Data modyfikacji:

Jaki komputer za 3500 zł kupić?

Komputer to w obecnych czasach podstawowy sprzęt, który umożliwia codzienną pracę, naukę oraz rozrywkę. Komputer może przyjąć różną formę: komputera stacjonarnego, laptopa oraz wersję All-in-One. Ten pierwszy typ urządzenia posiada szerokie grono zwolenników, którzy chętnie wybierają stacjonarne urządzenia ze względu na ich dobre parametry oraz wydajną pracę. Wybór komputera stacjonarnego to oczywista pozycja dla graczy oraz profesjonalistów, którzy każdego dnia korzystają z wymagających programów. Stacjonarna wersja komputera świetnie się sprawdzi także w roli podstawowego, domowego komputera do codziennych, prostych czynności lub jako urządzenie do pracy w biurze. Rozbudowana oferta zestawów komputerowych daje możliwość wyboru odpowiedniego modelu z różnych przedziałów cenowych. Wśród komputerów do 3500 zł znaleźć można atrakcyjne i wydajne modele, które sprostają nawet wysokim wymaganiom.
komputer za 3500 zl

Na co zwrócić uwagę, wybierając dobry komputer do 3500 zł?

Wybór nowego komputera to często trudne zadanie, które może przytłoczyć wiele osób. Lista ważnych parametrów, cech i właściwości, na które trzeba zwrócić uwagę, jest długa i obfituje w specjalistyczne nazewnictwo i skomplikowane dane. Aby ułatwić ten wybór, poniżej przedstawiono listę najważniejszych parametrów komputera stacjonarnego:
  • Procesor – to najważniejszy podzespół, jaki znaleźć można wewnątrz komputera. Odpowiada za pracę całego urządzenia, dlatego jego właściwości są kluczowe dla osób, którym zależy na wydajnym sprzęcie. Wybierając procesor w komputerze, należy zwrócić uwagę na jego kluczowe cechy, czyli na ilość rdzeni oraz wątków. W teorii mówi się, że im większa ilość rdzeni, tym lepiej działa komputer. Nie jest tajemnicą, że zawsze należy dobrać model i parametry procesora do planowanych działań wykonywanych za pośrednictwem komputera. Oczywiste jest, że profesjonalni gracze powinni zdecydować się na komputer z wielordzeniowym procesorem, ponieważ tylko taki wybór zapewni im możliwość prowadzenia efektywnych rozgrywek w wymagające gry komputerowe. Komputer domowy, wykorzystywany do podstawowych czynności, takich jak przeglądanie stron internetowych, oglądanie filmów lub tworzenie prostych dokumentów, nie wymaga aż tak wydajnego procesora, ponieważ wówczas jego potencjał nie zostanie w pełni wykorzystany. Komputer gamingowy powinien być wyposażony w co najmniej czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor. Najchętniej wybierane procesory to Intel Core lub AMD Ryzen Threadripper. Wśród nich znaleźć można wydajne, nawet ośmio- lub osiemnastordzeniowe modele.
  • Pamięć RAM – pamięć RAM to niezbędny element komputera, który m.in. wspomaga pracę procesora, ułatwiając mu szybkie przetwarzanie danych. Wybierając komputer, warto zdecydować się na model posiadający jak największą ilość pamięci RAM, ponieważ zapewni to płynne działanie sprzętu nawet podczas wykonywania wielu zadań jednocześnie. Komputer dla graczy powinien posiadać minimum 8 GB pamięci RAM, choć oczywiste jest, że im większa jej wartość, tym lepiej działa całe urządzenie. W przypadku komputera, który ma służyć do obsługi wymagających programów, lepiej wybrać te modele komputerów, które mają w swoich zasobach minimum 16 GB pamięci RAM.
  • Karta graficzna – to ważny element, który odpowiada za jakość wyświetlanego obrazu, ale także wspomaga w działaniu procesor wykonujący obliczenia. Wydajność karty graficznej ma znaczący wpływ na działanie gier oraz specjalistycznych programów, dlatego zarówno gracze, jak i graficy, projektanci czy architekci powinni wybierać komputer spośród modeli z dobrą kartą graficzną. Wybierając kartę graficzną, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na typ oraz posiadaną pamięć, której powinno być możliwie jak najwięcej. Dobre karty graficzne, o wydajnych parametrach, to te znajdujące się w ofercie Nvidii, jak na przykład GeForce GTX oraz RTX, a dla profesjonalistów karty Nvidia Quadro. Innym, równie dobrym wyborem są karty AMD, na przykład w wersji AMD Radeon RX.
  • Dysk twardy – to podstawowy podzespół wchodzący w skład komputera stacjonarnego. Jest ważny ze względu na działanie mogące zwiększyć szybkość pracy komputera. Dobry dysk twardy pozwala w bezpieczny sposób przechowywać wszystkie dane gromadzone na komputerze oraz skraca czas odczytu tych danych. Dyski SSD, czyli wersje półprzewodnikowe, są obecnie najczęściej umieszczane w komputerach, zastępując tradycyjne dyski talerzowe, znane jako dyski HDD. Dysk SSD gwarantuje szybsze działanie oraz odczuwalnie szybsze procesy ładowania.
  • Płyta główna – to baza w każdym komputerze, która umożliwia prawidłowe działanie pozostałych podzespołów. Typ płyty głównej jest szczególnie ważny dla osób, które zdecydowały się na samodzielne składanie komputera. Odpowiedni model płyty powinien być w całości kompatybilny ze wszystkimi pozostałymi podzespołami, ponieważ tylko wówczas uzyskać można w pełni sprawny i wydajny komputer.

