Data publikacji:

USB 2.0 a 3.0. Czym się różnią złącza USB?

Jedną z największych zalet złączy USB jest ich uniwersalność oraz wsteczna kompatybilność. Wybierając posiadające je urządzenia, bardzo często w opisie ich możliwości technicznych znajdziesz informacje o wspieranej wersji standardu USB. Jakie ma ona jednak znaczenia i czy należy przykładać do niej szczególną uwagę? W artykule podpowiadamy, czym różnią się USB 2.0 i 3.0.
usb 2.0 a usb 3.0
Zanim przejdziemy do szczegółowego omówienia różnic pomiędzy poszczególnymi wersjami złączy USB, w pierwszej kolejności na zaszkodzi przedstawić podstawowych informacji. Standard USB (angielski skrót pochodzący od określenia Universal Serial Bus), powstał w latach 90. i został opracowany przez konsorcjum największych firm komputerowych. Jego celem było stworzenie uniwersalnego złącza pozwalającego na podłączanie do PC zewnętrznych urządzeń, takich jak drukarki czy myszki. Jego wprowadzenie znacząco ułatwiło życie konsumentom oraz wytwórcom, bowiem wcześniej na rynku używano dziesiątek różnych kabli połączeniowych, co prowadziło do częstych problemów z kompatybilnością sprzętu.
Standard USB określa szczegółowo sposób budowy wtyczek USB, a także wykorzystywane przez nie metody przesyłania danych i energii elektrycznej. Choć początkowo był on planowany tylko z myślą o wykorzystaniu w komputerach, ze względu na jego popularność złącza USB zaczęły być montowane także we wszelkiego rodzaju sprzęcie mobilnym, a także w urządzeniach AGD i RTV.

Czym są wersje standardu USB?

Twórcy standardu USB wiedzieli, że jeżeli ma on być powszechnie stosowany, musi być w stanie odpowiadać na dynamiczne zmiany technologiczne. Już na początku inżynierowie przewidywali więc, że z czasem złącza USB będą pozwalały na coraz szybszy przesył danych, dlatego też regularnie przedstawiają nowe wersje standardu. Jednocześnie zadbali o to jednak, by były one wstecznie kompatybilne z poprzednikami. Dlatego też, wybierając pomiędzy USB 2.0 a 3.0, nie musimy martwić się o to, że urządzenia wspierające jeden lub drugi standard nie będą mogły się ze sobą porozumieć.

Czym się różni USB 2.0 od 3.0?

Na początek warto podkreślić, że wersji standardu USB nie należy kojarzyć bezpośrednio z kształtami i rozmiarami portów USB. Co prawda nowsze złącza, takie jak USB-C, zaprojektowane zostały z myślą o najnowszych standardach, ale korzystając z prostej przejściówki, będą one kompatybilne ze starszymi złączami. W takim przypadku jednak jakość przesyłu danych oraz oferowane napięcie w kablu będą niższe.
Standard USB 2.0 został oficjalnie przedstawiony światu w 2001 roku, pozwala on transmitować dane z maksymalną prędkością 480 Mb/s. USB 2.0 wykorzystuje standardowe złącza USB Type-A, a także micro-USB i mini-USB. Obecnie urządzenia komputerowe działające w standardzie USB 2.0 to wyłącznie sprzęt starszego typu, który nie jest już produkowany, albo gadżety elektroniczne i sprzęt mobilny wykorzystujący złącze głównie do pobierania zasilania.
Standard USB 3.0 został przedstawiony w 2008 roku. Używające go urządzenia mogą transferować dane z prędkością do 5 Gb/s. Standard USB 3.1 zaprezentowany został z kolei w 2013 roku, umożliwia on transfer danych z dwukrotnie wyższą przepustowością do 10 Gb/s. W 2017 roku wprowadzono technologię USB 3.2, pozwalającą na transfer 20 Gb/s.
Porty USB 3.0/3.1/3.2 Type-A odznaczają się charakterystycznym niebieskim lub czerwonym kolorem we wnętrzu, dzięki temu można je łatwo i szybko zidentyfikować. Standard wykorzystuje też złącza USB Type-C, pozwalające dodatkowo na transfer obrazu i dźwięku, a także transport wyższego napięcia pozwalającego na szybsze ładowanie oraz zasilanie większych urządzeń.
Wszystkie urządzenia korzystające z USB 3.0 lub wyższego są wstecznie kompatybilne ze standardem USB 2.0. Poza ewentualnymi przejściówkami złączy nie musimy wymieniać kabli. Uwaga! Korzystając z kabli dla USB 2.0 w urządzeniach wspierających wyższe standardy, nie osiągniemy maksymalnego poziomu transferu danych. Kable USB 3.0 ze standardowymi wtyczkami Type-A poznamy często po niebieskim kolorze lub napisach na przewodzie.
Zdjęcie: Envato Elements