Data publikacji:

Telewizory Samsung IPS LED TV - czy warto kupić?

Poszukiwania nowego telewizora nie należą do najłatwiejszych, jeżeli chcemy dokonać świadomego zakupu i wybrać najlepszy model, zarówno pod względem ceny, jak i możliwości technicznych. Niezwykle pomocne w tym wypadku okazuje się najczęściej zapoznanie się recenzjami telewizorów oraz opiniami ich użytkowników, które są dostępne w sieci. Podczas przeglądania forów i stron internetowych możemy natknąć się na gorące debaty na temat matryc ekranów telewizyjnych i tego, które z nich są najlepsze. W artykule skupiamy się na telewizorach firmy Samsung z matrycami IPS LED.
samsung ips led tv
Zanim przejdziemy jednak konkretnie do tego tematu, w pierwszej kolejności należy poświęcić kilka zdań, by naszkicować ogólny portret odbiorników TV marki Samsung. Koreańska spółka jest w tej chwili największym i jednym z dominujących producentów nowych telewizorów. W katalogu firmy znajdziemy niezwykle szeroką ofertę modeli, które przeznaczone są dla konsumentów o różnej zasobności portfela. Znajdziemy więc tutaj zarówno tanie panele 32 cale, najpopularniejsze urządzenia w wielkości od 40 do 55 cali, które obsługują rozdzielczość 4K, a także topowe modele przekraczające 100 cali, wspierające najnowocześniejsze technologie wyświetlania obrazu i konstrukcji ekranów, takie jak QLED oraz Neo QLED.

Typy matryc w telewizorach Samsung

Telewizory LED firmy Samsung korzystają najczęściej z matrycy typu VA oraz IPS. Czym jednak są matryce? Najprościej ujmując, jest to część ekranu odpowiadająca za wyświetlanie obrazu. Jest ona zbudowana z ogromnej liczby niewielkich komórek zawierających ciekłe kryształy, tworzących pojedyncze piksele wyświetlacza. Zmieniają one swoje właściwości pod wpływem przepływającej przez nie energii elektrycznej. Matryce same z siebie nie wytwarzają światła i muszą być podświetlane od spodu przy pomocy białych diod LED.
Różnice pomiędzy matrycami telewizorów wynikają ze sposobu ułożenia pojedynczych pikseli oraz zachowania i czasu reakcji ciekłych kryształów. Przyjrzyjmy się zatem, w jaki sposób teoretycznie przekładają się one na jakość generowanego obrazu.

Matryce VA (Vertical Alignment)

Jest to obecnie najczęściej spotykany typ matryc używanych w telewizorach LED, który jest rozwinięciem starszej technologii TN. Jego popularność wynika przede wszystkim ze względnie niskich kosztów produkcji ekranów tego typu. Poza Samsungiem korzystają z nich prawie wszyscy czołowi producenci na rynku, tacy jak chociażby LG. Poza telewizorami, matryce VA spotkamy też w monitorach komputerowych oraz laptopach.
Największą zaletą matryc VA jest to, że w świetny sposób radzą sobie z odwzorowaniem głębokich czerni oraz wysokim kontrastem obrazu. Cechy te są niezwykle ważne, gdy korzystamy z technologii HDR w filmach, serialach oraz grach. Wadą matryc jest jednak gorsze odwzorowanie naturalnych kolorów, a także mniejsze maksymalne kąty widzenia TV, co może być zauważalne zwłaszcza w przypadku większych paneli. Matryce VA radzą sobie także znacznie lepiej z wyższymi częstotliwościami odświeżania ekranu, które mają znacznie, jeżeli poszukujemy telewizorów przeznaczonych do zabawy z konsolami.

Matryce IPS (In-Plane Switching)

Matryce IPS są montowane z rzadka w telewizorach Samsung, bowiem koszty ich produkcji są większe, a sam proces bardziej skomplikowany. Choć technologia stojąca u podstawy matryc jest starsza od VA, ma ona niezaprzeczalne zalety. Najważniejszą z nich są dobre kąty widzenia i świetne odwzorowanie kolorów, które może być porównywalne z ekranami typu OLED. Cechy te sprawiają, że są pożądane przez koneserów kina domowego.
Matryce IPS mają jednak także słabe punkty. Ze względu na swoją jasność, nie pozwalają w pełni cieszyć się głębokimi czerniami lub mocnymi szarościami obrazu, oferując przy tym także znacznie słabszy kontrast niż panele VA oraz gorsze wsparcie dla wysokich częstotliwości odświeżania.

Jak sprawdzić typ matrycy w telewizorze Samsung?

Niestety koreański gigant zazwyczaj nie podaje oficjalnie, w jakich modelach telewizorów Samsung LED są matryce IPS, a w jakich zamontowano ekrany VA. Informację tę otrzymamy czasami, przeglądając specyfikację techniczną danego urządzenia, ale nawet wtedy niekoniecznie wszystko będzie jasne. Zdarza się bowiem, że modele z tej samej serii telewizorów mogą posiadać zarówno ekrany IPS, jak i VA. Wszystko zależy tutaj od konkretnej partii sprzętu lub linii produkcyjnej. Dlatego też wielu entuzjastów poszukuje informacji w sieci o tym, w przypadku których modeli telewizorów istnieje prawdopodobieństwo znalezienia pożądanego przez nich typu wyświetlacza (zazwyczaj chodzi o IPS).
Niestety samodzielnie matrycę IPS i VA rozróżnimy tylko przy pomocy testu po włączeniu urządzenia. W najprostszy sposób dokonamy tego, lekko stukając w ekran. Jeżeli pod naszymi pałacami pojawi się lekki błysk, oznacza to, że mamy do czynienia z ekranem VA. Różnicę możemy też dostrzec, przyglądając się wyświetlaczowi pod dość dużym kątem, gdy mamy wyświetlacz VA dostrzeżemy znacznie mocniejsze zniekształcenia kolorów.

Czy różnice pomiędzy matrycami w telewizorach Samsunga mają znaczenie?

W przypadku telewizorów Samsung LED, różnica pomiędzy matrycami będzie w większości wypadków niezauważalna dla większości laików. W ostatnich latach Koreańczycy poprawili też znacząco osiągi swoich paneli VA, sprawiając, że pod względem kątów widzenia oraz odwzorowania kolorów nie odbiegają aż tak znacząco od tego, co oferują ekrany IPS. Poszukiwania telewizora Samsung z wyświetlaczem IPS nie są więc zazwyczaj warte zachodu, tym bardziej, że jego znalezienie jest najczęściej czystą loterią. Znacznie większe znaczenie powinny mieć dla nas obecnie inne technologie ulepszania ostrości obrazu i głębi kolorów, które stosowane są przez producenta.
Zdjęcie: Unsplash