Data publikacji:

Najbardziej przerażające gry ostatniego roku

Aż strach się bać.

Chociaż ostatni rok nie był zbyt urodzajny dla horrorów, pojawiło się kilka tytułów, które przyprawiały o ciarki na plecach. Na poniższe zestawienie składa się sześć najbardziej przerażających moim zdaniem gier ostatnich dwunastu miesięcy. Zdecydowałem się na pominięcie odświeżonych wersji produkcji, takich jak Deadlight: Director's Cut, czy Resident Evil 0 HD, i skupienie się wyłącznie na tytułach oryginalnych.

Syndrome

Horror sci-fi, którego akcja toczy się na pokładzie dryfującego w przestrzeni kosmicznej statku naukowo-badawczego SPS Valkenburg. Protagonista wybudza się ze snu kriogenicznego i ku swemu przerażeniu odkrywa, że reszta załogi nie żyje. Ktokolwiek lub cokolwiek ich zabiło, nadal znajduje się na statku. Mimo że gracz ma dostęp do broni ręcznej i palnej, do której amunicji jest jak na lekarstwo, Syndrome stawia głównie na przekradanie się za plecami wrogów i unikanie walki zawsze, kiedy jest to możliwe.

Premiera: 6.10.2016

Platformy: PC

Recenzja Eksperta Ceneo: NIE

Doom

Może i Doom nie zalicza się do klasycznych horrorów, ale trudno wyobrazić sobie to zestawienie bez niego. Placówka naukowo-badawcza UAC na Marsie pada ofiarą piekielnej inwazji. Zadaniem gracza jest stawienie czoła demonom i skopanie im tyłków. Chociaż Doom jest krwawą strzelanką nastawioną na bezpardonową i krwawą akcję, ma wiele momentów, które potrafią przyprawić o ciarki na plecach.

Premiera: 13.05.2016

Platformy: PC, Xbox One, PlayStation 4

Recenzja Eksperta Ceneo: TAK

Stasis

Przedstawiciel rzadkiego podgatunku izometrycznych przygodówek. Jako John Maracheck, który budzi się ze snu kriogenicznego na opuszczonej jednostce naukowo-badawczej, próbujemy odnaleźć rodzinę i wydostać się ze śmiertelnej pułapki jaką stał się statek. Stasis chwalone jest za przejmującą narrację, niezwykle klimatyczną oprawę audiowizualną i mechanikę „point and click” w stylu retro.

Premiera (w Polsce): 14.04.2016

Platformy: PC

Recenzja Eksperta Ceneo: TAK

The Walking Dead: Michonne

Spin-off serii, którego akcja toczy się pomiędzy 126. i 139. zeszytem komiksu, kiedy to Michonne odeszła na pewien czas od grupy. Ścigana przez demony przeszłości bohaterka dołącza do Pete’a i załogi statku The Companion, którzy przemierzają wybrzeże w poszukiwaniu zasobów i ocalałych. Desperacka prośba o pomoc ściąga ich na miejsce krwawej maskary, a następnie do znajdującej się w pobliżu kolonii Monroe, gdzie prawdopodobnie przebywają odpowiedzialni za nią ludzie.

Premiera: 23.02.2016

Platformy: PC, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 4, PlayStation 3, Android, iOS

Recenzja Eksperta Ceneo: TAK

Layers of Fear

Bez wątpienia jedna z bardziej interesujących produkcji ostatniego roku. Protagonistą Layers of Fear jest dotknięty chorobą psychiczną artysta, którego obsesją jest stworzenie swojego opus magnum. Przypadłość, na którą cierpi, sprawia, że otaczająca go rzeczywistość nieustannie się zmienia. Bohaterką dodatku Inheritance jest córka artysty, która po latach powraca do domu, aby rozliczyć się z przeszłością.

Premiera: 16.02.2016

Platformy: PC, Xbox One, PlayStation 4

Recenzja Eksperta Ceneo: TAK / Inheritance

Dying Light: The Following

W przeciwieństwie do podstawki, akcja The Following nie toczy się w opanowanym przez zombie Harranie, ale na obszarach wiejskich miasta, gdzie bohater ma nadzieję znaleźć lekarstwo na zarazę, która zmienia ludzi w żywe trupy. Największe novum w stosunku do oryginału stanowi buggy, który służy do przemieszczania się po okolicy. Pojazd można na różne sposoby ulepszać, dzięki czemu lepiej spełnia swoje zadanie. Jeżeli Dying Light przypadło wam do gustu, nie możecie przejść obok The Following obojętnie.

Premiera: 9.02.2016

Platformy: PC, Xbox One, PlayStation 4

Recenzja Eksperta Ceneo: TAK

Autor: Dawid Sych