Data publikacji:

Jaka podstawka chłodząca pod laptopa jest najlepsza?

Mimo niewielkich gabarytów laptopy skrywają w swoim wnętrzu niezwykle wydajne komponenty. Urządzenia z wyższej półki dorównują pod względem mocy wielostronnie większym modelom stacjonarnym, co ma jednak swoją cenę. Choć komputery przenośne są wyposażone w systemy chłodzenia, przy największym obciążeniu sprzętu nawet on nie jest w stanie utrzymać niskiej temperatury. Korzystanie z przegrzewającego się sprzętu nie tylko jest mało komfortowe (nie ułożymy go na kolanach), ale też wpływa na jego żywotność. Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest podstawka chłodząca.
Jaka podstawka chłodząca pod laptopa jest najlepsza

Czym jest podkładka chłodząca pod laptopa i jak działa?

Niewątpliwie, zwykła podkładka pod laptopa znajduje się w rękach znacznej części właścicieli komputerów przenośnych. Standardowe akcesoria tego typu wykonane są z plastiku lub drewna, ale nawet takie o ażurowej konstrukcji nie wpływają jednak znacząco na obniżenie temperatury pracy laptopa. Jeżeli mówimy o podstawce chłodzącej, mamy na myśli modele z aktywnym systemem chłodzenia.
Czym zatem charakteryzuje się podkładka chłodząca? Przede wszystkim wyposażona jest przez producenta w jeden lub kilka wentylatorów, o średnicy od 12 do nawet 20 centymetrów. Wiatraki wprawiają w cyrkulację powietrze i przyśpieszają proces wychładzania się obudowy komputera. Prędkość obrotów można bardzo często regulować w zależności od naszych potrzeb.
Zaopatrzony w otwory blat gadżetu wykonuje się najczęściej z tworzywa sztucznego, choć w droższych modelach wytwarza się go też z metalowej siatki z aluminium, znacznie lepiej transportującej ciepło niż plastik.
Pamiętaj, że podkładka wymaga zewnętrznego zasilania. Na szczęście nie musisz przejmować się poszukiwaniem gniazdka elektrycznego. Energia gadżetowi dostarczana jest wprost z laptopa za pośrednictwem złącza USB.

Na co zwrócić uwagę, kupując podkładkę chłodzącą?

Pierwszą podstawową rzeczą, na jaką powinieneś zwrócić uwagę, to stabilność danej podkładki. Upewnij się, że konstrukcja jest wytrzymała i będzie mogła ci służyć podczas wielogodzinnych sesji przed laptopem. W związku z tym koniecznie sprawdź, z jakiego materiału zostało wykonane akcesorium – zdecydowanie najlepiej sprawdzi się aluminium oraz wytrzymały metal. Aczkolwiek trzeba się wtedy liczyć z wyższą ceną.
Jeśli jednak wolisz wybrać tańszą podkładkę z tworzywa sztucznego, to kup taką, która ma ażurowy blat. Dzięki temu powietrze z wentylatorów będzie lepiej przez niego przepływało i rozchodziło się po całym spodzie obudowy laptopa. Ważną rolę odgrywają także nóżki – dobrze jakby były wykonane z gumy zapobiegającej przesuwaniu się podkładki po biurku. Niektóre modele posiadają także możliwość regulacji wysokości, to także bywa bardzo przydatne.
Pamiętaj też, że o skuteczności wentylatorów nie świadczy tylko ich wielkość, ale istotna jest też liczba wykonywanych przez nie obrotów. Zazwyczaj wybierasz więc pomiędzy jednym wiatrakiem o mniejszych. Pierwsza opcja może zapewnić delikatnie gorsze chłodzenie, ale za to kultura pracy takiego urządzenia jest o wiele większa. Kilka wentylatorów z pewnością w większym stopniu obniży temperaturę laptopa, lecz niekiedy ich głośna praca może przeszkadzać podczas użytkowania komputera, np. w trakcie nocnego grania.

Czy warto kupić podkładkę chłodzącą do zwykłego laptopa?

Osoby używające laptopa do mało wymagających zadań, takich jak oglądanie filmów, korzystanie z edytora tekstu lub prostych aplikacji albo surfowanie w internecie, często pomijają temat podkładek chłodzących. W większości przypadków będą oni mieli rację. Dobry komputer przenośny przy przeciętnym obciążeniu nie powinien nagrzewać się do bardzo dużych temperatury.
Problem pojawia się jednak w upalne, letnie dni. Nawet kilkugodzinna sesja przed ekranem może doprowadzić do przegrzewania się sprzętu. Czasem więc na wszelki wypadek nie zaszkodzi zaopatrzyć się w podkładkę chłodzącą. Warto w takim wypadku postawić na modele z dodatkową funkcjonalnością. Niezwykle przydatny może okazać się tutaj np. hub USB, pozwalający na podłączenie dodatkowych urządzeń.

Czy warto kupić podkładkę chłodzącą pod laptopa gamingowego?

Laptopy gamingowe posiadają lepsze chłodzenie od standardowych komputerów przenośnych, ale nawet one potrafią się mocno nagrzewać. Zwłaszcza że umieszczane są w nich zasobożerne procesory i karty graficzne, które czasami rozgrzewają się do czerwoności podczas grania w bardziej wymagające graficznie tytuły. W takich przypadkach podkładka może pomóc obniżyć temperaturę o kilka stopni, co z pewnością zadziała na korzyść laptopa.
Ponadto nawet wyłączona podkładka zapewnia dodatkowe chłodzenie, ponieważ laptop nie przywiera do biurka, dzięki czemu ma zapewnioną większą cyrkulację powietrza. No i jeśli kupisz podkładkę z podświetleniem, to poprawisz walory estetyczne pokoju gracza.
Warto jednak pamiętać o tym, że sama podkładka niewiele pomoże, jeśli wnętrze komputera jest bardzo zakurzone albo wywietrzniki powietrza są umieszczone z tyłu laptopa gamingowego, a nie od spodu. Dlatego oprócz korzystania z tego gadżetu, najpierw porządnie przeczyścić swoje urządzenie.
Zdjęcie: Envato Elements