Data publikacji:

TEST: Overmax Vertis 5010 Expi

Budżetowy smartfon nie musi oznaczać ustępstw względem jakości oraz designu.

Overmax stworzył funkcjonalny, świetnie wyglądający telefon doskonale wpisujący się we współczesne trendy.

Na bogato

Vertis 5010 Expi już w chwili wydobycia z pudełka robi pozytywne wrażenie. Overmax zdecydował się dodać do zestawu sprzedażowego dużo funkcjonalnych dodatków w tym pokrowiec, folię na ekran, uchwyt samochodowy oraz ładowarkę samochodową.

Wygląd

Od strony wizualnej telefon prezentuje się bardzo dobrze. Design nawiązują do nowoczesnej stylistyki, znanej z topowych marek tego segmentu rynku. Zestawienie kolorystyczne oraz wykorzystanie wyraźnie odcinajacej się obwódki nadaje całemu urządzeniu smukłego, eleganckiego wyglądu. Pozytywnie zaskakuje wykończenie Vertis 5010 Expi. Tylnia część obudowy wykonana jest z metalu, a plastikowe przyciski doskonale wtapiają się w bryłę telefonu.

Wyświetlacz oraz optyka

5" ekran wykonany jest z hartowanego szkła w technologii IPS Multitouch. Wedle specyfikacji producenta wyświetlacz działa w rozdzielczości 960X540 px. Przy takim wyniku niestety widać pojedyncze piksele. Nie jest to uciążliwe i nie przeszkadza w pracy z telefonem, jednak dla niektórych osób może być elementem drażniącym. Dużą zaletą ekranu jest jasność oraz dobre nasycenie barw. Kąty widzenia jak na telefon w tym przedziale cenowym prezentują się poprawnie i nie odstają od konkurencyjnych produktów.

Vertis 5010 Expi został wyposażony w dwie kamery 8 i 2 MP oraz diodę doświetlającą. Niestety niewielka moc sprawia, że dodatkowe źródło światła nie spełnia swojej roli. Interfejs aparatu jest czytelny oraz intuicyjny, pozwalając łatwo przełączać się pomiędzy ustawianiami oraz opcjami. Rozczarowuje jednak jakość zdjęć, których największą bolączką jest słabe odwzorowanie kolorów oraz kłopot z wyłapaniem detali fotografowanego obiektu. Kamery doskonale nadają się do wykonania spontanicznego zdjęcia, ale do zatrzymywania w kadrze malowniczych pejzaży zdecydowanie lepiej wybrać profesjonalny aparat.

Co pod maską?

Overmax postawił na rozwiązanie Dual SIM (mini i mikro) co pozwala poszerzyć zakres pracy urządzenia. Telefon wyposażony jest w dwa gniazda: MicroUSB oraz MiniJack.

Układ Mediateku MTK6582 Quad Core poparty jest 1 GB RAMu. Tak specyfikacja pozwala postawić Vertis 5010 Expi obok Nokii Lumii 630 lub LG 2 mini. Nad wszystkimi procesami czuwa czysta forma Androida 4.4.2. Telefon działa szybko i płynnie, doskonale sprawdzając się jako narzędzie do przeglądania Internetu, sprawdzania poczty lub Facebooka.

Uruchomione na Expi multimedia działały sprawnie bez spowolnień. Na Vertis 5010 Expi bez trudu mozna uruchomić nowe tytuły gier bez ryzyka przeciążenia urządzenia.

Choć od technologicznej strony Overmax zadbał o odpowiednie wyposażenie, tak jakość dźwięku pozostawia sporo do życzenia. Na pokładzie telefonu zainstalowane są dwa programy służące do odtwarzania muzyki: N7Player oraz aplikacja Muzyka. Pierwszy program dostarczony jest w wersji demonstracyjnej. Bez względu na użyte oprogramowanie dźwięk jest płaski, pozbawiony wyraźnego rozróżnienia tonów wysokich i niskich. Zdecydowanie Vertis 5010 Expi nie został stworzony z myślą o melomanach szukających wygodnej alternatywy dla przenośnego odtwarzacza muzyki.

Bateria

Ogniwo o pojemności 2100 mAh, dostarczone przez producenta pozwala na 2 - 3 dni swobodnego korzystania z telefonu w zależności od intensywności użytkownia. W testowanym modelu kłopotliwy był nagły i gwałtowny spadek mocy. Po przekroczeniu progu 30% bateria potrafiła rozładować się praktycznie z minuty na minutę.

Podsumowując

Vertis 5010 Expi to ciekawa propozycja. Overmax stworzył telefon, który bez trudu plasuje się w czołówce budżetowych smartfonów. Przystępny przedział cenowy wymusza jednak pewne ustępstwa technologiczne, które dają o sobie znać. Największą bolączką tego modelu jest kiepskie udźwiękowienie, przekładające się na finalny odbiór multimediów.

Smartfon jest doskonałym rozwiązaniem dla każdego szukającego zgrabnego, cienkiego telefonu, który pozwoli także na wygodne przeglądanie zawartości Internetu. Ogromną zaletą urządzenia jest stosunek ceny do jakości.

Autor: Maciej Lewandowski