Data publikacji:

Age of Wonders 4 – recenzja. Wielki powrót kultowej marki

Holenderskie studio Triumph po kilku latach oczekiwań w końcu wypuściło na światło dzienne kolejny pełnoprawny sequel Age of Wonders (w międzyczasie był jeszcze spin-off Planetfall). Czy nowa odsłona tego kultowego cyklu jest równie atrakcyjna, co poprzednie? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w dalszej części recenzji Age of Wonders 4.
age of wonders 4 recenzja

Czy warto zagrać w Age of Wonders 4? Recenzja gry

Cykl Age of Wonders nigdy nie był mi szczególnie bliski, ponieważ gra miała pecha, że zawsze stała w cieniu marki Heroes of Might & Magic. Czasy jednak się zmieniły, a kultowe HoMM prawdopodobnie na dobre odeszło do lamusa i nic nie wskazuje na to, że cykl zostanie w najbliższej przyszłości wskrzeszony. Jest to więc bardzo dobry moment dla studia Triumph, aby przypomnieć graczom o istnieniu czegoś takiego, jak Age of Wonders. Muszę przyznać, że taka taktyka zadziałała w stu procentach, bo w grę wkręciłem się już od pierwszych minut i raczej nie zamierzam zbyt szybko usuwać jej z dysku swojego komputera. A raczej Steam Decka, bo gra bardzo dobrze współpracuje z tym handheldem, wykorzystując nawet jego ekran dotykowy.
Zdecydowanie największą siłą Age of Wonders 4 jest swoboda w kreowaniu własnej rozgrywki. Już na początku zabawy możemy zdecydować, jaką kampanię chcemy rozegrać. Weterani cyklu od razu mogą wskoczyć na największą mapę, na której znajdą wielu przeciwników oraz inne ogromne zagrożenia i wyzwania. Na szczęście twórcy przygotowali ponadto dodatkowy krótki scenariusz dla początkujących, idealnie wprowadzający do podstawowych mechanik zabawy. Produkcja jest niesamowicie rozbudowana, dlatego przygotujcie się na to, że przez pierwszą godzinę nieustannie będziecie przeskakiwać po okienkach zawierających cenne informacje.
Zapewniam was, że sporo czasu poświęcicie także na przygotowanie się do rozpoczęcia kampanii. Jak już wcześniej wspomniałem, możecie wybrać spośród kilku scenariuszy, a do tego nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaprojektować własny świat na podstawie kilku parametrów. Oprócz tego gracze mają do wyboru aż kilkanaście ras i władców, które mają z góry przypisane istotne cechy i inne ważne elementy. Gdybyście jednak nie byli zadowoleni z dostępnych opcji, to w Age of Wonders 4 możecie sami stworzyć własną rasę! Kreator frakcji jest przeogromny, że tak naprawdę zabraknie wam życia, zanim przetestujecie wszystkie możliwe warianty.
Age of Wonders 4 to strategia 4X z prawdziwego zdarzenia. Twórcy zadbali o to, aby każdy aspekty rozgrywki był jak najbardziej dopracowany i żebyśmy przez cały czas mieli co robić. Dzięki temu wszystkie tury w jakiś sposób angażują użytkownika, gdyż wymagają od niego wykonywania zróżnicowanych czynności. Wiele zależy także od naszego podejścia do zabawy – nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy najpierw rozbudowali swoją armię, a następnie wyruszyli na odkrywanie ukrytych terenów, gdzie znajdziemy przeciwników. Jeśli nie kręcą nas dyplomatyczne zagrania, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypowiedzieć wojnę innej nacji i przejąć jej terytorium.
W dziele Triumph Studios nie rozbudowujemy swojej bazy na oddzielnym ekranie, tak jak to miało miejsce chociażby w Heroes of Might & Magic III. W tym przypadku proces rozwoju królestwa rozstrzyga się na głównej mapie świata – poprzez swoją eksplorację, zyskujemy kontrolę nad nowymi terenami, a następnie na każdym z fragmentów możemy postawić konkretny rodzaj budynku, kopalni lub innego istotnego obiektu. Żeby jednak tego dokonać, najpierw konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich badań i zebranie wymaganych surowców, które podzielone zostały na kilka kategorii.
Oczywiście poszerzanie swoich wpływów nie zawsze jest proste. Na swojej drodze nie tylko trafimy na lokalne monstra, ale także wrogie armie. I w tym momencie przechodzimy do mojego ulubionego segmentu rozgrywki, czyli turowych starć. Podobnie jak w wielu innych grach 4X, tutaj też możemy automatycznie rozstrzygać bitwy, ale musimy liczyć się z tym, że nasze wojska mogą w ten sposób ponieść większe straty. Dlatego też w trudniejszych bataliach o wiele lepiej samemu kontrolować wojaków – zwłaszcza że system walki jest naprawdę bardzo fajny.
W Age of Wonders 4 swoimi jednostkami możemy przemieszczać się po heksagonalnych polach na stosunkowo niewielkich arenach. Nie wystarczy posiadać przeważające siły, aby pokonać oponenta. Niezwykle istotne jest odpowiednie wykorzystanie terenu oraz potencjału naszej armii. Dlatego też warto trzymać łuczników gdzieś z tyłu, żeby w tym czasie rycerze uzbrojeni w tarcze mogli brać na klatę poważniejsze ataki. Zróżnicowanie jednostek jest bardzo duże, dlatego każde starcie może przebiegać zupełnie inaczej, w zależności od tego, jaki styl walki preferujemy.
Age of Wonders 4 to fantastyczna gra strategiczna typu 4X, do której powinni się uśmiechnąć wszyscy miłośnicy serii Heroes of Might & Magic. Twórcy przygotowali bardzo rozbudowaną rozgrywkę, która przez cały czas jest w stanie dostarczać wielu wrażeń. Jeżeli lubicie tego typu produkcje i szukacie czegoś, przy czym spędzicie setki godzin, to dzieło Triumph Studios jest właśnie dla was.

