Data publikacji:

Test: słuchawki Hama uRage SoundZ 7.1

Czy wysoka jakość idzie w parze z rozsądną ceną?

Hama przesłała nam do testów trzy topowe peryferia z dedykowanej graczom serii uRage: mysz laserową Rev, klawiaturę Cyberboard i słuchawki SoundZ 7.1. Razem akcesoria składają się na kompletny zestaw peryferiów dla graczy, dlatego postanowiliśmy wziąć je pod lupę nie osobno, jak robimy to zwykle, ale razem i wspólnie odpowiedzieć na pytanie czy rozsądna cena topowych produktów uRage idzie w parze z wysoką jakością wykonania. Jeżeli też jesteście ciekawi, zapraszam do lektury!

Pierwszym peryferium gamingowym z serii uRage, które otrzymaliśmy do testów, są słuchawki SoundZ z dźwiękiem 7.1 i systemem wibracji basowych. Wzrok przyciąga przede wszystkim nowoczesny design i lekka konstrukcja. Nauszniki wykonane są z plastiku i metalowej siatki, spod której klimatycznie przebija się podświetlone na niebiesko logo. Pałąk posiada poduszkę ze sztucznej skóry, a nauszniki wykonano z miękkiego materiału, dzięki czemu słuchawki są wygodne i nie ciążą, nawet podczas dłuższych sesji.

Spodobał mi się zwłaszcza mikrofon, który zamocowany został na ruchomej obręczy. Wystarczy drobny ruch dłoni, aby był gotowy do działania. Elastyczne ramię pozwala z kolei na dostosowanie jego ułożenia względem ust. Na plecionym kablu znajduje się niewielki pilot z pokrętłem głośności oraz włącznikami mikrofonu i wibracji basowych. Zarówno mikrofon, jak i słuchawki, podświetlone są na niebiesko. Zestaw komunikuje się z innymi urządzeniami za pośrednictwem klasycznego portu USB, co oznacza, że nie podłączymy go ani do kontrolera konsoli, ani do smartfona czy tabletu.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA

System dźwięku:

7.1

Impedancja:

32 Ω

Częstotliwość:

20 Hz -20 kHz

Średnica membrany:

40 mm

Czułość mikrofonu:

-36 dB +/- 3 dB

Dynamika:

105 dB +/- 3 dB

Podświetlenie:

TAK

Oprogramowanie:

TAK

Połączenie:

wtyczka USB

Długość kabla:

2,5 m

Dodatkowe:

wibracje basowe

Jak na słuchawki dla graczy przystało, uRage SoundZ 7.1 zostały wyposażone w dedykowane oprogramowanie. Niestety, jego jakość pozostawia wiele do życzenia. Aplikacja uRage pozwala m.in. na regulację głośności i częstotliwości dźwięku, użycie efektów środowiskowych czy dostosowanie systemu dźwięku 7.1 w wirtualnym pokoju. Opcje mikrofonu obejmują funkcje, takie jak regulacja głośności i częstotliwości czy efekty. Problem w tym, że aplikacja nie jest w ogóle skrojona pod graczy i oferuje dokładnie to samo, co moje oprogramowanie systemowe. A gdzie profile dźwiękowe dla różnych gatunków gier czy opcje podświetlenia? Na dodatek apka jest mało intuicyjna, ponieważ funkcje ukryte są nie w zakładkach, ale pod ikonami głośnika i mikrofonu, na które należy kliknąć prawym przyciskiem myszy. Na pierwszy rzut oka widać, że robiła je ta sama firma, która odpowiada za oprogramowanie w testowanych przeze mnie w przeszłości słuchawkach Modecom Ghost czy Tacer Hydra 7.1.

Braki w opcjach oprogramowania częściowo rekompensują czysty dźwięk i głębokie niskie tony. Słuchawki testowałem m.in w Destiny 2 i muszę przyznać, że byłem zadowolony z tego, jak działały. Odgłosy wystrzałów i huk wybuchów brzmiały bardzo dobrze, z kolei dzięki wirtualnemu dźwiękowi przestrzennemu byłem w stanie określić kierunek, z którego nadchodzili przeciwnicy oraz odległość, w jakiej się znajdowali, co ma niebagatelne znaczenie zwłaszcza w sieciówkach. Funkcja wibracji basowych, którą mogły pochwalić się również słuchawki Trust GXT 363, rzeczywiście wpływa na wrażenia płynące z rozgrywki i słuchania muzyki, ale jest to bardziej bajer, który na dłuższą metę przeszkadza. Po kilkunastu minutach ciągłego wibrowania zdecydowałem się ją wyłączyć. Jeżeli chodzi o mikrofon, to działa on bez zarzutu. Mój rozmówca jakość dźwięku jako bardzo dobrą.

Zestaw słuchawkowy uRage SoundZ 7.1 to dobre rozwiązanie dla użytkowników, którym zależy na dobrej jakości dźwięku przestrzennego w grach wideo, ale nie są specjalnie zainteresowani dodatkowymi funkcjami. Użytkownik profesjonalny z pewnością będzie kręcił nosem na ubogie oprogramowanie - wibracje basowe nigdy nie zastąpią profili dźwiękowych dla różnych gatunków gier czy funkcji dostosowanie efektów świetlnych. Słuchawki sprawdzą się też do słuchania muzyki czy oglądania filmów i seriali. Niestety, wyłącznie na komputerze lub innym urządzeniu wyposażonym w klasyczny port USB.

OCENA KOŃCOWA: 79/100

PLUSY:

+ solidna, lekka i stylowa konstrukcja

+ dobra jakość dźwięku

+ dobry mikrofon

MINUSY:

- mało intuicyjna aplikacja uRage

- brak funkcji dedykowanych graczom

Sprzęt do testów dostarczyła firma Hama, za co serdecznie dziękujemy!

 

Autor: Dawid Sych