Data modyfikacji:

Walka, tryby graficzne i eksploracja świata w Final Fantasy XVI

W niedzielę 26 marca mogliśmy obejrzeć transmisję z panelu firmy Square Enix, który odbył się podczas targów PAX East 2023. Zapis z ponad godzinnej pogadanki twórców Final Fantasy XVI został zapisany na YouTube, dzięki czemu możemy na spokojnie prześledzić informacje przedstawione przez producenta.
Final Fantasy XVI
Z każdym kolejnym materiałem poświęconym szesnastej odsłonie Final Fantasy, coraz bardziej zaczynam czekać na premierę najnowszego dzieła Square Enix. Poprzednia część była bardzo udanym japońskim RPG-iem i wszystko wskazuje na to, że tym razem również możemy liczyć na sukces. A do tego produkcja dostępna będzie w języku polskim (po raz pierwszy w historii serii!), dzięki czemu odkrywanie sekretów gry będzie jeszcze łatwiejsze. Do debiutu zostało jeszcze trochę czasu, ale twórcy już teraz podgrzewają atmosferę przez premierą.
W trakcie godzinnej prezentacji, przedstawiciele firmy Square Enix opowiadali o swojej produkcji, jednocześnie pokazując wybrane fragmenty rozgrywki. W materiale znalazło się m.in. miejsce na gameplay skupiający się na eksploracji świata gry. W tej odsłonie trafimy do magicznej krainy inspirowanej europejskim średniowieczem, choć oczywiście nie zabraknie wybujałych lokacji w klimatach fantasy charakterystycznych dla tej wieloletniej serii, a także miejscówek przypominających wyglądem tereny Afryki.
Deweloper pokazał także, jak w akcji prezentuje się system walki, który jest jeszcze bardziej slasherowy, niż w poprzedniej części. Square Enix zdecydowanie postawiło na akcję, co może nie spodobać się osobom tęskniącym za pojedynkami rozgrywanymi w trybie turowym. W Final Fantasy XVI liczy się przede wszystkim refleks oraz umiejętne korzystanie ze zdolności głównego bohatera, które także zostały zaprezentowane podczas panelu.
Zdecydowanie największe wrażenie robią walki pomiędzy summonami, w których będziemy mogli bezpośrednio kontrolować poczynania Ifrita lub Phoenixa. Skala pojedynków zwala z nóg! Zresztą zobaczcie sami – prezentacja summonów dostępnych w Final Fantasy XVI zaczyna się w 1:00:40:
Producent podzielił także informacją odnosi trybów graficznych Final Fantasy XVI na PlayStation 5. Do wyboru otrzymamy dwie opcje – Tryb Jakości i Tryb Wydajności. W tym pierwszym oprawa wizualna będzie wyświetlana w natywnej rozdzielczości 4K, lecz gra będzie działała w zaledwie trzydziestu klatkach na sekundę. Jeśli natomiast zależy wam na większej płynności, to Tryb Wydajności zaoferuje 60 FPS-ów przy rozdzielczości 1440p.
Przypominam, że premiera Final Fantasy XVI została zaplanowana na 22 czerwca bieżącego roku. Początkowo tytuł będzie dostępny wyłącznie na konsoli nowej generacji Sony – PlayStation 5, natomiast w 2024 roku (albo jeszcze później) otrzymamy dostęp do wersji dedykowanej komputerom osobistym. Jeśli dotychczasowe materiały nie przekonują was do tego tytułu, to na dwa tygodnie przed debiutem na PlayStation Store pojawi się demo Final Fantasy XVI. Zobaczcie również najnowszy zwiastun udostępniony przez Square Enix:
Zdjęcie: materiały prasowe Square Enix
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.