Data publikacji:

Unreal Engine 5: jakie są wymagania?

Silnik graficzny jest zestawem narzędzi pozwalających tworzyć i bawić się w wirtualnych światach, które odwiedzamy w grach komputerowych i konsolowych. Od długiego czasu, najważniejszym oprogramowaniem w branży elektronicznej rozrywki tego typu pozostaje Unreal Engine. Premiera jego kolejnych wersji wyznacza na lata standardy najwyższej jakości grafiki, a także w dużym stopniu wyznacza kierunek ich przyszłego rozwoju. Odpowiadamy, jakie wymagania sprzętowe ma Unreal Engine, czym się charakteryzuje i jak można z niego samemu skorzystać – czy to profesjonalnie, czy całkowicie amatorsko.

Czym jest i do czego służy Unreal Engine?

Unreal Engine jest silnikiem graficznym używanym przede wszystkim przez deweloperów gier, choć w ostatnich latach, dzięki rozszerzeniu możliwości jego najnowszych wersji, jest on coraz chętniej wykorzystywany przez animatorów 3D, specjalistów od efektów specjalnych oraz filmowców. Czym jest jednak silnik graficzny? Jest to zazwyczaj bardzo kompleksowy zestaw profesjonalnych narzędzi używanych do manipulowania obiektami w trójwymiarowej lub dwuwymiarowej przestrzeni, a także do symulowania ich interakcji, które wzbogacone są też o dźwięk lub muzykę.
Unreal Engine jest rozwijany nieprzerwanie od ponad dwóch dekad przez firmę Epic Games, dziś najlepiej znaną dzięki grze Fortnite. Silnik została opracowany z myślą o legendarnej strzelance FPS o nazwie Unreal, która zadebiutowała w sprzedaży w 1998 roku. Produkcja zachwycała wówczas graczy swoją grafiką, a także zaawansowanym AI i innymi cechami, które nie były dostępne dla konkurencji korzystającej z innych silników.
Przez kolejne lata programiści i inżynierowie z Epic rozwijali swój silnik, regularnie wypuszczając jego kolejne wersje. W połowie lat 2000. engine był już najczęściej wybieranym rozwiązaniem przez studia zajmujące się tworzeniem gier, które nie chciały korzystać z samodzielnie przygotowanych od podstaw technologii. Do przesiadki na dzieło Epic zachęcał ich także uproszczony sposób produkcji tytułów z myślą o kilku platformach sprzętowych (PC i konsole). Od czasu premiery Unreal Engine 4 w 2012 roku, poza kilkoma wyjątkami, prawie wszystkie liczące się studia deweloperskie pracują lub zamierzają pracować w najbliższej przyszłości z silnikiem. Unreal Engine 5 zadebiutował oficjalnie w kwietniu 2022 roku, choć jego pierwsza prezentacja miała miejsce dwa lata wcześniej.

Unreal Engine 5 – najważniejsze cechy

Zaawansowane silniki, takie jak Unreal Engine 5, starają się zaoferować oprogramowanie, które pozwala na zrealizowanie nawet najbardziej ambitnych celów, bez potrzeby stosowania narzędzi firm trzecich. Oznacza to, że wśród opcji dostępnych deweloperom i twórcom, którzy wybiorą piątkę, znajdują się również funkcje związane z kompleksową symulacją fizyki obiektów (np. cieczy i gazów), realistycznym oświetleniem i teksturami, edycją dźwięku przestrzennego, a także tworzeniem skryptów dla AI lub szybkim importowaniem animacji ruchu zarejestrowanych za pomocą technologii motion-capture.
Lista nowych i imponujących technologii graficznych, które wspiera Unreal Engine 5, jest bardzo długa i możemy poczytać o nich w oficjalnej dokumentacji przygotowanej przez specjalistów z Epic Games. Ze względu na ogromne obciążenie układów komputera wiele z nich zostało zaprojektowanych z myślą o bardziej odległej przyszłości i na razie zobaczymy je wyłącznie w krótkich demach technologicznych lub w dziełach animatorów i filmowców.

Jak zacząć pracę z Unreal Engine 5? Ile to kosztuje?

Pracę z Unreal Engine 5 może rozpocząć obecnie każdy zainteresowany i co najważniejsze, nie będzie nas to kosztowało ani grosza. Pełen zestaw narzędzi jest bowiem dostępny za darmo na oficjalnej stronie silnika. Aby pobrać niezbędne pliki, tworzymy i rejestrujemy swoje konto użytkownika.
W sieci znajdziemy masę poradników oraz kursów, które pozwolą nam odnaleźć się wśród dostępnych narzędzi. Warto zaznaczyć, że twórcy z Epic Games zadbali o względną łatwość korzystania z programu. Dzięki temu nawet w jedno popołudnie całkiem niedoświadczona osoba może przygotować proste gry lub dema. Oczywiście będzie mu daleko do pełnych tytułów, ale pozwolą one zaznajomić się z podstawami tworzenia wirtualnych światów. Unreal Engine 5 jest też świetnym sposobem na stworzenie interesującego portfolio prac i projektów, zwłaszcza jeżeli szukamy pracy w branży gier lub powiązanych z nią zawodach.
Dużą pomocą dla twórców jest też sklep Unreal Engine, w którym mogą oni kupić np. zestawy modeli 3D, tekstur, dźwięków, a nawet gotowe szkielety gier. W sieci znajdą oni też wiele zasobów ułatwiających lub przyśpieszających pracę z elementami projektu, z którymi mają duże problemy.
Osoby pracujące nad własnymi pełnowymiarowymi grami lub animacjami, a także profesjonalne firmy i studia deweloperskie mają dostęp do takich samych darmowych narzędzi, co wszyscy chętni, ale decydując się na komercyjne publikowanie efektów swojej pracy, muszą zgodzić się na zapłacenie Epicowi tantiem, potrącanych od przychodów wygenerowanych przez tytuł/film itd. Stawki różnią się tutaj w zależności od budżetu i zarobków.

Wymagania Unreal Engine 5

Na początek warto podkreślić, że minimalne wymagania sprzętowe niezbędne do uruchomienia narzędzi silnika są bardzo niskie. Niezbędny jest komputer z najnowszą wersją systemu operacyjnego Windows 10 (64-bit) lub Windows 11, czterordzeniowy procesor Intel lub AMD z zegarem 2.5 GHz, 8 GB pamięci RAM oraz karta graficzna kompatybilna z DirectX 11 i 12.
Nie oznacza to jednak, że z tego typu komputerem będziemy w stanie coś zdziałać. Aby komfortowo stworzyć prosty lub nieco bardziej zaawansowany projekt, będziemy potrzebowali mocniejszej maszyny, wyposażonej w 16 GB pamięci RAM oraz kartę graficzną Nvidia GeForce z serii RTX 2000 lub lepszej albo AMD Radeona z serii RX 6000. Nie możemy zapomnieć też o najnowszych procesorach Intela (i5 lub lepszy) i AMD (seria Ryzen 5 lub lepsza).
Jeżeli planujemy skorzystać z najbardziej zaawansowanych funkcji silnika, takich jak technologia Lumen, i użyć ich do budowy profesjonalnych gier i projektów, Epic zaleca pecety i stacje robocze wyposażone w najnowsze i najlepsze układy graficzne z serii Nvidia GeForce RTX 3000 i RTX 4000, 64 GB pamięci RAM oraz najszybsze i najlepsze flagowe procesory firmy Intel i AMD.
Zdjęcie: mat. prasowe Epic Games