Data modyfikacji:

Jakie słuchawki z mikrofonem do laptopa wybrać?


Pandemia koronawirusa zmusiła wiele osób do nauki lub pracy w domu, a tym samym do szukania nowych sposobów na komunikację z innymi pracownikami bądź kolegami ze szkoły/uczelni. Z racji tego, że komputery osobiste zajmują sporo miejsca, ludzie decydują się na kupno poręcznych i praktycznych laptopów. Żeby jednak w pełni skupić się podczas wideokonferencji, warto zaopatrzyć się w odpowiednie słuchawki z mikrofonem, które znacząco ułatwią prowadzenie rozmów.

słuchawki z mikrofonem do laptopa

Czy do laptopa konieczne jest kupno słuchawek z mikrofonem?

Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników – od modelu laptopa, jaki posiadacie, oraz waszych potrzeb. Większość współczesnych komputerów przenośnych przeznaczonych do użytku domowego lub spraw biznesowych posiada wbudowaną kamerę internetową oraz mikrofon. Tego samego nie można niestety powiedzieć o laptopach gamingowych, których producenci dla ograniczenia - już i tak wysokich – kosztów, rezygnują z umieszczenia w obudowie tych urządzeń.

Nawet jeśli wybierzecie laptopa z mikrofonem, to i tak powinniście rozważyć kupno dodatkowych słuchawek. Dzięki temu będziecie mogli bardziej odciąć się od świata zewnętrznego, co pozwoli wam skupić się podczas zdalnego nauczania lub ważnej wideokonferencji z pracy. Mikrofony wbudowane w komputery często są najtańszymi, podstawowymi modelami rejestrującymi dźwięk w niskiej jakości. Może to skutkować tym, że wasze wypowiedzi będzie wypełniał szum lub trzaski, co może być irytujące dla rozmówców. Dlatego też warto zadbać o to, żeby mieć pod ręką porządne słuchawki z mikrofonem.

Na ten moment skupiałem się głównie na home office i domowym nauczaniu, ale nie zapominajmy też, że z laptopów korzystamy również do grania oraz oglądania filmów i seriali na platformach streamingowych. Co prawda, do śledzenia Netfliksa nie potrzebujemy mikrofonu, ale ten przyda się na pewno w trakcie rozgrywek sieciowych w grach komputerowych. Jeżeli więc jesteście graczami, to koniecznie powinniście zainwestować w modele gamingowe.

Jakie są rodzaje mikrofonów w słuchawkach?


W zależności od przeznaczenia słuchawek, producenci decydują się na zaimplementowanie różnych rodzajów mikrofonów. W urządzeniach dedykowanych komputerom dominują mikrofony zamocowane na elastycznym pałąku, który zazwyczaj można wsuwać bezpośrednio do nauszników. Część z nich posiada dodatkową gąbkę odpowiedzialną za tłumienie niepożądanych dźwięków, jak np. hałas towarzyszący wydychanemu z ust powietrza. Taki rodzaj bywa bardzo wygodny, ponieważ w momencie, gdy nie chcemy korzystać z mikrofonu, możemy go schować, żeby nie przeszkadzał.

Słuchawki komputerowe oferują również inne rozwiązania – czasami można np. natrafić na odpinane mikrofony, które korzystają ze złącza Jack 3,5 mm. Również sprawdzają się bardzo dobrze, zwłaszcza wśród osób sporadycznie korzystających z tego akcesorium. Minusem wypinanych mikrofonów jest natomiast to, że łatwo je zgubić. Istnieje też ryzyko „wyrobienia” gniazda, przez co mogą pojawić się problemy z rejestrowaniem dźwięku. Ich plusem jest natomiast to, że zazwyczaj wykonane są ze sztywnego materiału, dzięki czemu podczas rozmowy zawsze będą trzymały się blisko ust.
Jeszcze inną opcją są plastikowe mikrofony zamontowane z boku nausznika na okręcanym zawiasie. Z tego typu rodzajem można natomiast częściej spotkać się w tańszych modelach słuchawek, choć nie jest to regułą. Jeśli chodzi o funkcjonalność, to są bardzo praktyczne, ponieważ bez problemu dostosujecie mikrofon do wysokości swoich ust. Z minusów należy natomiast zwrócić uwagę na to, że łatwo taki mikrofon można wyłamać.

Na upartego do laptopa można podłączyć także modele przeznaczone do korzystania ze smartfonów lub słuchania muzyki. W większości przypadków mają one wbudowane mikrofony w obudowę, dlatego praktycznie nie ma ryzyka ich uszkodzenia. Jakość rejestrowanego dźwięku nie będzie w nich jednak tak dobra, jak w headsetach gamingowych, aczkolwiek do zwykłej rozmowy w zupełności wystarczą.

Najważniejsze parametry techniczne słuchawek z mikrofonem


Mikrofony wbudowane w słuchawki (każdego rodzaju) tworzone są głównie po to, żeby bez problemu można było komunikować się z osobami po drugiej stronie ekranu. Dlatego też nie nadają się do nagrywania profesjonalnych podcastów czy utworów muzycznych. W takim przypadku musielibyście dokupić do laptopa zewnętrzny mikrofon pojemnościowy, który powstał z myślą o bardziej skomplikowanych operacjach.

Dlatego też parametry techniczne mikrofonów umieszczonych w headsetach nie są tak bardzo istotne, jak specyfikacja techniczna samych słuchawek. Takie mikrofony zazwyczaj rejestrują dźwięk kierunkowo, dzięki czemu skupiają się przede wszystkim na wypowiedziach użytkownika, a nie hałasie dobiegającym z otoczenia.

Dobry mikrofon w słuchawkach powinien cechować się pasmem przenoszenia na poziomie 100~10000 Hz, a także oferować czułość od -38 do -43 dB. Takie parametry w zupełności wystarczą do prowadzenia rozmów z innymi osobami przez laptopa.

Słuchawki bezprzewodowe czy z kablem – jakie lepsze do laptopa?


Jeśli planowalibyście kupno słuchawek do komputera stacjonarnego, to zdecydowanie polecałbym wybór słuchawek przewodowych. Laptopy są z kolei urządzeniami mobilnymi, dlatego też dokładanie do nich kabli nie jest zbyt pożądane. W takim przypadku powinniście pomyśleć nad wyborem słuchawek bezprzewodowych, aczkolwiek musicie liczyć się z tym, że bywają one sporo droższe.
Autor: Łukasz Morawski