Data modyfikacji:

Octopath Traveler II – recenzja. Drugi raz to samo?

Pierwsza odsłona stanowiła jedno z bardziej pozytywnych zaskoczeń 2018 roku w świecie gier wideo, co oczywiście przełożyło się na duży sukces finansowy. Wydanie kontynuacji było więc tylko kwestią czasu. Czy jednak studio Acquire dobrze wykorzystało te kilka lat, żeby stworzyć tytuł jeszcze lepszy od oryginału? Odpowiedź znajdziecie w recenzji Octopath Traveler II.
octopath traveler II recenzja

Czy warto zagrać w Octopath Traveler II? Recenzja gry

Studio Acquire podczas prac nad sequelem nie postawiło na wielką rewolucję, tylko rozwój rozwiązań przygotowanych na potrzeby pierwszej części, za którą odpowiadała ekipa Silicon Studio Corporation. Trochę szkoda, że twórcy podeszli w tak zachowawczy sposób do swojego dzieła, ale z drugiej strony – lepiej dopieścić elementy, które działają, niż na siłę dodawać niesprawdzone mechaniki. Warto też dodać, że Octopath Traveler II nie jest bezpośrednio powiązane z poprzednią odsłoną, dlatego do gry spokojnie mogą zasiąść osoby, niemające wcześniej do czynienia z tą marką.
W kontynuacji ponownie rozpoczynamy zabawę od wyboru jednego z ośmiu bohaterów. Nie jest to decyzja czysto kosmetyczna, ponieważ każdy z herosów zaczyna w zupełnie innym miejscu i ma własny, unikatowy wątek fabularny. Jest to naprawdę ciekawe rozwiązanie, które po raz kolejny zostało zrealizowane na bardzo wysokim poziomie – oczywiście nie każda historia jest tak samo ciekawa, ale ich ocena w sumie zależy od własnych preferencji. Podobało mi się to, że niektóre opowieści są mroczne i dramatyczne, a inne nieco luźniejsze, czasami nawet utrzymane w lekko komediowym tonie.
Bez względu na to, kogo wybierzecie, w pewnym momencie drogi postaci mogą się przeciąć. Wtedy też gracze mają do wyboru, czy chcą odegrać prolog nowo poznanego bohatera, czy po prostu dołączą go do swojego zespołu, bez odrywania się od aktualnych wydarzeń. W przeciwieństwie do „jedynki” w Octopath Traveler II znacznie częściej pojawiają się sytuacje, w których fabuła konkretnych postaci łączy się ze sobą w mniej lub bardziej istotny sposób. Szkoda tylko, że w dalszym ciągu twórcy nie zdecydowali się na zaimplementowanie jakiegoś systemu wzajemnych relacji, które mogłyby przekładać się np. na lepsze zgranie podczas walki.
A skoro jestem już przy starciach z przeciwnikami, to te nadal działają na tych samych zasadach, lecz nie zabrakło w nich nowych elementów. Pojedynki ponownie rozgrywane są w systemie turowym, gdzie naprzemiennie wymieniamy się ciosami. Żeby jednak spowolnić ataki wrogów, warto odkryć ich słabości, aby doprowadzić do ich ogłuszenia. Jest to bardzo ważna mechanika, ponieważ walki bywają bardzo wymagające i narażanie się na ciągłe odnoszenie obrażeń zdecydowanie nie jest drogą do sukcesu.
Z pomocą przychodzi też możliwość nauki obsługi różnych rodzajów broni, a także system BP polegający na stopniowym ładowaniu wzmocnienia ataków. Dobre wykorzystanie tej mechaniki stanowi często klucz do wygranej. Oczywiście w Octopath Traveler II nie zabrakło też grindu, co jest bardzo częstym elementem japońskich RPG-ów. Nie jestem fanem tego rozwiązania, ale wielu graczy to kocha, więc ostateczna ocena też zależy od podejścia. Tak czy siak, przygotujcie się na liczne pojedynki, bo te aktywują się losowo w trakcie eksplorowania mapy.
Jeśli natomiast chodzi o oprawę wizualną, to deweloper ponownie zdecydował się na stylistykę HD-2D, która polega na połączeniu 16-bitowych sprite’ów postaci z trójwymiarowym otoczenie. A żeby tego było mało, całość okraszona została teksturami wykonanymi w technice pixel artu. Jest to naprawdę bardzo dziwna mieszanka, która nie każdemu przypadnie do gustu. Ja o grafice mogę pisać w samych superlatywach – bardzo podoba mi się takie rozwiązanie wizualne i mam nadzieję, że więcej gier zostanie zrealizowanych w tej stylistyce.
Osoby, które grały w pierwszą część, mogą poczuć się delikatnie rozczarowane zbyt małymi zmianami względem pierwowzoru. Na szczęście zawartość przygotowana przez studio Acquire (nawet jeśli jest odgrzewanym kotletem) stoi na bardzo wysokim poziomie, przez co od gry nie sposób się oderwać. Jeżeli lubicie oldschoolowe produkcje i jesteście miłośnikami japońskich RPG-ów, to Octopath Traveler II wciągnie was na wiele godzin. Na pewno nie będziecie żałować czasu spędzonego przy tym tytule.

Na czym zagrać w Octopath Traveler II?

Druga odsłona Octopath Traveler udostępniona została na komputerach osobistych oraz Nintendo Switch. Marka zadebiutowała też po raz pierwszy na konsolach Sony, czyli PlayStation 4 i PlayStation 5. Z kolei twórcy sequela zdecydowali się pożegnać z Xboksami, na których mogliśmy zagrać w „jedynkę”.

Premiera Octopath Traveler II – kiedy?

Dzieło studia Acquire trafiło do sprzedaży 24 lutego 2023 roku na wszystkich planowanych platformach. Gra dostępna jest na konsolach w wersji pudełkowej, którą znajdziecie m.in. na Ceneo.pl.
Grę do testów dostarczyła firma Cenega. Opinia należy do autora recenzji.

Octopath Traveler II na PC: minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i3-6100 3.7 GHz / AMD Ryzen 3 1200 3.1 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 750 / Radeon RX 460 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 10 GB
  • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
  • Octopath Traveler II na PC: rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5-6400 2.7 GHz / AMD Ryzen 3 1200 3.1 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 6 GB GeForce GTX 1060 / 4 GB Radeon RX 470 lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 10 GB
  • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
  • Zdjęcie: Materiały prasowe Acquire
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.