Data publikacji:

Scars Above – recenzja. Kosmiczny soulslike, który może was zaskoczyć

Studio Mad Head Games podczas prac nad swoim najnowszym dziełem inspirowało się grami studia FromSoftware, jak np. Dark Souls. Czy jednak kosmiczny soulslike z niewielkim budżetem miał w ogóle szansę na powodzenie? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w recenzji Scars Above.
scars above recenzja

Czy warto zagrać w Scars Above? Recenzja gry

Mieliśmy już do czynienia z soulslike’ami w klimatach science fiction, dlatego studio Mad Head Games nie było odosobnione w swoim pomyśle. Seria The Surge stawiała jednak o wiele większy nacisk na starcia przy użyciu broni białej, natomiast w Dolmenie można było walczyć na odległość, lecz gra była raczej rozczarowująca. Tego na szczęście nie można napisać o Scars Above. Nie jest to produkcja, która wywróci rynek gier wideo do góry nogami, ale to solidny tytuł z segmentu AA, potrafiący zapewnić rozrywkę na kilka godzin.
Jestem ciekawy, jak prezentowałby się ten tytuł, gdyby zespół Mad Head Games mógł pracować na znacznie większym budżecie. Czuć, że większość bolączek gry wynika przede wszystkim z ograniczonych środków i twórcy starali się zaoszczędzić tam, gdzie tylko się dało. Ucierpiały na tym m.in. animacje twarzy bohaterów, które są po prostu brzydkie. Również sposób poruszania się protagonistki oraz jej przeciwników także jest delikatnie toporny – motoryce postaci brakuje większej płynności. Mam również mieszane uczucia odnośnie oprawy wizualnej, ponieważ bardzo mi się podoba ona pod względem konceptualnym, lecz tego samego nie mogę powiedzieć o jakości wykonania.
Mimo wszystko jestem w stanie wybaczyć ograniczenia technologiczne, bo w końcu nie mamy do czynienia z grą z najwyższej półki cenowej. Już w dniu premiery za Scars Above zapłacimy zaledwie 150 złotych, co jest idealną ceną za ten produkt. Warto docenić taki ruch wydawcy i dać szansę tej grze, zwłaszcza, jeśli ciągnie was do gier typu Dark Souls, ale macie problem z wysokim poziomem trudności. W dziele Mad Head Games jest zdecydowanie o wiele łatwiej (choć też nie jakoś przesadnie łatwo…). Paradoksalnie to właśnie początek gry jest najtrudniejszy, kiedy bohaterka nie jest w posiadaniu wielu przydatnych gadżetów. Dla niektórych osób może to być rozczarowujące, dlatego ostrzegam, żebyście nie nastawiali się na bardzo trudną rozgrywkę.
Scars Above czerpie natomiast garściami z soulslike’ów pod względem konstrukcji świata (ale nie Elden Ring, zapomnijcie o otwartej mapie) oraz kilku kluczowych mechanik. Tutaj również musimy odblokowywać punkty odrodzenia, które działają na tej samej zasadzie, co ogniska w Dark Souls. Po podejściu do monolitu możemy odzyskać zdrowie oraz amunicję, ale musimy się liczyć też z tym, że wszyscy pokonani wrogowie wrócą na swoje miejsce, tak jak ma to miejsce w grach FromSoftware. Jeśli natomiast chodzi o eksplorację mapy, to mamy do czynienia z labiryntowymi lokacjami, w których stopniowo odblokowujemy kolejne odnogi.
W Scars Above wcielamy się w niejaką Kate Ward, która w niewyjaśnionych okolicznościach trafiła razem ze swoją ekipą naukowców i astronautów na - tajemniczą oraz zamieszkiwaną przez agresywne stwory - planetę. Członkowie załogi zniknęli, dlatego protagonistka wyrusza w niebezpieczną podróż, żeby ich odnaleźć. Nie jest jednak bezbronna, ponieważ towarzyszy jej futurystyczny karabin, który z biegiem gry możemy rozwijać o nowe funkcje. W grze mamy możliwość zadania ciosów przeciwnikom w bezpośredniej walce, lecz to właśnie strzelanie ze średniej odległości odgrywa tutaj znaczącą rolę. System walki nie jest idealny, ale daje sporo satysfakcji.
Scars Above to produkcja o średnim budżecie, która może być jednym z większych zaskoczeń początku 2023 roku. Oczywiście nie jest to tytuł rewelacyjny, ale nawet do takiego nie aspirował. Studio Mad Head Games znało swoje możliwości i nie próbowało na siłę udziwniać swojego dzieła, stawiając na sprawdzone rozwiązania. W efekcie otrzymaliśmy ciekawego kosmicznego soulslike’a z bardzo fajnym klimatem science fiction. Warto sprawdzić!

Na czym zagrać w Scars Above?

Dzieło studia Mad Head Games dostępne jest na komputerach osobistych, konsolach poprzedniej generacji (PlayStation 4, Xbox One) oraz PlayStation 5 i Xbox Series X|S.

Premiera Scars Above – kiedy?

Gra zadebiutowała 28 lutego 2023 roku na wszystkich planowanych platformach. Gra dostępna jest w sprzedaży w edycji pudełkowej, lecz tylko w przypadku PlayStation 5 oraz Xboksa (działa na XONE i XSX).

Czy Scars Above posiada polską wersję językową?

Tak, w grze dostępna jest polska wersja językowa. Twórcy ograniczyli się jednak wyłącznie do polskich napisów, pozostawiając dubbing w oryginalnym, angielskim wydaniu.

Ile godzin zajmuje ukończenie Scars Above?

Dotarcie do finału opowieści powinno wam zająć około siedmiu godzin, aczkolwiek zależy to w dużej mierze od tego, jak będziecie radzić sobie w starciach z przeciwnikami.
Grę do testów dostarczyła firma PLAION Polska. Opinia należy do autora recenzji.

Scars Above na PC: minimalne wymagania sprzętowe

 • Procesor: Intel Core i5-4440 3.1 GHz
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 670 / Radeon HD 7870 lub lepsza
 • Miejsce na dysku: 18 GB
 • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
 • Scars Above na PC: rekomendowane wymagania sprzętowe

 • Procesor: Intel Core i7-4770K 3.5 GHz
 • Pamięć RAM: 16 GB
 • Karta graficzna: 8 GB GeForce GTX 1070 / Radeon RX Vega 56 lub lepsza
 • Miejsca na dysku: 20 GB
 • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
 • Zdjęcie: Materiały prasowe Mad Head Games
  Łukasz Morawski
  Łukasz Morawski

  Magister Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UMK. Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.