Data publikacji:

TEST: monitor IIYAMA G-MASTER GB2888UHSU-B1

Zaawansowany monitor 4K stworzony z myślą o graczach.

Na początku grudnia miałem okazję testować monitor IIYAMA Prolite XU2492HSU z technologią Flicker-free, redukcją niebieskiego światła i funkcją Advanced Contrast Ratio. Natomiast kilka dni temu pod moje drzwi kurier dostarczył model G-MASTER GB2888UHSU. Od razu i z wielkim zapałem zabrałem się do pracy, w końcu nie co dzień zdarza się okazja do testowania monitora przeznaczonego dla profesjonalnych graczy. Czy sprzęt sprostał moim oczekiwaniom? Przekonajcie się!

WYKONANIE

Przekątna wyświetlacza modelu IIYAMA G-MASTER GB2888UHSU wynosi 28 cali (71 cm). Ramki ekranu są stosunkowo grube i mierzą 2 cm we wszystkich kierunkach. Monitor ma wymiary 663 x 413,5 (543,5) x 230 mm i waży 7,7 kg). Z prawej strony, na dolnej krawędzi znajduje się pięć przycisków funkcyjnych (właściwie miniaturowych paneli dotykowych) oraz dioda, która informuje o stanie urządzenia. Z tyłu umieszczono port VGA, dwa HDMI, jeden HDMI/MHL, jeden DisplayPort, jeden HDCP oraz jeden USB 3.0. Na boku, z lewej strony znajdują się dwa kolejne - podręczne - porty USB 3.0 i wyście słuchawkowe.

Zmiana wysokości ekranu możliwa jest w zakresie 130 mm. Kąt nachylenia da się regulować od 0° do 17° w górę, natomiast obrót o 45° w lewo i prawo. Dzięki wsparciu dla standardu VESA (100 x 100 mm) użytkownik będzie mógł przymocować monitor do ściany. W pudełku, poza urządzeniem, użytkownik znajdzie kabel zasilający, kabel HDMI, kabel DisplayPort, kabel mDP-DP, kabel audio oraz kabel USB.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA

Rozdzielczość natywna modelu IIYAMA G-MASTER GB2888UHSU wynosi 3840 x 2160 pikseli (8,3 megapiksela). Obraz jest wyświetlany w formacie 16:9. Czas reakcji wyświetlacza jest równy 1 ms. Jasność liczy 250 cd/m², z kolei kontrast to 1000 : 1. Kąty widzenia wynoszą odpowiednio: poziomo/pionowo - 170°/ 160°; prawo/lewo - 85°/ 85°; góra/dół - 80°/ 80°. Na wyposażeniu monitora znalazły się też głośniki stereo, każdy o mocy 3W. Klasa energetyczne urządzenia to B (42W).

Tak jak testowany na początku grudnia model Prolite XU2492HSU, G-MASTER GB2888UHSU też dysponuje technologią Flicker-free, która redukuje migotanie ekranu poprzez kontrolę jego jasności i regulację natężenia prądu, oraz funkcją redukcji szkodliwego dla wzroku niebieskiego światła. W urządzeniu zaimplementowano też technologię AMD FreeSync, która eliminuje zacięcia w odtwarzaniu animacji i gwarantuje płynny obraz niezależnie od liczby wyświetlanych klatek.

Opcje regulacji obrazu obejmują format, jasność, kontrast, głębię czerni, ostrość, OD, ACR, ECO i technologię X-Res. Jeżeli chodzi o dźwięk, użytkownik może zmieniać parametry, takie jak jego źródło oraz poziom głośności. Dostępne są też ustawienia kolorów, ustawienia OSD (położenie poziome/pionowe, tło menu OSD, czas wygaszania menu OSD), geometria, wersja DP, wersja HDMI1, FreeSync, logo startowe, LED i automatyczny wyłącznik. Dodatkowo monitor oferuje predefiniowane ustawienia obrazu dostosowane do różnych gatunków gier (strategiczne, sportowe, strzelanki). Użytkownik ma też możliwość tworzenia trybów niestandardowych, które najlepiej odpowiadają jego gustom i potrzebom.

Sprawdź także: telewizja cyfrowa czy satelitarna?

