Data publikacji:

Jaka podkładka chłodząca pod laptopa gamingowego?

Laptopy posiadają własne chłodzenie, lecz w obciążających sytuacjach bywa ono niekiedy niewystarczające. Przegrzanie komputera jest ostatnią rzeczą, jaką chce jego właściciel, dlatego jeśli wasz sprzęt ma problem z odprowadzaniem ciepła, to warto wesprzeć się specjalną podkładką chłodzącą pod laptopa. Z tego tekstu dowiecie się, na co zwrócić uwagę podczas kupna oraz czy warto stosować to rozwiązanie w przypadku laptopów gamingowych.

podkłądka chłodząca do laptopa gamingowego

Czym jest podkładka chłodząca pod laptopa i jak działa?

Nazwa tego akcesorium praktycznie dokładnie opisuje jego przeznaczenie. Tego typu urządzenia stosuje się w przypadku, gdy laptopy grzeją się zbyt mocno podczas normalnego użytkowania lub w trakcie grania w gry wideo, kiedy podzespoły komputera wykorzystują większość swojej mocy. Oczywiście wiąże się to z większym generowaniem ciepła, a zamknięte konstrukcje laptopów nie zawsze dobrze radzą sobie z jego odprowadzaniem, dlatego warto je wspomóc.W takich sytuacjach stosuje się specjalne podkładki chłodzące, które zazwyczaj podłącza się za pomocą złącza USB. Nie posiadają dodatkowego zasilania, dzięki czemu ograniczają liczbę dodatkowych przewodów do minimum. Ich konstrukcja w domyśle jest prosta – zazwyczaj mamy do czynienia z płaską powierzchnią z wyciętym otworem (bądź otworami) na wentylatory, które z zewnątrz chłodzą komputer.

Oczywiście dotyczy to podstawowych i najtańszych modeli podkładek chłodzących do laptopów, ponieważ konstrukcje droższych modeli są niekiedy trochę bardziej skomplikowane. Do tego niektórzy producenci za pomocą designu wyraźnie chcą zaznaczyć, czy ich produkt skierowany jest do zastosowań biurowych, czy gamingowych.

Na co zwrócić uwagę, kupując podkładkę chłodzącą?

Pierwszą podstawową rzeczą, na jaką powinniście patrzeć, to stabilność danej podkładki. Upewnijcie się, że konstrukcja jest wytrzymała i będzie mogła wam służyć podczas wielogodzinnych sesji przed laptopem. W związku z tym koniecznie sprawdźcie, z jakiego materiału zostało wykonane akcesorium – zdecydowanie najlepiej sprawdzi się aluminium oraz wytrzymały metal. Aczkolwiek trzeba się wtedy liczyć z wyższymi kosztami.

Jeśli jednak wolicie wybrać tańszą podkładkę z tworzywa sztucznego, to kupcie taką, która ma perforowany blat. Dzięki temu powietrze z wentylatorów będzie lepiej przez niego przepływało i rozchodziło się po całym spodzie obudowy laptopa. Ważną rolę odgrywają także nóżki – dobrze jakby były wykonane z gumy zapobiegającej przesuwaniu się podkładki po biurku. Niektóre modele posiadają także możliwość regulacji wysokości, to także bywa bardzo przydatne.

A skoro już wcześniej wspomniałem o wentylatorach, to od razu zaznaczę, że możecie postawić na dwa rozwiązania:
  • jeden duży o mniejszych obrotach,
  • kilka mniejszych o większych obrotach.
Pierwsza opcja może zapewnić delikatnie gorsze chłodzenie, ale za to kultura pracy takiego urządzenia jest o wiele większa. Kilka wentylatorów z pewnością w większym stopniu obniży temperaturę laptopa, lecz niekiedy ich głośna praca może przeszkadzać podczas użytkowania komputera, np. w trakcie nocnego grania.

Jeśli zależy wam na tym, żeby podkładka chłodząca dobrze komponowała się z waszym gamingowym laptopem, to szukajcie modeli posiadających dodatkowe oświetlenie. To zazwyczaj umieszczane jest bezpośrednio przy wentylatorach i daje bardzo fajne światło podczas korzystania z podkładki.

Czy warto kupić podkładkę chłodzącą pod laptopa gamingowego?

Laptopy gamingowe posiadają lepsze chłodzenie od standardowych komputerów przenośnych, ale nawet one potrafią się mocno nagrzewać. Zwłaszcza, że umieszczane są w nich zasobożerne procesory i karty graficzne, które czasami rozgrzewają się do czerwoności podczas grania w bardziej wymagające graficznie tytuły. W takich przypadkach podkładka może pomóc obniżyć temperaturę o kilka stopni, co z pewnością zadziała na korzyść laptopa.

Ponadto nawet wyłączona podkładka zapewnia dodatkowe chłodzenie, ponieważ laptop nie przywiera do biurka, dzięki czemu ma zapewnioną większą cyrkulację powietrza. No i jeśli kupicie podkładkę z podświetleniem, to poprawicie walory estetyczne waszego pokoju gracza.

Warto jednak pamiętać o tym, że sama podkładka niewiele pomoże, jeśli wnętrze komputera jest bardzo zakurzone albo wywietrzniki powietrza są umieszczone z tyłu laptopa gamingowego, a nie od spodu. Dlatego oprócz korzystania z tego gadżetu, najpierw porządnie oczyśćcie wasz sprzęt przy pomocy sprężonego powietrza.
Autor: Łukasz Morawski