Data publikacji:

Jaki darmowy antywirus wybrać?

Nikogo w dzisiejszych czasach nie trzeba już przekonywać, że zagrożenie atakami hakerskimi jest wciąż bardzo duże. Postępując nieodpowiedzialnie, możemy narazić się na działanie wirusów, które mogą spowalniać działanie naszego komputera oraz doprowadzić do kradzieży danych z naszego sprzętu. Tymczasem większość z nas korzysta z sieci każdego dnia, wymienia prywatne wiadomości czy dokonuje płatności. Właśnie dlatego warto odpowiednio się zabezpieczyć. Pomóc może nam w tym darmowy antywirus. Jaki jednak wybrać? Przekonajmy się.
Jaki darmowy antywirus wybrać?
Wiele osób niesłusznie uważa, że antywirus darmowy nie jest w stanie zapewnić nam optymalnej ochrony przed złośliwym oprogramowaniem i tylko płatne rozwiązania są godne uwagi. Tymczasem to nie do końca prawda. Na rynku istnieje wiele darmowych antywirusów, które cieszą się doskonałą opinią użytkowników. Przygotowaliśmy więc ranking darmowych antywirusów 2022. To sprawdzone programy, z których możesz korzystać bez żadnych opłat.

Dlaczego nie warto korzystać z fabrycznych rozwiązań Windowsa?

Kiedy mówimy o darmowych antywirusach na komputer, wielu użytkowników komputerów z systemem Windows uznaje, że wystarczy im fabrycznie zainstalowane oprogramowanie, czyli Microsoft Defender. Nie jest to jednak do końca prawda. Nie da się bowiem ukryć, że rozwiązanie Windowsa nie nadąża za konkurencją i nie jest w stanie zaoferować nam dostępu do szeregu funkcji dodatkowych, które są niezbędne do skutecznego zabezpieczenia sieci w dzisiejszych czasach. Mowa tu o funkcjach takich jak VPN, Menadżer haseł czy kontrola rodzicielska. Mnogość ataków oraz zaawansowanie wirusów wymaga jednak ich posiadania.

Ranking darmowych antywirusów 2022 – poznaj nasze propozycje

Jak wspominaliśmy, funkcje, jakie posiadają antywirusy darmowe, są coraz bardziej zaawansowane, a twórcy oprogramowania często oferują liczne aktualizacje. Z tego właśnie powodu w czołówce znajdują się od lat te same propozycje, które cieszą się ugruntowaną już pozycją. Wszystkie znajdziesz na stronie Ceneo.pl. Sprawdźmy, które z darmowych antywirusów warto wziąć pod uwagę w 2022 roku.
Pierwszym programem antywirusowym, który wyróżnia się bardzo dobrą skutecznością, a jednocześnie jest bardzo łatwy w instalacji i obsłudze, jest Avira Free Security. Program ten wyróżnia się między innymi skanowaniem złośliwego oprogramowania w czasie rzeczywistym czy dostępną w zestawie niszczarką plików, dzięki której możemy mieć pewność, że po niechcianych przez nas danych nie pozostaną żadne, najmniejsze nawet ślady. Program może być używany za darmo aż na pięciu urządzeniach.

Kolejnym darmowym antywirusem, który godny jest uwagi, jest z całą pewnością program Sophos Home Free. Za pomocą tego rozwiązania możemy, co prawda, chronić za darmo jedynie trzy urządzenia, w zamian otrzymujemy jednak niezwykle skuteczną w działaniu kontrolę rodzicielską, zaś skanowanie komputera w czasie rzeczywistym wykorzystuje sztuczną inteligencję, dzięki czemu jest bardzo dokładne i skuteczne. Program świetnie radzi sobie z nowymi wirusami pojawiającymi się w sieci.

Mówiąc o darmowych antywirusach 2022 roku, nie sposób nie wspomnieć również o programie Kaspersky. To absolutny lider na rynku, który oferuje darmową ochronę już od wielu lat. Program ten może ochronić pięć urządzeń, otrzymujemy również pełne wsparcie klienta przez maila czy czat. Kaspersky jest programem bardzo efektywnym – usuwa aż 99,7 procent wirusów. Jednocześnie oferuje bardzo szybkie skanowanie, co sprawia, że doskonale sprawdza się również w przypadku komputerów z rozbudowaną bazą danych i licznymi zainstalowanymi programami.

Autor: Kamila Łońska-Kępa