Komputer gotowy czy składak?

Chociaż rynek komputerów stacjonarnych przepełniony jest atrakcyjnymi modelami, które znaleźć można w różnych przedziałach cenowych, niektórzy użytkownicy decydują się na samodzielne skomponowanie elementów i złożenie komputera. To dobre rozwiązanie dla osób, które posiadają wiedzę na ten temat oraz dysponują odpowiednim czasem potrzebnym na zestawienie elementów i złożenie całego urządzenia.
Samodzielne składanie komputera posiada zarówno swoje zalety, jak i wady. Największą zaletą jest swoboda w dobieraniu elementów składowych, która pozwala na wybór takich podzespołów, które najbardziej odpowiadają przyszłemu użytkownikowi. Takie rozwiązanie zapewnia dostosowanie komputera do konkretnych zadań. Składając komputer, należy nieustannie pamiętać o kompatybilności wszystkich podzespołów, ponieważ tylko wówczas komputer będzie sprawnie działał. Największą wadą takiej opcji jest zatem ryzyko pomyłki podczas komponowania wszystkich elementów, a także długi czas, jaki trzeba poświęcić na tę operację.
Dla osób, które tego czasu nie mają, poleca się wybór gotowego zestawu komputerowego, którego elementy zostały dobrane przez profesjonalistów, dzięki czemu nie ma ryzyka braku kompatybilności. Wybór gotowego komputera to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć wydajny sprzęt w szybkim czasie. Istotną zaletą takiego wyboru jest także wbudowany system operacyjny, którego brakuje w komputerach-składakach, a także gwarancja na cały zestaw komputerowy nadana przez producenta.

Komputer gamingowy do 3500 zł – jaki wybrać?

Komputer gamingowy powinien charakteryzować się najlepszymi parametrami, szybką pracą oraz wydajnymi podzespołami. Produkty w tej kategorii są zazwyczaj znacznie droższe niż komputery biurowe, ale w cenie, która nie przekracza 3500 zł, znaleźć można atrakcyjne modele od cenionych producentów. Na liście komputerów z tej półki cenowej, które kupowane są najczęściej, znalazły się:
  • Actina – ten model ma aż 16 GB pamięci RAM, sześciordzeniowy procesor AMD Ryzen 5, dysk SSD o pojemności 512 GB oraz kartę graficzną Nvidia, czyli wszystkie najlepsze cechy, jakie powinien posiadać dobry komputer gamingowy.
  • AnimeCraft MAG – komputer wyposażony przez producenta w mocny procesor posiadający 6 rdzeni oraz 12 wątków. Dodatkowo znaleźć w nim można mocny dysk SSD o pojemności 256 GB oraz 16 GB pamięci RAM. Karta graficzna umieszczona w tym egzemplarzu to GeForce GTX, a obudowa to model MSI VAMPIRIC 010M.
  • LenovoThinkCentre M75t G2 Tower – to model popularnego producenta, który wyposażył go w sześciordzeniowy procesor AMD Ryzen 5, dysk SSD oraz 16 GB pamięci RAM.

Zdjęcie: Unsplash
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!