Data modyfikacji:

Jakie słuchawki z mikrofonem do pracy zdalnej wybrać?

Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele firm zdecydowało się na wysłanie swoich pracowników na home office. W większości przypadków wystarczy komunikacja mailowa bądź przez inne komunikatory tekstowe, lecz niekiedy konieczne jest dołączenie do wideorozmowy. W związku z tym, jeżeli pracujecie zdalnie, to powinniście zaopatrzyć się w odpowiednie słuchawki z mikrofonem, które ułatwią wam komunikację z resztą zespołu. W tekście wyjaśnimy, jaki sprzęt powinniście wybrać.
słuchawki z mikrofonem do pracy zdalnej

Czy warto kupować słuchawki z mikrofonem do laptopa?

Wiele współczesnych laptopów posiada wbudowaną kamerkę internetową oraz mikrofon. W takim przypadku można więc zakładać, że nie ma potrzeby dokupowania oddzielnego sprzętu. Nic bardziej mylnego – jeżeli myślicie o prowadzeniu rozmów z innymi pracownikami bez żadnych komplikacji, to koniecznie powinniście zaopatrzyć się w specjalne słuchawki z mikrofonem.

Głównie dlatego, że mikrofony zamontowane w komputerach przenośnych zazwyczaj nie są najlepszej jakości i sprawdzają się jedynie do pogaduszek ze znajomymi na Skypie. W celach zawodowych są nie do zaakceptowania, ponieważ mogą generować szumy i trzaski bądź mieć trudności z odpowiednim rejestrowaniem dźwięku, przez co osoby po drugiej stronie mogą słyszeć zniekształcony głos.

Zdecydowanie warto też kupić słuchawki z mikrofonem do laptopa, żeby móc w pełni odciąć się od środowiska zewnętrznego i w spokoju prowadzić wideokonferencję. W ten sposób możecie pracować nawet poza domem, bez obaw, że czegoś nie usłyszycie albo zostaniecie źle zrozumiani przez waszych rozmówców. W dalszej części tekstu zaznaczę, jaki rodzaj słuchawek najlepiej sprawdza się do pracy przy laptopie.

Słuchawki z mikrofonem do komputera stacjonarnego

Do standardowego wyposażenia pecetów nie zaliczają się urządzenia rejestrujące i generujące dźwięk. W przypadku home office nie polecam duetu mikrofon pojemnościowy oraz głośniki. Co prawda, po odpowiedniej konfiguracji sprzętu, wasz głos będzie brzmiał bardzo profesjonalnie i wyraźnie, ale słuchanie rozmówców przez głośniki może być niezbyt komfortowe. Ich głosy mogą zlewać się z dźwiękiem otoczenia, przez co nie zawsze zrozumiecie ich wypowiedzi.

Dlatego też koniecznie kupcie słuchawki z mikrofonem, żeby móc w stu procentach uczestniczyć w wideokonferencji. W tej sytuacji jesteście w lepszej pozycji, niż posiadacze laptopów, ponieważ możecie pozwolić sobie na komfortowe korzystanie z bardziej profesjonalnego sprzętu, który jeszcze bardziej odetnie was od świata zewnętrznego.

Jakie słuchawki będą najlepsze do pracy zdalnej? Rodzaje słuchawek

Wybór słuchawek nie jest wcale tak oczywisty, jak można byłoby przypuszczać. Przed zakupem musicie dokładnie zastanowić się, jaki rodzaj będzie dla was odpowiedni. Poniżej postaram się podpowiedzieć, na jakie słuchawki z mikrofonem powinniście patrzeć w zależności od sprzętu, z jakiego korzystacie.

Słuchawki nauszne


Ten rodzaj słuchawek oferuje dosyć dużą konstrukcję, dlatego najlepiej sprawdza się do korzystania w domu. Ogromną zaletą modeli nausznych jest to, że praktycznie w całości zasłaniają uszy, przez co znacznie ograniczają dźwięki dochodzące z zewnątrz. Dzięki temu możecie bez problemu pracować zdalnie, nawet jeśli w pokoju obok bawi się wasze dziecko.

Słuchawki dokanałowe


Kolejny rodzaj słuchawek, który docenią osobą potrzebujące maksymalnego skupienia. Modele dokanałowe są niewielkie i umieszcza się je bezpośrednio w kanale słuchowym, dzięki czemu do ucha docierają wyłącznie dźwięki ze słuchawek. Z racji niewielkich gabarytów, śmiało można z nich korzystać nawet poza domem, dlatego jest to dobry wybór dla osób pracujących na laptopie. Przenośne komputery posiadają często wbudowany moduł Bluetooth, dlatego też warto pomyśleć nad słuchawkami bezprzewodowymi do pracy zdalnej.

Słuchawki douszne


W tym przypadku mamy do czynienia z alternatywą dla słuchawek dousznych. Ich konstrukcja wygląda bardzo podobnie, dlatego też polecam je użytkownikom komputerów przenośnych, którzy często pracują w biurze bądź np. podczas podróży pociągiem. Trzeba jednak liczyć się z tym, że modele douszne przepuszczają więcej dźwięków z zewnątrz, dlatego mogą nie radzić sobie tak dobrze w hałaśliwych miejscach, jak dokanałowe. Ich plusem jest natomiast to, że dają uszom znacznie więcej oddechu.

Słuchawki gamingowe (komputerowe)


Nawet jeśli nie jesteście graczami, to i tak powinniście zastanowić się nad wyborem słuchawek gamingowych. Ich konstrukcja bazuje na modelach nausznych, lecz są znacznie bardziej zaawansowane techniczne. Tutaj na pewno nie musicie martwić się o kłopoty z komunikacją, bo profesjonalne headsety zostały zaprojektowane z myślą o komunikacji głosowej pomiędzy osobami grającymi w produkcje nastawione na rozgrywki wieloosobowe.

Producenci takich sprzętów oferują bardzo dobre mikrofony, z których można korzystać wyłącznie wtedy, kiedy to jest konieczne. W większości przypadków mikrofony można wsunąć bezpośrednio do nauszników lub całkowicie odpiąć. Modele zaprojektowane z myślą o graniu posiadają także wsparcie oficjalnego oprogramowania umożliwiającego zmodyfikowanie poszczególnych parametrów do własnych potrzeb – takich atrakcji nie zapewnią wam wcześniej wymienione rodzaje słuchawek.

Parametry mikrofonu w słuchawkach – na co zwrócić uwagę?

Myślę, że patrzenie na szczegółowe parametry techniczne mikrofonów wbudowanych do słuchawek nie ma większego sensu. Bez względu na to, jaki wybierzecie rodzaj, zazwyczaj i tak otrzymacie mikrofon o podobnej jakości, czyli czułość od -38 do -45 dB i pasmo przenoszenia na poziomie 100 Hz – 10 kHz. Trochę lepiej pod tym względem mogą wypaść słuchawki gamingowe, dlatego też, jeśli zależy wam na tym, żeby wasz głos był jak najczystszy, to wybierzcie profesjonalne headsety dla graczy.
Autor: Łukasz Morawski