Data publikacji:

Live A Live – recenzja. Fantastyczny RPG w stylu retro

Live a Live to jeden z bardziej docenianych japońskich RPG-ów, który dotychczas dostępny był jedynie na japońskiej konsoli Super Famicom. Square Enix postanowiło po latach powrócić do tego przeboju, przygotowując jego odświeżoną wersję. Czy remake jest warty uwagi? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w recenzji Live a Live.
live a live recenzja

Czy warto zagrać w Live A Live? Recenzja gry

Choć w przypadku Live a Live mamy do czynienia z remakiem gry z 1994 roku, to na dobrą sprawę dla wielu Europejczyków i Amerykanów jest to całkowicie świeżutki tytuł. Oryginał nigdy nie doczekał się oficjalnej angielskiej wersji językowej, a granie w rozbudowanego jRPG-a po japońsku mogłoby być nieco kłopotliwe. Na szczęście Square Enix dostrzegło potencjał tego dzieła, dzięki czemu produkcja doczekała się nowego, znacznie ulepszonego, wydania.
Pierwowzór oferował standardową dwuwymiarową oprawę wizualną, charakterystyczną dla azjatyckich RPG-ów z tamtych lat. Po części remake nawiązuje pod tym względem do wersji z 1994 roku, lecz jego twórcy poszli bardziej w kierunku tego, z czym mieliśmy do czynienia w Octopath Traveler lub Triangle Strategy. Grafika została przygotowana całkowicie od podstaw w technologii HD-2D, która łączy ze sobą dwuwymiarowe, 16-bitowe sprite’y postaci z wykonanym w trójwymiarze środowiskiem. Taki styl wizualny nie każdemu przypadnie do gustu – ja z kolei jestem zachwycony tym, jak prezentuje się Live a Live.
Twórcy dopieścili każdy element warstwy wizualnej, począwszy od fantastycznie wykonanych lokacji, poprzez bardzo ładne efekty wizualne, a na bogatych w szczegóły postaciach kończąc. W dodatku gra może pochwalić się fantastyczną ścieżką dźwiękową oraz pełnym dubbingiem, którego nie było w oryginale. Live a Live jednocześnie wygląda dosyć nowoczesne, nie tracąc przy tym swojego charakteru gry retro z zupełnie innej epoki. Mam nadzieję, że ta wersja odniesie duży sukces i zachęci to Square Enix do przygotowania kontynuacji. Aczkolwiek grając już w „jedynkę” można odnieść wrażenie, jakby się miało do czynienia z kilkoma różnymi produkcjami.
Kampania fabularna Live a Live została podzielona na kilka opowieści (na początku jest dostępnych siedem, ale później odblokowuje się jeszcze jedna), które zabierają nas do całkowicie innych realiów historycznych, opowiadając o różnych bohaterach. A żeby tego było mało, każda linia czasowa ma też własne unikatowe mechaniki, co dodatkowo urozmaica gameplay. Żeby pokazać wam, z jak ambitnym projektem mamy do czynienia, zaznaczę tylko, że w Live a Live trafimy do Japonii z okresu Edo, cesarskich Chin, europejskiego średniowiecza, czasów współczesnych, prehistorii, na Dziki Zachód, a także do niedalekiej i bardzo odległej przyszłości.
W Live a Live nie tylko możemy zwiedzać całkiem spore mapy oraz prowadzić konwersacje z NPC-ami, ale sporo czasu poświęcamy też na walkę z oponentami. Aczkolwiek od tego też są wyjątki, ale nie chcę zdradzać wam ważnych wątków fabularnych. Producent postawił na dosyć rozbudowany turowy system walki, w którym możemy swobodnie poruszać się herosami po niewielkich arenach, wyprowadzając ataki o ograniczonym zasięgu. Pojedynki bywają całkiem wymagające i zmuszają graczy do kombinowania z kolejnością używania konkretnych mocy, wykorzystujących słabości przeciwnika.
Live a Live to bardzo udany RPG, którym powinni zainteresować się wszyscy wielbiciele japońskich RPG-ów. Studio Square Enix dokonało bardzo dobrej decyzji, aby przerobić oprawę wizualną na styl HD-2D, który doskonale pasował do klimatu oraz rozgrywki. Największym atutem gry jest bez wątpienia możliwość skakania po różnych okresach historycznych, z których każdy ma coś ciekawego do zaoferowania – zarówno pod względem gameplayu, jak i fabuły oraz grafiki. Cóż, nieczęsto mamy okazję wcielać się w rewolwerowca w grach z krajów azjatyckich. Polecam, na pewno się nie zawiedziecie!

Na czym zagrać w Live A Live?

Na początku produkcja studia Square Enix dostępna była wyłącznie na Nintendo Switch, ale w późniejszym terminie gra doczekała się także wersji dedykowanej komputerom osobistym oraz konsolom PlayStation 4 i PlayStation 5.

Premiera Live A Live – kiedy?

Wersja na Nintendo Switch zadebiutowała 22 lipca 2022 roku. Z kolei edycja na pecety i konsole Sony trafiła do sprzedaży niecały rok później – dokładnie 27 kwietnia 2023 roku. Jeśli zależy wam na wydaniu pudełkowym, to edycja fizyczna dostępna jest dla konsoli Nintendo.

Czy Live A Live posiada polską wersję językową?

Niestety nie – w Live a Live konieczne jest granie po angielsku. W grze jest bardzo dużo dialogów, dlatego warto znać ten język przynajmniej na poziomie podstawowym, żeby wyłapać kontekst z rozmów pomiędzy bohaterami.

Ile godzin zajmuje ukończenie Live A Live?

Jeżeli lubicie spędzać sporo czasu przy jednym tytule, to w tym przypadku nie powinniście być rozczarowani. Ukończenie Live a Live powinno wam zająć około dwudziestu godzin, ale czas ten można znacząco wydłużyć poprzez grindowanie poziomów bohaterów oraz zaliczanie zadań pobocznych.

Live A Live na PC – minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i3-3210 / AMD A8-7600
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 750 / AMD Radeon RX 460
  • Miejsce na dysku: 8 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Live A Live na PC – rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5-3330 / AMD A8-7600
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 1060 (3 GB) / AMD Radeon RX 470
  • Miejsca na dysku: 8 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Zdjęcie: Materiały prasowe Square Enix
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.