Data publikacji:

Wiedźmin 2 – poradnik do gry

Planujesz grać w grę Wiedźmin 2? Poradnik, który skonstruowaliśmy, być może ułatwi Ci nieco przejście scenariusza oraz rozjaśni pewne kwestie. Ta rozgrywka jest kontynuacją słynnego Wiedźmina 1, rozszerzoną o ogromną ilość nowych wątków, a także dużo większą ilość potencjalnych zakończeń i animacji. Dowiedz się, jakie misje możesz wykonać, oraz poznaj nasze podstawowe porady dotyczące Wiedźmina 2.
wiedźmin 2 poradnik

Wiedźmin 2 – wprowadzenie do gry

Poradnik do gry Wiedźmin 2 należałoby rozpocząć krótkim wprowadzeniem w klimat samej gry. Tym razem będziemy poszukiwać zabójcy, który dokonał morderstwa na władcy Temerii, o które oskarżony zostaje Geralt. W czasie gry musimy rozwijać poszczególne umiejętności, przyrządzać eliksiry i kompletować ekwipunek, który będzie potrzebny w walce i rozwiązywaniu questów. Chwilami towarzyszyć będzie nam Triss oraz Jaskier. Spotkamy się również z Zoltanem oraz Scoia'tael. W zależności od wybranych ścieżek może czekać na nas niejedna ciekawa walka, spory z wiedźminami, trudne decyzje, romanse i sceny erotyczne, ratowanie bliskich, spotkanie z wojskami Nilfgaardu oraz szukanie zabójcy.
Ze znanych z Wiedźmina 1 itemów do dyspozycji mamy miecz stalowy, służący do walki z ludźmi, oraz srebrny, który wykorzystujemy na potwory. Fabuła jest pełna przemocy i wulgaryzmów, co sprawia, że nie jest to najlepsza pozycja dla młodszych graczy, jednak tego można było się spodziewać już po pierwszej części gry. Uwypuklenie niektórych emocji sprawia jednak, że Wiedźmin 2 jest wyjątkowo wciągający i został bardzo pozytywnie odebrany przez krytyków.

Wiedźmin 2 – misje

W prologu wykonujemy trzy misje: Lochy La Valette'ów, Z woli króla; Na pierwszej linii, Barykada; Próba ognia, Do świątyni, Krew z krwi. Sceny rozpoczynające grę rozgrywają się w więzieniu. Musimy się uwolnić, pokonać strażników i porozmawiać z Triss oraz Foltestem. Całą drugą misję spędzimy w wieży, do której doprowadzi nas król Foltest. W części Na pierwszej linii, Barykada będziemy walczyć z wrogami i rycerzem w czarnej zbroi. W kolejnej spotkamy smoka, potwory oraz Scoia'tael. W akcie pierwszym czekają na nas wątki o następujących tytułach: Twarde lądowanie, Z woli boskiej i katowskiej; Niemoralna propozycja; Kejran; Zabójcy królów, Róża pamięci; Zabójcy królów 2; Gdzie jest Triss Merigold?, Na rozstajach; Śmierć zdrajcy oraz Pływające więzienie.

Najważniejszy wybór w czasie gry – Iorweth czy Roche? Wiedźmin 2 – misje

Jeżeli postawimy na Iorwetha czekają nas następujące misje: Preludium do wojny: Aedirn, Narada wojenna; Podziemne życie; W pogoni za magią; Gdzie jest Triss Merigold?; Królewska krew; Gdzie jest Triss Merigold? 2; Kwestia życia i śmierci, Symbol śmierci; Wieczna bitwa; Oblężenie Vergen. Jeśli wybór padnie na Roche, czeka nas: Preludium do wojny: Kaedwen, Teoria spisku; Rzeźnik z Cidaris, W piwie prawda; Klątwa krwi, Droga ku natchnieniu; Klątwa krwi ciąg dalszy; Symbol śmierci, Symbol nienawiści; Klątwa krwi ciąg dalszy; Zabójcy królów, Wieczna bitwa; Teoria spisku; Atak na Vergen.
Również akt trzeci jest determinowany tym wyborem. W ścieżce Roche'a czekają na nas misje W imię Temerii! i Kość z kości. Jeśli wybór wcześniej padł na Iorwetha, to idziemy w stronę W imię wyższych racji! i misji Łamacz czarów. We wspólnej wersji w akcie 3 do czynienia będziemy mieć z wątkami:
 • Gdzie jest Triss Merigold?,
 • Zjazd czarodziejów,
 • Wejście smoka.
 • Oprócz tych dwóch (najważniejszych) ścieżek czekać na nas może ścieżka z Triss, Filippą i Anais. Przebieg gry oparty jest na wyborach moralnych Geralta, których konsekwencje są przedstawione w późniejszych aktach.

  Wiedźmin 2 – mutageny. Poradnik

  W Wiedźminie 2 występują mutageny na trzech poziomach – mniejsze, podstawowe i większe. Wśród nich można znaleźć: Moc, Siłę, Efekty krytyczne, Wzmocnienie, Koncentrację, Żywotność i Zasięg. Można je uzyskiwać w formie łupu, wykorzystywać i sprzedawać. Najczęściej uzyskujemy je na drodze zabijania potworów. Czasami można dostać je też podczas ważenia eliksirów. To, jak silny jest dany mutagen, zależne jest w dużej mierze od aktualnego poziomu rozwinięcia danej umiejętności. Wpływa na moc i skuteczność podczas walk.

  Wiedźmin 2 – edycja rozszerzona. Poradnik

  Edycja rozszerzona to przede wszystkim wydłużenie kilku podstawowych ścieżek, które możemy przejść w grze. W wersji podstawowej są one niedostępne, a znacznie urozmaicają grę. Z nowych rzeczy, z którymi wcześniej nie mieliśmy styczności, możemy spotkać nietypowe zwierzęta, potwory, a nawet broń. Do dyspozycji mamy też dwie nowe lokalizacje – lasy i lochy. Pokazywane nam są filmiki wprowadzające w fabułę gry, które łącznie trwają aż 2,5 godziny. Geralt ma całkowicie nowy, szósty znak, a my możemy zakończyć grę na 16 różnych sposobów!

  Wiedźmin 2 – porady podstawowe

  Prawdopodobnie najważniejszą poradą, jakiej możemy udzielić, jest trafny dobór trudności gry. Podstawowy jest przeznaczony dla graczy, którzy wcześniej nie mieli styczności z tego rodzaju rozrywką i dopiero będą orientować się, na czym polega wiedźmiński świat. Poziom średni nie będzie nastręczał zbyt dużych trudności, daje dużo satysfakcji i wymaga stosunkowo sprawnego operowania magią.
  Poziom zaawansowany to wyzwanie – tutaj mało cierpliwi gracze mogą się irytować. To większe wyzwanie, ale też dużo większa satysfakcja z ukończenia. Do dyspozycji jest też poziom szalony – jego wybór powoduje konieczność rozpoczynania gry od nowa, kiedy Geralt zginie. Nie ma możliwości zapisywania miejsca, w którym skończyliśmy. Większość osób nie przepada za takim trybem. Poziom trudności starajmy się wybierać rozważnie, gdyż w czasie gry nie ma możliwości zmiany.
  Zdjęcie: Envato Elements.
  Karolina Grad
  Karolina Grad

  Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!