Data publikacji:

Najlepsze gry westerny

Kilkadziesiąt lat temu branża filmowa byłą wręcz zalewana kolejnymi westernami, które najpierw masowo produkowano w Stanach Zjednoczonych, a następnie co ciekawsze produkcje zaczęły powstawać m.in. we Włoszech. Aktualnie gatunek wydaje się być nieco martwy w kinematografii, dlatego z pomocą przychodzą twórcy gier, choć ci także niezbyt chętnie sięgają po tę tematykę. Mimo wszystko do sprzedaży trafiło kilka ciekawych produkcji o kowbojach, którym z pewnością warto dać szansę. Sprawdźcie, jakie są najlepsze growe westerny.
najlepsze gry westerny
Ustalając poniższą listę, starałem się wybierać produkcje, które bez problemu powinniście kupić w internecie, chociażby na Ceneo.pl. Do zestawienia trafiły zarówno nowsze tytuły, jak i dzieła bardziej klasyczne, jakimi zachwycaliśmy się przed laty, choć niektóre z nich doczekały się wznowień po latach. Każdy z tych tytułów może pochwalić się przynajmniej dobrym przyjęciem przez graczy i recenzentów.

Polecane gry westerny na PC i konsole

  1. Red Dead Redemption 2
  2. Desperados III
  3. Call of Juarez: Gunslinger
  4. Hard West
  5. Oddworld: Stranger Wrath HD
  6. Red Dead Redemption
  7. El Hijo: A Wild West Tale
  8. Call of Juarez: Więzy Krwi
  9. SteamWorld Dig 2

Red Dead Redemption 2

Studio Rockstar Games wielokrotnie udowodniło, że lubi płynąć pod prąd. W świecie, gdzie gry westerny nie cieszą się zbyt duża popularnością, ten producent był w stanie stworzyć tytuł, który osiągnął przeogromny finansowy sukces, co oczywiście było zasługą świetnego gameplayu oraz równie dobrej fabuły. Red Dead Redemption 2 to zdecydowanie najbardziej ambitne dzieło w dorobku tego dewelopera, będące o wiele poważniejszą produkcją, niż satyryczne Grand Theft Auto V.
Historia Arthura Morgana jest wielowątkowa i przejmująca, dzięki czemu jest to zdecydowanie jeden z ciekawszych bohaterów westernów, z jakimi mieliśmy do czynienia w tym gatunku. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników kowbojów oraz gier z otwartym światem, gdzie gracze sami mogą decydować, co chcą robić – eksplorować lokacje, polować na zwierzynę, brać udział w misjach pobocznych, czy poświęcać czas na losowe wydarzenia.

Desperados III

Desperados powstało jako konkurencja dla popularnej serii Commandos, która niestety już dawno temu odeszła do lamusa. Tymczasem studio Mimimi Games postanowiło odświeżyć tę westernową markę, dzięki czemu w 2020 roku do sprzedaży trafiła trzecia odsłona przygód Johna Coopera. Najważniejsze było to, że twórcy podeszli na poważnie do swojego zadania, co zaowocowało bardzo dobrą strategią taktyczną, a nie grą chcącą odcinać wyłącznie kupony od sukcesu poprzednich części.
Studio przygotowało kilka bardzo rozbudowanych misji, w trakcie których gracze przejmują kontrolę nad różnymi bohaterami i muszą nimi tak współpracować, żeby pozbyć się przeciwników oraz osiągnąć wspólny cel. Rozgrywka bywa wymagająca, ale, co najważniejsze, jest w pełni sprawiedliwa. To jedna z tych produkcji, przy których trzeba sporo pogłówkować, zanim wykona się jakiś ruch.

Call of Juarez: Gunslinger

Polskie studio Techland również zrobiło sporo dobrego dla growych westernów. W 2013 roku do sprzedaży trafiła produkcja zatytułowana Call of Juarez: Gunslinger, która w 2019 roku doczekała się też wersji dedykowanej konsoli Nintendo Switch. W tej odsłonie producent odciął się od poprzednich części cyklu, stawiając bardziej na szaloną akcję i kreskówkową oprawę wizualną.
W grze nie było miejsca na dogłębne rozwijanie portretów psychologicznych bohaterów – tutaj liczyła się przede wszystkim szalona i dynamiczna akcja, w której gracze nawet przez chwilę nie mieli czasu na wzięcie głębszego wdechu. Za sprawą cel shadingowej grafiki, Call of Juarez: Gunslinger nawet dzisiaj prezentuje się dobrze na współczesnych komputerach.