Na czym zagrać w Age of Wonders 4?

Studio Triumph podczas prac nad czwartą odsłoną Age of Wonders skupiło się przede wszystkich na platformach nowej generacji. Oznacza to, że w produkcję zagramy zarówno na komputerach osobistych (GOG.com, Steam, Epic Games Store i Microsoft Store), jak i konsolach PlayStation 5 oraz Xbox Series X|S.

Premiera Age of Wonders 4 – kiedy?

Dzieło holenderskiego dewelopera zadebiutowało 2 maja 2023 roku na wszystkich planowanych platformach. Gra na ten moment nie jest dostępna w wersji fizycznej (i nie wiadomo, czy kiedykolwiek będzie), dlatego można ją kupić wyłącznie w edycji cyfrowej – pecetowe wydanie znajdziecie m.in. na Ceneo.pl.

Czy Age of Wonders 4 posiada polską wersję językową?

Na szczęście tak – w grze dostępna jest polska wersja językowa, lecz twórcy ograniczyli się wyłącznie do napisów, dubbing pozostawiając w angielskim wydaniu. Polonizacja jest niezwykle istotna w Age of Wonder 4 ze względu na bardzo dużą złożoność rozgrywki.

Ile godzin zajmuje ukończenie Age of Wonders 4?

To, ile czasu zajmie wam ukończenie tej produkcji, zależy w dużej mierze od tego, w jaki sposób zamierzacie w nią grać. Śmiało możecie jednak założyć, że przy Age of Empires 4 da się spędzić setki godzin, testując inne rasy, scenariusze i mapy.
Grę do testów dostarczyła firma GOG.com. Opinia należy do autora recenzji.

Age of Wonders 4 na PC – minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5-2500K 3.3 GHz / AMD Ryzen 5 1600X 3.6 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 670 / Radeon HD 7870 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 20 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Age of Wonders 4 na PC – rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i7-9700K 3.6 GHz / AMD Ryzen 5 5600X 3.7 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 8 GB GeForce GTX 1070 Ti / Radeon RX 5700 XT lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 20 GB
  • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
  • Zdjęcie: Materiały prasowe Triumph Studios
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.