Data modyfikacji:

Android Auto w Polsce? Kiedy aplikacja będzie oficjalnie? Jak działa? 

Aplikacja Android Auto została przygotowana z myślą o kierowcach, aby zapewnić im jeszcze łatwiejsze poruszanie po drogach. Dostęp do wielu przydatnych aplikacji sprawia, że podróżowanie staje się przyjemnością. Android Auto w Polsce nie jest aktualnie dostępne. Czy jednak możemy liczyć, że premiera tego rozwiązania w końcu się odbędzie? 

Czym jest Android Auto? 

Android Auto to interfejs zbudowany w oparciu o aplikacje firmy Google. Jego wygląd został zmodyfikowany w taki sposób, aby zapewnić kierowcy jak najlepsze wrażenia podczas użytkowania. Tym samym z łatwością będzie on mógł wybrać interesujące go funkcje, jednocześnie skupiając się na drodze. Po zainstalowaniu aplikacji, łączymy smartfon z zewnętrznym wyświetlaczem pojazdu za pomocą przewodu USB. Dzięki temu, już po chwili urządzenie jest gotowe do pracy. Plusem Android Auto jest wyświetlanie powiadomień o przychodzących połączeniach, czy wskazówek dotyczących wybranej trasy. Na tym jednak jego możliwości się nie kończą! Warto wspomnieć, że na ekranie nie pokazuje się cały interfejs z telefonu. To swego rodzaju rozszerzenie możliwości smartfona i przeniesienie części jego funkcji do pojazdu. 

Jakie aplikacje wspiera Android Auto? 

Asystent Google 

Tak naprawdę na wirtualnym asystencie Google opiera się Android Auto. Polecenia głosowe są bardzo ważnym elementem całego systemu. Komunikacja jest szybka i skuteczna, co dla zmotoryzowanych jest niezwykle istotne. Asystent Google ma swój udział także w innych aplikacjach dostępnych w Android Auto.

Google Maps 

To zdecydowanie najpopularniejsza aplikacja do nawigowania. Wygląd Google Maps na samochodowym ekranie jest bardzo podobny do tej, którą widzimy w wersji na smartfony. W opcjach znajduje się opcja umożliwiająca wybór konkretnych miejsc takich jak restauracje, kina, czy galerie handlowe. Wraz z mapą wyświetlane są jednocześnie wskazówki, ułatwiające dotarcie do wybranego celu. 

Połączenia telefoniczne i wiadomości 

Android Auto integruje się z połączeniami telefonicznymi oraz wiadomościami. To zdecydowanie jedna z najmocniejszych stron tej aplikacji, ponieważ możemy komfortowo rozmawiać, a także pisać wiadomości przy użyciu naszego głosu. Google przyznaje, że to sposób, aby nie rozpraszać kierowcy podczas jazdy. 

Muzyka 

Wielu kierowców lubi słuchać muzyki w samochodzie, dlatego Android Auto wspiera aplikacje firm trzecich. Do wyboru mamy m.in Spotify, YouTube Music czy Google Play Music. Z poziomu ekranu samochodowego można przełączać utwory, uruchamiać playlisty, a z poziomu kierownicy zarządzać poziomem głośności. 

To nie koniec aplikacji wspieranych przez Android Auto 

Android Auto oferuje o wiele więcej przydatnych aplikacji! W sklepie Play znajdziemy takie tytuły jak WhatsApp, Messenger, Waze, WeChat, Telegram, Tuneln Radio, czy Podcast Addict. Wybór jest całkiem spory i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. 

Samochody, które wspiera Android Auto 

Android Auto wspiera ponad 400 modeli samochodów od około 40 znanych producentów. Oferta jest stale poszerzana, dlatego w nowych pojazdach można znaleźć obecność tego interfejsu. W przypadku smartfonów wszystko zależy od danego kraju. W Polsce oficjalnie Android Auto nie jest dostępny, choć jest pewien sposób, aby z niego korzystać. O tym dowiesz się w dalszej części artykułu.

Do obsługi Android Auto potrzeba systemu Android w wersji przynajmniej 5.0 Lollipop. Warto pamiętać, że system korzysta z procesora znajdującego się w telefonie, dlatego lepiej wyposażyć się w nowszy telefon, który zapewni doskonałą wydajność. System Android Auto można znaleźć także w radiach typu 2DIN. Znani producenci systemów car audio mają w swoich ofertach modele, które wspierają takie rozwiązanie. 

Android Auto w Polsce - jak zainstalować? 

Aplikacja Android Auto ma pojawić się w Polsce, jednak w dalszym ciągu nie wiemy kiedy ma to nastąpić. Jednak jest pewien sposób, który pozwala na ściągnięcie jej już teraz. W pierwszej kolejności ze sklepu Play pobieramy aplikację APKMirror. Następnie wyszukujemy Android Auto i pobieramy go na naszego smartfona. Warto pamiętać o tym, aby w ustawieniach zaznaczyć, że zezwalamy na instalację aplikacji pochodzących od firm trzecich. 

Po kilku chwilach Android Auto pojawi się na ekranie głównym, a Ty będziesz mógł z niego korzystać. Dobra wiadomość jest taka, że interfejs jest dostępny w języku polskim. Oczywiście nie wszystkie funkcje mogą działać idealnie, ale na dzień dzisiejszy to najlepszy sposób na uzyskanie dostępu do Android Auto. W Polsce premiera powinna odbyć się w najbliższym czasie, ponieważ wielu użytkowników z niecierpliwością wyczekuje pojawienia się Android Auto. 

Czy warto skorzystać z Android Auto? 

Zdecydowanie tak! Posiadacze telefonów z Androidem z pewnością docenią funkcjonalności, jakie oferuje ta aplikacja. Android Auto to jeden z największych konkurentów Apple CarPlay. W porównaniu do rozwiązania amerykańskiego producenta możemy liczyć na dostęp do asystenta Google, który mówi już w języku polskim. Niestety, ale takiego wsparcia nadal nie ma w Siri, co znacznie utrudnia korzystanie. 

Android Auto świetnie sprawdza się jako zintegrowana platforma w nowszych samochodach. Jednak jak widać po naszym poradniku, aby cieszyć się jego funkcjami nie trzeba mieć modelu prosto z salonu. 
Autor: Bartłomiej Mazurek