Hard West

Hard West to kolejna produkcja w tym zestawienia, która została stworzona przez polskiego dewelopera. Zespół CreativeForge Games nie zdecydował się jednak na wyprodukowanie pierwszoosobowej strzelanki, tylko postawił na strategię taktyczną, poświęconą w dużej mierze walce z przeciwnikami na zamkniętych arenach. Nie jest to oczywiście wysokobudżetowa produkcja, co widać już po pierwszych minutach zabawy.
Mimo niewielkiego budżetu, rodakom udało się stworzyć interesującą grę niezależną, oferującą ciekawy system walki, przy którym naprawdę trzeba się nakombinować, żeby przetrwać starcia z wymagającymi oponentami. W 2022 roku do sprzedaży ma trafić druga część, która na zwiastunach prezentuje się jeszcze lepiej!

Oddworld: Stranger Wrath HD

Dzieło studia Oddworld Inhabitants to bardzo nietypowy projekt, który dosyć mocno odstaje gameplayem od tego, z czego znane są główne odsłony cyklu Oddworld. W tym przypadku nie przejmujemy kontroli nad Abem, tylko wcielamy się w nieznajomego łowcę nagród, inspirowanego postaciami wykreowanymi przez Clinta Eastwooda na potrzeby spaghetti westernów Sergio Leona.
W grze trafiamy do krainy inspirowanej Dzikim Zachodem, gdzie musimy polować na różnych bandziorów, żeby móc zebrać nagrody za ich głowy. Do dyspozycji gracza oddano nietypową broń, która nie strzela standardowymi pociskami, tylko np. różnymi stworkami itp.

Red Dead Redemption

W zestawieniu nie mogło zabraknąć również pierwszej odsłony Red Dead Redemption, która również była fantastyczną grą z otwartym światem. Już przy okazji tej części studio Rockstar Games przygotowało ciekawą historią, zdolną nawet do wyciśnięcia łez z nawet największych twardzieli. Na plus wypadł również dodatek Undead Nightmare, w którym John Marston musiał walczyć z agresywnymi zombiakami.

El Hijo: A Wild West Tale

Tym razem mam propozycję niewielkiej gry skradankowej stworzonej przez niezależne studio Honig. W grze nie wcielamy się w zabójczego kowboja, tylko kierujemy poczynaniami młodego chłopca, który za wszelką cenę próbuje odnaleźć zaginionego ojca. El Hijo to urocza produkcja, czerpiąca garściami z motywów charakterystycznych dla spaghetti westernów, lecz przestawionych w sposób pozbawiony brutalności. Można wręcz powiedzieć, że w końcu otrzymaliśmy prawdziwy western dla dzieci.

Call of Juarez: Więzy Krwi

Bardzo żałuję, że Techland zrezygnował z kontynuowania marki Call of Juarez, ponieważ już w 2009 roku udowodnił, że ma do tego smykałkę. Więzy Krwi to druga odsłona cyklu, która praktycznie pod każdym względem była lepsza od poprzedniczki. Oprawa wizualna oczywiście dzisiaj nie robi zbyt dużego wrażenia, lecz w dniu premiery prezentowała się naprawdę bardzo okazale. Jednakże gameplay nawet dzisiaj potrafi dostarczyć masę frajdy. Szkoda tylko, ze twórcy nie zdecydowali się wtedy na zaimplementowani kooperacji dla dwóch graczy, co zresztą idealnie wpisywałoby się w fabułę gry.

SteamWorld Dig 2

Co prawda w drugiej odsłonie SteamWorld Dig nie ma zbyt dużo westernowego klimatu, lecz mimo wszystko w dalszym ciągu jest to produkcja, której akcja rozgrywa się w świecie inspirowanym Dzikim Zachodem. Podobnie jak w poprzedniej części, tutaj również wcielamy się w poszukiwacza skarbów. W tym celu musimy przekopywać się przez coraz głębsze tunele, uważając przy tym na liczne pułapki i agresywnych przeciwników.
Zdjęcie: materiały prasowe Rockstar Games