WRAŻENIA Z UŻYTKOWANIA

Moją pierwszą obserwacją, poczynioną już na etapie wyciągania urządzenia z pudła, było to, że zarówno pokaźnych rozmiarów ekran, jak i masywna podstawka, są dość ciężkie. W przypadku monitora - i to tak dużego - jest to jednak zaleta, ponieważ duża waga przekłada się na większą stabilność. Zakresy regulacji wysokości, nachylenia i obrotu są zadowalające, podobnie zresztą jak siła, jaką użytkownik musi włożyć w zmianę wymienionych parametrów. Robi się to stosunkowo łatwo, ale wyczuwalny jest niewielki opór. Monitor imponuje liczbą i różnorodnością złączy, jak również przewodów, które producent do niego dołączył. Wbrew temu, czego dowiedziałem się na temat urządzenia przed zabraniem się do testów, przyciski funkcyjne całkiem nieźle, aczkolwiek z niewielkim opóźnieniem, reagują na dotyk, natomiast poruszanie się po menu opcji jest intuicyjne, a co za tym idzie, przyjemne.

Najbardziej dyskusyjną kwestią jest rodzaj zastosowanej przez producenta technologii. Matryce TN są tańsze i cechuje je krótszy czas reakcji, co dla graczy jest szczególnie ważne. Niestety, maja też pewne istotne wady. Są to przede wszystkim stosunkowo niewielkie kąty widzenia i słabe odwzorowanie kolorów. O ile pierwsza nie jest tak bardzo uciążliwa, ponieważ podczas gry i tak przeważnie siedzimy na wprost ekranu, o tyle druga daje się już porządnie we znaki. Nawet po podkręceniu wszystkich parametrów kolory wydają się wyblakłe i nieatrakcyjne. Różnica pomiędzy modelem G-MASTER GB2888UHSU, a moim Samsungiem S22B300B z matrycą LCD widoczna jest już na pierwszy rzut oka.

Tak samo zauważalna jest różnica pomiędzy rozdzielczością Full HD i 4K. Obraz jest wyraźnie ostrzejszy, a co za tym idzie, przyjemniejszy dla oka. Niestety, aby móc w pełni docenić możliwości recenzowanego urządzenia, trzeba być właścicielem bardzo dobrego sprzętu. Nawet superwydajny układ GeForce GTX 970 Nvidii to absolutne minimum. Wadą monitora jest też to, że ma on dość grube ramki, przez co nie postawimy obok siebie dwóch czy trzech urządzeń. Pozytywnie zaskoczyła mnie natomiast moc głośników. Możliwościami na pewno nie dorównują zestawom z wysokiej, ani nawet ze średniej, półki, ale z braku laku, czytaj: na niewielkim biurku, sprawdzą się bardzo dobrze.

Monitor imponuje też liczbą funkcji. Wspomniane wyżej technologie Flicker-free i AMD FreeSync czy X-Res, która nadaje wyrazistości i ostrości obrazowi o niskiej rozdzielczości, pozwala na polepszenie jakości wyświetlanego obrazu, natomiast redukcja niebieskiego światła przyda się podczas długich sesji. Na wzmiankę zasługują także funkcje PiP i PbP, które umożliwiają oglądanie obrazu z dwóch źródeł na jednym ekranie. Gracze docenią jednak najbardziej obecność predefiniowanych profili, jak również możliwość tworzenia trybów niestandardowych, odpowiadających indywidualnym gustom i potrzebom użytkownika.

PODSUMOWANIE

Monitor IIYAMA G-MASTER GB2888UHSU to sprzęt, który docenią zarówno profesjonalni, jak i półprofesjonalni gracze. Jego największymi atutami są wielkość, wysoka rozdzielczość, krótki czas reakcji, duża liczba opcji, które wpływają na jakość wyświetlanego obrazu oraz funkcjonalność. Największymi wadami są przeciętne kąty widzenia, słabe odwzorowanie kolorów oraz konieczność posiadania naprawdę wydajnego komputera, bez którego nie można w pełni docenić możliwości urządzenia. Nie sposób nie wspomnieć też o cenie, która opiewa na kwotę 2199 złotych.

Sprzęt do testów dostarczyła firma iiyama, za co serdecznie dziękujemy!

Autor: Dawid Sych