Data publikacji:

Co to jest PING? Czym jest PING w grach?

Osoby grające w gry na komputerze starają się zmniejszyć PING, który przeszkadza w kontynuowaniu rozgrywki. PING można obniżyć na kilka sposobów, które poprawią jakość gry lub transmisji internetowej na żywo.
Co to jest PING

Co to jest PING?

PING (ang. Packet Internet Groper) stanowi parametr, który pozwala na mierzenie czasu upływającego od wykonania danego działania na komputerze a dostarczenia informacji do hosta i otrzymaniem odpowiedzi zwrotnej. Jednostką, w jakiej określa się PING, są milisekundy. Za pomocą tej wielkości podaje się przede wszystkim opóźnienia w transmisji internetowej. 

Od czego zależy PING?

Zadaniem graczy jest doprowadzenie PING-u do jak najniższej wartości, gdyż wpływa on na komfort gry. Dla gier odpowiednia wartość PING-u powinna wynosić 50 ms, najlepiej jednak, jeśli ta wartość wynosi 10 ms. PING może zależeć od wielu czynników, najczęściej jako powód wysokiej wartości podaje się zainstalowane na komputerze złośliwe oprogramowanie czy odtwarzanie kilku aplikacji w tle czy jakość łącza internetowego. 

PING a przepustowość łącza

Co istotne, opóźnienia mogą występować nawet w przypadku dużej prędkości pobierania i wysyłania. Tak więc wysoka przepustowość nie zawsze jest równoznaczna z niskim PING-iem. Nie oznacza to jednak, że znaczenie tego parametru nie powinno być brane pod uwagę. Przyjmuje się, że w grach komputerowych oraz transmisji na żywo szczególnie istotne są trzy parametry, które mają znaczenie równorzędne:
 • PING, 
 • Download,
 • Upload. 

Czym jest PING w grach?

Im niższy PING, tym teoretycznie większe szanse na odniesienie zwycięstwa w rozgrywce komputerowej. Gracze chcą obniżyć PING w grach ze względu na szybkość wpływającą na ruchy i posunięcia w grach. Jeśli PING jest wysoki i występują tzw. lagi, gra jest nieefektywna. Lagi to opóźnienia, które skutecznie obniżają płynność gry. 

Jak sprawdzić PING?

PING można sprawdzić samodzielnie w systemie. Wystarczy skorzystać ze wbudowanego narzędzia Microsoft Windows (Wiersz polecenia – CMD). Należy najpierw włączyć Wiersz polecenia, do którego można dotrzeć, otwierając Menu Start lub używając skrótu Windows + r i wpisując cmd. Kolejnym krokiem będzie wpisanie komendy PING oraz adresu IP lub adresu domeny, z którą chcesz zweryfikować połączenie. W informacji zwrotnej systemu otrzymasz informacje dotyczące PING-u. Ważne, aby zwracać uwagę na informację time niezbędną do uzyskania zwrotnej informacji. Wysoki PING utożsamiany jest z wartością 100 ms.

Jak zmniejszyć PING? 

PING to również ważny parametr dla osób prowadzących streamy, a więc transmisje internetowe na żywo. Poprzez występowanie zakłóceń często się ona zacina, a informacje dochodzą ze znacznym opóźnieniem. Aby obniżyć duży PING, należy wykonać jedną z zalecanych przez ekspertów czynności:
 • Upewnij się, że w tle nie działają żadne aplikacje mogące podwyższać PING. 
 • Zmień ustawienia routera. 
 • Zresetuj router. 
 • Zastosuj wzmacniacze sieci Wi-Fi, które przyczynią się do poprawy zasięgu i wzmocnienia sygnału. 
 • Przeprowadź na komputerze diagnostykę antywirusową i pozbądź się wirusów. 
 • Zatrzymaj aktualizację programów oraz pobieranie nowych aplikacji. 
 • Rozważ bezpośrednie połączenie z siecią, korzystając z przewodu Ethernet. 
 • Sprawdź wszystkie przewody sieciowe i postaraj się wykryć nieprawidłowości mogące wpływać na wysokość PING-u. 
 • Poszukaj i zainstaluj sterowniki do karty graficznej. 
Wysoki PING w grach najczęściej opóźnia rozgrywkę i jest znacznym utrudnieniem dla gracza, gdyż wówczas przeciwnik zyskuje cenną przewagę. Duzy PING można jednak skutecznie obniżać, co wpływa na jakość oraz komfort gry. 
Zdjęcie: friends_stock/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo