Data publikacji:

Podsumowanie konferencji Apple WWDC 2017

Czym tym razem zaskoczył nas Tim Cook i spółka?

Wczoraj wieczorem w San Jose Convention Center w Kalifornii odbyła się konferencja Apple WWDC 2017, w trakcie której firma zapowiedziała szereg nowych produktów. Jeżeli zastanawiacie się jakich, czytajcie dalej. Poniżej znajdziecie natomiast pełen zapis wczorajszego wydarzenia:

iOS 11

Najnowsza wersja mobilnego systemu operacyjnego Apple wzbogaci się o szereg nowych funkcji i elementów, a co najważniejsze będzie on teraz bardziej wielozadaniowy. Aplikacja Files pozwoli na łatwe przeglądanie, wyszukiwanie i organizowanie plików. Z kolei nowy Dock mówi użytkownikowi jakich aplikacji używał ostatnio i podpowiada, które można umieścić w pasku szybkiego dostępu. Dzięki Drag and Drop możliwe jest natomiast łatwe przenoszenie zdjęć pomiędzy aplikacjami. Nowych funkcji doczekał się też Apple Pencil. Rysik pozwala teraz na szybsze i łatwiejsze zakreślanie, robienie notatek i rysowanie. Nowości jest oczywiście znacznie więcej, ale chyba największą jest jednak ARKit, nowa platforma, która wprowadzi użytkowników iOS w świat rozszerzonej rzeczywistości. Premiera jesienią.

iPad Pro

Linię tabletów iPad Pro zasilił nowy model wyposażony w 10,5-calowy ekran dotykowy Retina, który jest nie tylko jaśniejszy i znacznie słabiej odbija światło, ale także bardziej responsywny od poprzedników. Częstotliwość odświeżania obrazu wynosi 120 Hz, dzięki czemu gry i filmy wyglądają znacznie lepiej. Sercem urządzenia jest z kolei 64-bitowy procesor A10X Fusion, którego wydajność jest tak duża, że pozwala na swobodną edycję filmów nagranych w rozdzielczości 4K i wyświetlanie skomplikowanych modeli 3D. Sprzęt działa pod kontrolą najnowszej wersji systemu operacyjnego Apple, czyli iOS 11.

iMac i iMac Pro

Seria iMaków wzbogaciła się o dwa nowe modele. Pierwszy posiada ekran Retina o przekątnej 23,5 cala i rozdzielczości 4K, z kolei drugi może pochwalić się przekątną 27 cali i rozdzielczością 5K (sic!). Na wyposażeniu komputerów znalazły się m.in. procesory siódmej generacji Intel Core i5/i7, 4-8 GB RAM-u, układ graficzny z serii Radeon Pro 500, wydajny dysk Fusion Drive czy dwa porty Thunderbolt 3. Sprzęt jest tak wydajny, że podobnie jak w przypadku iPada Pro, pozwala na edycję filmów 4K oraz tworzenie trójwymiarowych treści na zestawy wirtualnej rzeczywistości. Cena początkowa to 1299 dolarów.

Nowy iMac Pro to prawdziwy potwór. Na wyposażeniu komputera znalazły się m.in. 27-calowy ekran Retina o rozdzielczości 5K, 8-/10-/18-rdzeniowy procesor Xeon z funkcją Turbo Boost do 4,5 GHz, superwydajny układ graficzny Radeon Pro Vega, do 128 GB RAM-u, dysk SSD o pojemności 4GB oraz cztery porty Thunderbolt 3. Sprzęt może pochwalić się też poprawioną gospodarką cieplną i zupełnie nowymi, znacznie bardziej wydajnymi głośnikami. Premiera iMaka Pro w grudniu.

MacBook i MacBook Pro

Nowy MacBook posiada 12-calowy ekran Retina o rozdzielczości 2304×1440 pikseli, procesor siódmej generacji Intel Core i3/i5/i7, maksymalnie 16 GB RAM-u, dysk SSD o maksymalnej pojemności 512 GB, znacznie bardziej wydajną baterię oraz usprawnioną klawiaturę i płytkę dotykową. Nie mogło zabraknąć też portu USB typu C. Cena początkowa nowego MacBooka to 1299 dolarów.

W trakcie wczorajszej konferencji pokazano też dwa nowe MacBooki Pro. Większy wariant, o przekątnej ekranu 15 cali, wyposażony jest w procesor siódmej generacji Intel Core i7, układ graficzny Radeon Pro i dysk SSD o maksymalnej pojemności 2TB. Zarówno w większym modelu, jak i mniejszym o przekątnej ekranu 13 cali, poprawiono gospodarkę cieplną, usprawniono klawiaturę i płytkę dotykową oraz zamontowano bardziej wydajne głośniki i cztery porty Thunderbolt 3. Od teraz nowe MacBooki Pro mogą pochwalić się również wsparciem dla technologii  Touch ID.

macOS High Sierra

Najnowsza wersja systemu macOS o nazwie kodowej High Sierra będzie znacznie bardziej zaawansowana oraz bardziej responsywna i bezpieczna, podłoży też podwaliny pod przyszłe innowacje. Nowy standard wideo HEVC (High Efficiency Video Coding lub po prostu H.265) pozwoli na lepszą o nawet 40% od poprzednika kompresję filmów, z kolei technologia Metal 2 wprowadzi wsparcie dla zewnętrznych układów graficznych, wirtualnej rzeczywistości i nauczania maszynowego. Aplikacja Photo pozwoli natomiast na jeszcze lepsze i łatwiejsze zarządzanie zdjęciami oraz ich edycję. Mniejsze i większe zmiany obejmą praktycznie każdy ważniejszy aspekt systemu operacyjnego. Premiera tej jesieni.

watchOS4

Chociaż w trakcie konferencji nie pokazano nowego zegarka, akcesorium z pewnością nie zostało porzucone, czego świadectwem jest nowa wersja systemu operacyjnego watchOS. Będzie on nie tylko bardziej inteligenty i intuicyjny, ale także wzbogaci się o szereg nowych funkcji, które pozwolą na jego lepszą personalizację. Usprawniona zostanie też aplikacja muzyczna oraz Siri. Premiera jesienią.

HomePod

Największą atrakcję tegorocznej konferencji WWDC Apple był bez wątpienia bezpośredni konkurent Google Home, czyli HomePod. Urządzenie to łączy sobie możliwości wysokiej klasy głośnika z funkcjonalnością inteligentnej asystentki Siri. HomePod automatycznie dostosowuje się do akustyki pomieszczenia, w którym się znajduje, dzięki czemu jakość dźwięku jest optymalna. Integracja z Siri pozwala też na zadawanie różnych pytań oraz kontrolę innych urządzeń i systemów domowych, takich jak na przykład oświetlenie czy rolety. Premiera w grudniu.

App Store

Jesienią wszyscy użytkownicy iUrządzeń będą mogli skorzystać z nowej wersji wirtualnego sklepu App Store. Wzbogaci się w nim m.in. nowe zakładki, najświeższe premiery, porady, listy, aplikacje i gry dnia,  czy usprawnioną wyszukiwarkę. Z kolei na stronie produktu pojawi się więcej filmów, rankingów i recenzji.

Autor: Dawid Sych