Data publikacji:

Test: klawiatura gamingowa Hama uRage Cyberboard

Ostatni z rodziny.

Trzecim urządzeniem z zestawu Hama uRage, jakie przyszło nam testować, jest klawiatura membranowa Cyberboard. Urządzenie zdecydowanie najtańsze z całego zestawu (są jeszcze słuchawki SoundZ 7.1 i mysz Reaper Revolution), ale przy tym radzące sobie całkiem nieźle. Niestety, nie obyło się bez wpadek i dziwnych decyzji designerskich utrudniających korzystanie ze sprzętu.

Wygląd klawiatury to rzecz dyskusyjna, ponieważ każdy ma swoje upodobania i zwraca uwagę na inne detale. Mi osobiście konstrukcja Cyberboard nie przypadła zbytnio do gustu, ale na plus należy zaliczyć, że główna część obudowy została wykonana w pełni ze szczotkowanej stali. Trochę gorszego materiału użyto do produkcji klawiszy – są przyjemne w dotyku, jednakże ślizgają się na nich palce, przez co dłuższe granie zaczyna być męczące. Ponadto, pomimo tego, że urządzenie wykorzystuje przyciski membranowe, kliknięcia są stosunkowo głośne. Daleko do hałasu klawiatur mechanicznych, ale jest zdecydowanie mocniejszy dźwięk niż w przypadku konkurencyjnych membranówek.

columns="2" link="file" ids="http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2017/11/2-5.jpg|,http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2017/11/1-6.jpg|"]

Hama zrezygnowała z oprogramowania dla Cyberboarda (albo ja go nigdzie nie znalazłem…), co jest mocno zaskakujące, zważywszy na to, że jest to istotny element we współczesnych klawiaturach gamingowych. Zapomnijcie więc o ustawianiu makr, przypisywaniu funkcji do poszczególnych klawiszy i innych przydatnych rozwiązaniach. Zamiast tego, oświetlenie kontrolujemy bezpośrednio z klawiatury, z pomocą z góry ustalonych skrótów. W tym przypadku również nie ma co oczekiwać cudów, ponieważ sprzęt uRage nie wykorzystuje pełnej palety barw RGB, tylko kilka podstawowych kolorów (brakuje też białego jednolitego). Dostępne barwy są jednak wystarczające i potrafią wyglądać całkiem nieźle. Szkoda tylko, że producent wybrał tak bardzo nieczytelną czcionkę na klawiszach - po włączeniu iluminacji właściwie nie widać z jakiego przycisku korzystamy. Może to być upierdliwe dla osób nie znających w stu procentach całego rozstawu klawiatury.

Propozycja firmy Hama to trochę zbyt mało dla doświadczonych graczy, którzy z niejedną klawiaturą mieli do czynienia. Jeśli jednak uważacie, że wydanie pięciuset złotych lub więcej na sprzęt do grania to czysta głupota, uRage powinno zaspokoić wasze potrzeby. Pomimo wszystkich wad, które wymieniłem w tekście, urządzenie działa tak jak należy i ani przez chwilę nie odczuwałem problemów z niedziałającymi klawiszami czy jakimkolwiek opóźnieniem reakcji. Jakość Cyberboard można uznać za jak najbardziej adekwatną do swojej ceny.

OCENA KOŃCOWA SŁUCHAWEK: 61/100

PLUSY:

+ solidna konstrukcja

+ daje radę zarówno w graniu, jak i pisaniu

MINUSY:

- brak oprogramowania

- nieczytelne nadruki na klawiszach

- śliskie klawisze

Sprzęt do testów dostarczyła firma Hama, za co serdecznie dziękujemy!

 

Autor: Łukasz Morawski