Data modyfikacji:

This War of Mine na PS5 i XSX – recenzja

Jedna z ważniejszych polskich gier, w końcu została udostępniona na konsolach nowej generacji. Jest to więc doskonały moment, żeby przypomnieć sobie ten niesamowity tytuł, który przecież został wpisany nawet do kanonu lektur szkolnych. O co chodzi w This War of Mine i dlaczego warto zagrać w tę produkcję? Odpowiedź znajdziecie w dalszej części recenzji gry studia 11 bit.
This War of Mine na PS5 i XSX

Premiera This War of Mine na PlayStation 5 i Xbox Series X|S

Polskie This War of Mine to wyjątkowa produkcja, która nie tylko oferuje ciekawy gameplay, ale w dodatku jest prawdziwym antywojennym manifestem, zwracającym odbiorcom uwagę na to, co dzieje się z cywilami podczas świata ogarniętego wojenną pożogą.
Twórcy po raz pierwszy zaprezentowali nam tę mroczną, acz brutalnie realistyczną, wizję już w 2014 roku, kiedy tytuł został udostępniony na komputerach osobistych. Rok później gra doczekała się wersji na urządzenia mobilne (Android, iOS), a następnie do sprzedaży trafiło wydanie Complete Edition, dzięki któremu mogliśmy zagrać na PlayStation 4 i Xbox One. W 2018 roku dzieło warszawskiej ekipy doczekało się też edycji dedykowanej Nintendo Switch.
Jeśli jednak w dalszym ciągu nie mieliście okazji sprawdzić tego dzieła, to nadarza się ku temu idealna okazja. This War of Mine w końcu doczekało się wersji Final Cut, która powstała z myślą o konsolach nowej generacji, czyli PlayStation 5 i Xbox Series X|S. To wydanie trafiło do sprzedaży 10 maja 2022 roku. Posiadacze sprzętu Microsoftu są na wygranej pozycji, ponieważ tytuł został udostępniony w ramach abonamentu Xbox Game Pass - darmowa wersja zawiera natomiast wyłącznie podstawową kampanię, bez fabularnych dodatków.

Co wchodzi w skład This War of Mine: Final Cut?

Wraz z premierą gry na konsolach nowej generacji, do sprzedaży trafiły dwie wersje This War of Mine – Final Cut oraz Complete Edition. W skład tej pierwszej wchodzi wyłącznie zremasterowana pełna wersja gry, umożliwiającą rozegranie podstawowej kampanii fabularnej oraz zaliczenie dodatkowej misji przygotowanej specjalnie z myślą o tym wydaniu. Do dyspozycji gracza oddano również nową bohaterkę (kobieta w ciąży), a także trzy dodatkowe lokacje oraz postacie niezależne, jakie nie pojawiły się wcześniej w oryginalnej wersji. Wersja Final Cut an PS5 i XSX oferuje również poprawioną oprawę wizualną, podrasowane tekstury w lokacjach oraz nieco usprawniony interfejs.
Jeśli natomiast chcecie w pełni doświadczyć tego tytułu, to musicie zdecydować się na kupno edycji kompletnej. W tym przypadku otrzymacie całą zawartość Final Cut oraz pakiet All Expansions Pack. Jak sama nazwa wskazuje, chodzi oczywiście o wszystkie dodatkowe rozszerzenia fabularne, które twórcy udostępniali po premierze pierwotnej wersji gry. Mowa o takich DLC, jak The Little Ones (wprowadzenie grywalnych wersji dzieci), Father’s Promise (historia rodziny walczącej o przetrwanie), The Last Broadcast (gracze przejmują kontrolę nad operatorem radiowym, nadającym ze zniszczonego miasta) oraz Fading Embers (dodatek skupia się na losach bohaterki o imieniu Anja).

Czy warto zagrać w This War of Mine: Final Cut?

This War of Mine to bez wątpienia jedna z bardziej przejmujących gier, z jakimi miałem do czynienia w ostatnich latach. Studio 11 bit przygotowało niezwykle przytłaczający tytuł, który w dosadny sposób pokazywał, jaką tragedią dla człowieka jest wojna. Twórcy nie bez powodu właśnie teraz przypominają o swoim dziele, ponieważ chcą w ten sposób pokazać, jaki koszmar przechodzą osoby walczące aktualnie o przetrwanie w Ukrainie. Kiedy ma się z tyłu głowy sytuację zza naszej wschodniej granicy, rozgrywka nabiera nowego wymiaru i staje się jeszcze bardziej przerażająca. Zwłaszcza, gdy gramy w misje z dodatku The Little Ones, gdzie musimy obserwować zagubienie i strach u dzieci…
Mimo wszystko gra powinna być grą – czy więc twórcom udało się przygotować interesujący gameplay? Zdecydowanie tak! Rozgrywka polega w dużej mierze na zbieraniu surowców oraz rozbudowywaniu swojej „bazy”, gdzie postacie starają się przeżyć do końca wojny. Większość tego typu czynności wykonuje się w ciągu dnia, natomiast wieczorami można wysłać bardziej odważnych śmiałków na zebranie dodatkowych materiałów bądź pożywienia. Naturalnie wiąże się to z wieloma zagrożeniami, co dodatkowo podbija stawkę. Fantastyczne jest to, że tutaj nie ma dobrych, ani złych decyzji – w This War of Mine trzeba działać intuicyjnie i liczyć się z konsekwencjami. Czasami podjęte działania wyjdą na korzyść naszej społeczności, a innym razem doprowadzą do jej upadku.
Jedyne co bym poprawił w wersji na PS5 i XSX to sterowanie. Kontrolowanie postaci, przełączanie się pomiędzy nimi i wydawanie poleceń jest zrealizowane bardzo dobrze, lecz na konsolach trzeba podbiec do konkretnego miejsca i dopiero wtedy można wejść w interakcję, co oczywiście zabiera trochę czasu. Szkoda, że twórcy nie dodali alternatywnego sposobu sterowania, dodając opcjonalny kursor, tak jak ma to miejsce w wersji na komputery osobiste. Oczywiście jest to tylko pierdoła, ponieważ konsolowe This War of Mine w dalszym ciągu bywa bardzo grywalnym tytułem, który z całego serca wam polecam!

Czy This War of Mine: Final Cut posiada polską wersję językową?

Tak, podobnie jak w oryginale, na PlayStation 5 i Xbox Series X|S jest dostępna polska wersja językowa w formie napisów. Dzięki temu każdy z graczy, kto nie zna angielskiego, będzie mógł w pełni skupić się na rozgrywce, bez obaw o niezrozumienie jakiegoś fragmentu tekstu, co mogłoby doprowadzić do jego porażki.
Zdjęcie: materiały prasowe 11 bit Studios
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Magister Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UMK. Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.