Data publikacji:

Komputery gamingowe do 6000 złotych. Jaki wybrać?

Współczesne gry są w stanie rzucić wyzwanie nawet najmocniejszym pecetom, z czego świetnie zdaje sobie sprawę większość fanów elektronicznej rozrywki. Zbudowanie lub kupno wydajnej maszyny do grania stało się jednak ostatnio coraz kosztowniejszym wzywaniem. Przekonajmy się zatem, co potrafią komputery gamingowe w cenie do 6000 złotych.
komputery gamingowe do 6000
Nie jest tajemnicą, że rynek najnowocześniejszych hi-endowych komponentów komputerowych utrzymują w dużej mierze gracze, którzy są największymi fanami mocnego sprzętu. Z chęcią płacą oni za przywilej zabawy z jak najlepszą oprawą graficzną i w najwyższej rozdzielczości. O serca tych konsumentów walczy więc zażarcie wielu producentów, oferując bardzo zróżnicowaną ofertę urządzeń i komponentów.
Pojawia się więc pytanie, jak wiele trzeba zapłacić za peceta, który poradzi sobie z najnowszymi wysokobudżetowymi grami? Komputery gamingowe do 6000 złotych jeszcze do niedawna były złotym środkiem pomiędzy najbardziej wydajnym sprzętem na rynku a maszynami ze średniej i nieco wyższej półki. Niestety z powodu rosnących cen komponentów oraz globalnych problemów z zaopatrzeniem, na które wpływ miało wiele czynników, takich jak pandemia, inflacja, problemy z produkcją chipów i kości pamięci, sytuacja uległa drastycznej zmianie.
O ile jeszcze na początku 2020 roku za kwotę 6000 złotych mogliśmy kupić lub złożyć naprawdę mocny sprzęt z najlepszą kartą graficzną na rynku, obecnie jest to niemożliwe. Dziś za 6000 złotych nie kupimy nawet hi-endowego GPU, takiego jak Nvidia GeForce RTX 3080 lub GeForce RTX 3090, których odpowiedniki sprzed kilku lat z pewnością znalazłyby się na pokładzie maszyny w tej cenie.
Nie oznacza to jednak, że komputer do 6000 złotych nie będzie nadawał się do gier. Nic z tych rzeczy. Maszyny złożone w tej cenie nadal mają ogromne zapasy mocy i radzą sobie z najnowszymi tytułami. Musimy jednak zapomnieć o zabawie w wysokich detalach, w rozdzielczościach przekraczających 1440p oraz osiąganiu ekstremalnej wydajności (powyżej 100 klatek na sekundę) w najpopularniejszych hitach, przy najlepszych ustawieniach grafiki.
Komputer do 6000 złotych sprawdzi się też w zastosowaniach profesjonalnych, takich jak przygotowanie grafiki 2D i 3D, a także edycja filmów i zdjęć. Nie mówiąc już o tym, że nie sprawi żadnych problemów podczas codziennego użytku, a więc, gdy korzystamy z internetu, słuchamy muzyki lub oglądamy filmy i seriale.
Skupmy się teraz na komponentach tworzących komputer do 6000 złotych. Ile będzie kosztował każdy z nich i czego można po nich oczekiwać?

Karta graficzna w komputerze gamingowym do 6000 złotych

Jak już sygnalizowaliśmy, karta graficzna jest najdroższym komponentem komputera za 6000 złotych i będzie stanowić nawet 60 procent jego ceny. Najrozsądniejszym wyborem w tym budżecie, biorąc pod uwagę stosunek jakości do kosztów, jest karta GeForce RTX 3060 Ti, którą w polskich sklepach kupimy w cenie około 3000-3700 złotych, w zależności od konfiguracji oraz ceny. Mocno napinając budżet lub przekraczając go o kilkaset złotych, możemy zdecydować się na wydajniejszą kartę GeFroce RTX 3070 lub GeForce RTX 3070 Ti, za 4000-4500 złotych.

Procesor w komputerze gamingowym do 6000 złotych

Procesor w komputerze gamingowym odgrywa drugorzędną rolę w stosunku do karty graficznej, ale oczywiście powinien odznaczać się wydajnością, która nie utrudnia pracy innym podzespołom. Na szczęście, zamykając się w budżecie do 6000 złotych, staniemy się bez problemu właścicielami dobrego CPU, który powinien sprostać wyzwaniu stawianemu przez najnowsze gry, jak również pracy z edytorami wideo oraz grafiki oraz streamingiem.
Poszukując procesora, stawiamy na najnowsze modele AMD i Intela ze średniej i nieco wyższej półki, wchodzące w skład linii Intel Core i5 oraz AMD Ryzen 5, których cena wynosi około 800-1200 złotych.

Płyta główna w komputerze gamingowym do 6000 złotych

Płyta główna to układ nerwowy komputera, odpowiadający za jego wszystkie funkcje. W komputerach do 6000 złotych stawiamy na modele ze średniej lub wyższej półki (jeżeli zależy nam na dodatkowych funkcjach, takich jak wbudowane Wi-Fi, oraz rozbudowanym systemie chłodzenia), za które zapłacimy od 300 do ponad 500 złotych.
Warto postawić na płyty główne z chipsetami wspierającymi złącze PCIe 4.0, z którego potencjału korzystają karty graficzne z serii GeForce RTX 3000 i przyszłe GPU. Dla procesorów Intela są to płyty z oznaczeniami Z590 i B560, dla CPU AMD to płyty X570.

Pamięć RAM w komputerze gamingowym do 6000 złotych

W tej chwili w komputerach gamingowych standardem jest 16 GB szybkiej pamięci RAM. Jeżeli komputera używamy w dużej mierze także do edycji filmów lub aplikacji do projektowania, warto zdecydować się na kości 32 GB. Za komplet kości RAM o łącznej wielkości 16 GB zapłacimy około 400-600 złotych. Za 32 GB będziemy musieli dopłacić kilkaset złotych więcej.

Dyski w komputerze gamingowym do 6000 złotych

Ze względu na szybkość i niezawodność gracze preferują dyski SSD, najlepiej modele M.2 wkręcane bezpośrednio od specjalnego gniazda na płycie głównej. Ze względu na duże rozmiary współczesnych gier stawiamy na modele o pojemności co najmniej 1 TB.

Zasilacz i obudowa w komputerze gamingowym do 6000 złotych

Do peceta za 6000 złotych dobieramy dobry zasilacz 600 W, który zapewnia odpowiedni zapas mocy dla karty graficznej i reszty komponentów. Obudowa w dużej mierze zadecyduje o jakość chłodzenia sprzętu. W sklepach bez problemu znajdziemy modele z wydajnymi zestawami cichych i dobrych wentylatorów. Najtańsze modele tego typu to wydatek ponad 300 złotych, ale w przypadku najbardziej solidnych i widowiskowych skrzynek cena ta może być nawet dwu lub trzykrotnie wyższa.
Zdjęcie: Unsplash