na koniec odpowiedzmy na pytanie, które nurtuje wiele osób, a mianowicie: jak wejść do dark webu? Aby było to możliwe, potrzebujemy specjalnych rozwiązań, które zapewnią nam anonimowość, a także pozwolą na dotarcie do stron, które nie podają swojego IP. Pierwszym z nich jest przeglądarka TOR. To oprogramowanie, które przesyła zaszyfrowany sygnał kilkukrotnie pomiędzy pośredniczące między sobą routery. Sygnał jest więc wielokrotnie szyfrowany i niemożliwy do zlokalizowania.
Potrzebujemy również wyszukiwarki, która wyświetli nam strony działające w darknecie. W tej roli doskonale sprawdza się np. wyszukiwarka DuckDuckGo. Na czas korzystania z przeglądarki TOR powinniśmy również wyłączyć wtyczki takie jak JavaScript czy Flash. Warto też zadbać o swoje bezpieczeństwo – korzystać z VPN oraz nikomu nie podawać swoich danych podczas surfowania po darknecie.
Zdjęcie: NomadSoul1/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo