Data publikacji:

Najlepsze komiksy o Spider-Manie w Polsce

Spider-Man po raz pierwszy pojawił się na łamach komiksów w sierpniu 1962 roku za sprawą trzech twórców – scenarzysty Stana Lee oraz rysowników Steve’a Ditko i Jacka Kirby’ego. Historia o młodym chłopaku ugryzionym przez radioaktywnego pająka bardzo szybko zyskała na ogromnej popularności, a Peter Parker i jego alter ego z miejsca stali się ulubieńcami czytelników. Wydawnictwo Marvel na przestrzeni lat poświęciło wiele miejsca temu superbohaterowi, który nieustannie może pochwalić się nowymi seriami oraz gościnnymi występami w albumach dedykowanych innym herosom. Jeżeli nie wiecie, od czego zacząć czytać komiksy o Spider-Manie, to poniższy tekst powinien wam ułatwić rozpoczęcie swojej przygody z Człowiekiem-Pająkiem.
komiksy spiderman

Komiksy o Spider-Manie po polsku, które warto przeczytać

„Amazing Spider-Man” (Marvel Fresh) – Nick Spencer

Nick Spencer dostał od Marvela trudne zadanie. Scenarzysta musiał rozpisać swój run w taki sposób, żeby mogły zapoznać się z nim osoby, które nie miały nigdy wcześniej do czynienia z komiksami o Spider-Manie lub znają tę postać wyłącznie z gier czy filmów, dzięki czemu kojarzą najpopularniejsze motywy. „Amazing Spider-Man” jest najbardziej aktualnym cyklem poświęconym temu bohaterowi, jaki można kupić w Polsce. Dystrybucją zajmuje się wydawnictwo Egmont, które w chwili pisania tego artykułu wypuściło do sprzedaży pięć tomów, zaś kolejne są już w drodze.
Opowieść Nicka Spencera może nie jest najlepsza (nadal króluje run Briana Michaela Bendisa!), ale zdecydowanie nie brakuje w niej sporej dawki humoru oraz powrotu wielu kultowych przeciwników Petera Parkera, jak Kraven, Rhino, Mysterio czy Scorpion. Co najważniejsze, autor znowu sprawił, że tytułowy bohater działa przede wszystkim na ulicach Nowego Jorku, bez szalonych konceptów pokroju skakania między wymiarami, lotów w kosmos itp. Oczywiście nie brakuje tutaj podobnych motywów, lecz historia sprawia wrażenie nieco bardziej stonowanej i przyziemnej.

„Spider-Man. Historia życia” – Chip Zdarsky

W tym przypadku mamy do czynienia z wyjątkowym albumem, który miał na celu pokazanie, jak wyglądałoby życie Petera Parkera, gdyby jego bohater podlegał procesowi starzenia. Jak wiadomo, w komiksach wiek bohaterów traktowany jest dosyć frywolnie, a ciągłe restarty sprawiają, że postacie często powracają do statusu quo. Chip Zdarsky rozpoczyna swoją historię cztery lata po ugryzieniu przez pająka, a kończy ją, gdy protagonista dochodzi do sędziwego wieku.
Jednocześnie „Spider-Man. Historia życia” nie jest w pełni autorskim dziełem, ponieważ autor przedstawił w skrótowy sposób najważniejsze wydarzenia z życia tego superbohatera, jakie były publikowane w komiksach już od lat 60. Jest to zdecydowanie najważniejszy komiks o Spider-Manie, jaki aktualnie można dostać w sprzedaży. Prawdziwa gratka dla kolekcjonerów i miłośników tej postaci.

„Amazing Spider-Man” (Epic Collection) – różni autorzy

Czasami warto zrobić sobie przerwę od nowości, żeby poświęcić trochę czasu klasyce. Dzięki temu można zobaczyć, jak rozwinął się dany bohater na przestrzeni lat oraz jak dawniej podchodzono do scenariuszy oraz rysunków w komiksach. „Amazing Spider-Man” z linii wydawniczej Epic Collection to bogaty zbiór opowieści o tym superbohaterze, jakie trafiły do sprzedaży w latach 80. i 90. ubiegłego wieku.
Wydawnictwo Egmont zebrało najciekawsze albumy z tamtego okresu, za które odpowiadali najróżniejsi twórcy, co dodatkowo zwiększa wartość poszczególnych tomów. Każdy komiks został podzielony tematycznie, skupiając się na konkretnym motywie z życia Petera Parkera – znalazło się miejsce m.in. na kompletne „Ostatnie Łowy Kravena”, konflikt z Venomem, rywalizację ze Złowieszczą Szóstką lub kosmiczne przygody Człowieka-Pająka.

„Spider-Man” (Marvel Classic) – Todd McFarlane

Todd McFarlane nadal jest aktywnym artystą, lecz nie znaczy już tyle dla świata komiksów, co w latach 90. XX wieku. Wtedy kanadyjski scenarzysta i rysownik był na absolutnym topie, a jego historie o Batmanie, Spawnie czy właśnie Spider-Manie wyznaczały trendy i stanowiły inspirację dla innych twórców. Jego podejście do rysowania Człowieka-Pająka było na tyle wyjątkowe, że do dzisiaj w wielu nowych komiksach można znaleźć odniesienia do charakterystycznego stylu McFarlane’a.
Historie zawarte w albumie „Spider-Man” (Marvel Classic) są dosyć mroczne, zarówno jeśli chodzi o scenariusz, jak i kolorystykę, w której przeważają cienie i mocne konturowanie. Jeśli więc chcecie zapoznać się z bardziej poważnym podejściem do przygód Petera Parkera, to koniecznie powinniście zainteresować się tym albumem – zwłaszcza że nie jest to seria, tylko jednostrzałowiec.

„Ultimate Spider-Man” – Brian Michael Bendis

Nie da się ukryć, że lata 2000–2011 to zdecydowanie najlepszy okres dla Człowieka-Pająka, ponieważ właśnie wtedy publikowane były kolejne zeszyty Briana Michaela Bendisa, czyli jednego z lepszych współczesnych twórców komiksów. „Ultimate Spider-Man” to kolekcja kilkunastu tomów (na razie do sprzedaży trafiło dwanaście, ale będzie więcej), na które ma składać się prawie sto siedemdziesiąt komiksów z tego bardzo długiego runu.
Najważniejsze jest to, że historia przygotowana przez Bendisa przez te wszystkie lata trzymała bardzo wysoki poziom. Ceniony autor znalazł miejsce dla wielu znanych bohaterów i złoczyńców, ale także wprowadził sporo nowych postaci, które na stałe wpisały się do kanonu Marvela, jak np. Miles Morales. Zaletą wszystkich tomów są również bardzo ładne rysunki dwóch artystów – Marka Bagleya oraz Stuarta Immonena. Kreska obu panów w ogóle się nie zestarzała i nawet dzisiaj prezentuje bardzo wysoki poziom.

„Spidergedon” – Christos Gage

Tajemniczy ród wampirów, określanych mianem Dziedziczących, postanowił wyruszyć w podróż po wymiarach, żeby nasycić się esencją Spider-Mana i jemu podobnych. Peter Parker musi więc wejść w komitywę z Milesem Moralesem, Spider-Gwen, Spider-Punkiem oraz innym inkarnacjami Ludzi-Pająków, żeby wspólnie przetrwać tytułowy spidergedon.
Jeśli oglądaliście świetny film animowany „Spider-Man: Uniwersum” z 2018 roku, to przy komiksie Christosa Gage’a będzie bawić się równie dobrze, ponieważ autor zdołał w jeszcze bardziej szalony sposób poruszyć tematykę multiwersów. Album oferuje także bardzo ładne rysunku, za które odpowiadają m.in. Carlo Barberi i Jorge Molina. 

„Amazing Spider-Man: Globalna sieć” – Dan Slott, Christos Gage

Dan Slott był kolejnym scenarzystą, który we współpracy z Christosem Gage'em, przez lata rozwijał opowieści o Peterze Parkerze. W Polsce jego komiksy zostały wydane przez firmę Egmont w trzech cyklach „The Superior Spider-Man (Marvel Now)”, „Amazing Spider-Man (Marvel Now)” i „Amazing Spider-Man: Globalna sieć”, które wchodziło już w skład Marvel Now 2.0.
Scenarzysta postanowił rozwinąć karierę głównego bohatera, porzucając czasy studiów czy pracy w redakcji Daily Bugle, na rzecz prowadzenia międzynarodowej korporacji. Taka zmiana zawodu w znaczący sposób wpłynęła na metody działania Spider-Mana, co było ciekawym powiewem świeżości dla komiksów z tym protagonistą.
Zdjęcie: Łukasz Morawski
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.