Data publikacji:

TEST: Logitech G502 Proteus Spectrum

Prawdziwy gryzoń do zadań specjalnych. W dodatku w rozsądnej cenie.

Kontynuujemy testy akcesoriów dla graczy firmy Logitech. Po spektakularnej myszy G900 Chaos Spectrum postanowiliśmy przyjrzeć się lepiej modelowi G502 Proteus Spectrum, który przyciąga wzrok nie mniej profesjonalną i stylową konstrukcją, jak również znacznie niższą ceną. Pytanie, czy reszta specyfikacji technicznej wypada równie dobrze? Przekonajcie się!

WYKONANIE I ERGONOMIA

Gryzoń powstał z myślą o praworęcznych graczach, na co jednoznacznie wskazuje jego profil. Górna część obudowy jest wykonana z tworzywa antypoślizgowego, natomiast boki urządzenia pokrywa guma ze specjalną fakturą. Na spodzie umieszczono sześć ślizgaczy i magnetyczną klapkę, pod którą znajdują się szczeliny na pięć ciężarków o masie 3,6 g każdy, pozwalających na kontrolę wagi i rozkładu ciężaru. Mysz mierzy 132 x 75 x 40 mm i waży 168 g bez i 186 g z ciężarkami.

Urządzenie zostało wyposażone w 11 przycisków i rolkę, która ma dwa tryby pracy - błyskawiczny i "kliknięcie po kliknięciu". Jeżeli wierzyć zapewnieniom producenta, lewy i prawy przycisk wytrzymają nawet 20 milionów kliknięć, natomiast ślizgacze przynajmniej 250 kilometrów. Mysz łączy się z komputerem za pośrednictwem plecionego kabla z haczykiem i opaską.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA

Sercem gryzonia jest czujnik optyczny PMW3366, czyli dokładnie taki sam, jaki znajduje się w wyposażeniu modelu Logitech G900 Chaos Spectrum. Jego maksymalna rozdzielczość mierzy 12 000 dpi. Częstotliwość odświeżania położenia to 1000 Hz (1ms), z kolei maksymalne przyspieszenie i szybkość wynoszą kolejno 40 G i 300 ips.

Test wykonany przy pomocy narzędzia Enotus Mouse Test v0.1.4 wykazał, że mysz Logitech G502 Proteus Spectrum cechuje się świetną rozdzielczością i szybkością oraz dobrą płynnością, ale za to słabą precyzją. Wynik ten pokrywa się z rezultatami testu modelu G900 Chaos Spectrum.

OPROGRAMOWANIE I PODŚWIETLENIE

Opcjonalne oprogramowanie Logitech Gaming Software pozwala na zmianę konfiguracji przycisków, czułości myszy i częstotliwości odświeżania położenia, jak również zaprogramowanie do pięciu stopni rozdzielczości i dostrojenie gryzonia do powierzchni roboczej. Użytkownik może stworzyć maksymalnie trzy profile. Gwoli porównania, model G900 Chaos Spectrum pozwalał na stworzenie maksymalnie pięciu. Analogicznie, dostępne są też narzędzia analityczne umożliwiające tworzenie map termicznych naciśnięć klawiszy oraz czasu naciskania przycisków.

columns="5" size="full" link="file" ids="http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2016/07/Logitech_g502_proteus_spectrum-1.jpg|,http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2016/07/Logitech_g502_proteus_spectrum-5.jpg|,http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2016/07/Logitech_g502_proteus_spectrum-4.jpg|,http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2016/07/Logitech_g502_proteus_spectrum-3.jpg|,http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2016/07/Logitech_g502_proteus_spectrum-2.jpg|"]

Mysz ma dwie strefy podświetlenia. Pierwsza znajduje się na logo, a druga na wskaźniku dpi. Oprogramowanie Logitech Gaming Software pozwala na ich niezależną konfigurację. Użytkownik może określić rodzaj oświetlenia - do wyboru są efekt oddychania lub przełączanie kolorów - oraz jego jasność i szybkość. Paleta obejmuje 16.8 milionów kolorów.

WRAŻENIA Z UŻYTKOWANIA

Zacznę od tego, że mysz doskonale leży w dłoni. W dużej mierze jest to zasługa tworzywa antypoślizgowego i gumy z fakturą, które pokrywają większą część obudowy urządzenia, jak również profilu. Niestety, kształt gryzonia wyklucza możliwość korzystania z niego przy pomocy lewej ręki. Przyciski są rozmieszczone z głową - zawsze znajdują się "pod ręką", ale nigdy nie przeszkadzają. Gryzoń bez problemu radzi sobie z różnymi rodzajami podłoża (testowana m.in. na podkładce SteelSeries DeX). Super jest też to, że tak jak w przypadku modelu Logitech G900 Chaos Spectrum, oprogramowanie pozwala na dostrojenie myszy do wybranej powierzchni roboczej.

Do gustu bardzo przypadł mi sposób montowania ciężarków, który pozwala nie tylko na kontrolę wagi, ale także rozkładu masy. Odpowiada mi to znacznie bardziej niż rozwiązanie zastosowane w recenzowanej kilka miesięcy temu myszy Ravcore Typhoon, gdzie ciężarki montowane były - jeden pod drugim - w centralnej części urządzenia. Doskonale sprawdza się też magnetyczna klapka, która ściśle przylega do myszy i pozwala na błyskawiczną zmianę ustawienia ciężarków.

columns="2" size="full" link="file" ids="http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2016/07/logitech-g502-proteus-spectrum-2-e1472037094643.jpg|,http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2016/07/logitech-g502-proteus-spectrum-1.jpg|"]

Oprogramowanie Logitech Gaming Software oferuje bogaty zestaw funkcji i opcji dostosowania urządzenia zarówno do gustu, jak i indywidualnych potrzeb profesjonalnego użytkownika. Warto podkreślić też, że jest ono proste w obsłudze i zachęca do eksperymentowania.

PODSUMOWANIE

Logitech G502 Proteus Spectrum to doskonała alternatywa dla recenzowanego niedawno modelu G900 Chaos Spectrum. Obie myszy wykorzystują czujnik PMW3366, mają taką samą liczbę przycisków oraz niemal identyczne funkcje oprogramowania, ale różnica w cenie wynosi ponad 400 złotych. Co więcej, Logitech G502 Proteus Spectrum pozwala na kontrolę wagi i rozkładu masy przy pomocy ciężarków. Niestety, z gryzonia nie będą mogli korzystać użytkownicy leworęczni.

Sprzęt do testów dostarczyła firma Logitech, za co serdecznie dziękujemy!

Autor: Dawid Sych