Data modyfikacji:

Co to są tagi NFC? Jak je włączyć w telefonie?

Tagi NFC przybierają na popularności w miarę, jak coraz więcej ludzi kupuje telefony zdolne z nich korzystać. Jak działa ta technologia i do czego może nam się przydać w praktyce? W poniższym artykule odpowiadamy, co to są tagi NFC?

TAGI NFC – PODSTAWY

NFC, czyli Near Field Communication, to następny krok w przechowywaniu danych po RFID (Radio Frequency Identification) – technologii pozwalającej na przechowywanie danych przy użyciu niewielkiej ilości energii lub kompletnie bez zasilania. Choć RFID pozwala na zapisywanie w tagach nieco większej ilości danych, w praktyce jest mniej bezpieczną technologią, ze względu na znacznie większy zasięg odczytu – w zależności od wykorzystywanej częstotliwości sięgający nawet 200 metrów. NFC ma domyślnie mniejszą pojemność i zasięg zaledwie 10 centymetrów, ale czyni to go znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem. Osoby i urządzenia przechwytujące dane musiałyby znacząco się do nas zbliżyć, by w ogóle zarejestrować, że urządzenie ma aktywny moduł NFC. Dzięki temu ograniczeniu możemy bez zmartwień wykorzystywać je do płatności przy użyciu telefonu.

JAK PŁACIĆ PRZY POMOCY TAGÓW NFC?

Jednym z najczęstszych zastosowań NFC w telefonie są płatności – niezależnie od tego, czy korzystamy z urządzenia pracującego na Androidzie (większość nowych telefonów) czy iPhone’a (od iPhone 6 w górę), po dodaniu naszej karty płatniczej do Google Pay lub Apple Pay możemy płacić zbliżeniowo przy użyciu telefonu. Wymaga to oczywiście uruchomienia NFC w urządzeniu, jednak na obu dużych platformach włączanie i wyłączanie modułu w telefonie jest stosunkowo łatwe.

Ze względu na specyfikę NFC większość terminali płatniczych, a także bramki w komunikacji miejskiej, które przyjmują karty płatnicze, są w stanie bez problemu pobrać płatność. Działa to tak samo, jak normalna operacja kartą, włącznie z koniecznością wprowadzenia kodu PIN przy wyższych kwotach. Rzadko zdarza się, żeby niektóre starsze terminale płatnicze miały problem z odczytaniem danych przesyłanych przez NFC z telefonu. Są to jednak wyjątki.

INNE ZASTOSOWANIA TAGÓW NFC

Technologia NFC nie służy jednak tylko do płatności. Ze względu na niewielki koszt i zdolność przechowywania pewnej ilości danych, tagi NFC mogą być wykorzystywane także do przesyłania informacji z wizytówki lub innego niezasilanego przedmiotu. Działają na podobnej zasadzie jak kody QR.

Dodatkowo technologie takie jak Android Beam czy Samsung Beam, pozwalające na przesyłanie danych między smartfonami i podobnymi urządzeniami, wykorzystują technologię NFC do parowania nadawcy i odbiorcy. Choć właściwy przesył danych realizowany jest za pośrednictwem modułów Wi-Fi o dużej przepustowości, zbliżenie ze sobą telefonów z aktywnymi modułami NFC pozwala na rozpoczęcie przekazywania informacji.

JAK WŁĄCZYĆ NFC W TELEFONIE?

Aktywacja samej funkcji NFC w telefonie jest bardzo prosta. Na Androidzie domyślna lokalizacja opcji NFC to Ustawienia Więcej NFC – aktywacja tej usługi powinna włączyć automatycznie także Android Beam, ponieważ, jak pisaliśmy wyżej, obie funkcje są ze sobą powiązane. NFC dostępne jest także w menu skrótów i oznaczone ikoną widoczną poniżej lub jakimś jej wariantem.

Funkcjonalność NFC na urządzeniach Apple jest nieco bardziej ograniczona – starsze modele iPhone’ów wykorzystujące tę technologię wymagają aplikacji służących za czytnik NFC do zastosowań innych niż Apple Pay, a nowsze potrafią odczytywać tagi bez konieczności przechodzenia przez menu. Wyświetlane jest na nich tylko zapytanie, czy chcemy skorzystać z tej funkcji. Niektóre rozwiązania, takie jak parowanie urządzeń przez NFC, nie są dostępne nawet w nowych telefonach, takich jak iPhone 8.

Autor: Artur Cnotalski