Data modyfikacji:

Kirby's Return to Dream Land Deluxe – recenzja. No i to jest remaster!

Jeżeli nadal nie macie dosyć Kirby’ego, to mam dla was dobrą wiadomość. Studio HAL Laboratory wzięło na warsztat jeden ze swoich starszych tytułów i postanowiło go odświeżyć, aby spełniał współczesne standardy. Sprawdźcie, co nowego oferuje remaster oraz czy warto wydać na niego pieniądze. Zapraszam do recenzji Kirby’s Return to Dream Land Deluxe.
kirbys return to dream land deluxe recenzja

Czy warto zagrać w Kirby's Return to Dream Land Deluxe? Recenzja gry

Kirby and the Forgotten Land to bez wątpienia jedna z fajniejszych gier 2022 roku, która na dobre rozgorzała moją miłość do tego uroczego różowego stworka. Zanim jednak dostaniemy kolejną dużą odsłonę serii (mam nadzieję, że znowu w trójwymiarze!), najpierw do sprzedaży trafił remaster kilkunastoletniej gry z Nintendo Wii. W oryginalną wersję grałem raptem chwilę, dlatego z niecierpliwości wyczekiwałem premiery Kirby’s Return to Dream Land Deluxe, żeby w końcu zapoznać się z pełną zawartością. Warto od razu dodać, że HAL Laboratory nie poszło na łatwiznę i nie ograniczyło się wyłącznie do podrasowania oprawy wizualnej.
Aczkolwiek w przypadku odświeżonych gier, grafika zazwyczaj odgrywa bardzo ważną rolę i nie inaczej jest w przypadku edycji Deluxe. Studio oczywiście zadbało o większą rozdzielczość, dzięki czemu przygody Kirby’ego prezentują się fantastycznie nawet na dużych ekranach telewizorów. HAL Laboratory nie dłubało zbyt mocno przy projektach lokacji, choć te doczekały się drobnych modyfikacji wizualnych – podrasowano niektóre tekstury oraz urozmaicono wygląd teł. W remasterze na postacie i przeciwników nałożono również cel-shadingowy efekt, sprowadzający się do delikatnego czarnego obrysu wokół ich sylwetek. Według mnie lepiej pod tym względem wyglądał oryginał, ale rozumiem, czemu twórcy zdecydowali się na taki krok.
W Kirby’s Return to Dream Land Deluxe zaimplementowano tryb kooperacji dla czterech graczy. Dzięki nowej stylistyce bohaterowie są bardziej widoczni na mapie i nie zlewają się tak bardzo z otoczeniem. Mimo wszystko granie w ten tytuł we „czwórkę” i tak jest zbyt chaotyczne i na dłuższą metę irytujące. Kamera jest ustawiona zdecydowanie zbyt blisko postaci, przez co jest za mała widoczność. Najlepiej grać samemu lub maksymalnie z jednym dodatkowym graczem – jest to doskonałe dzieło do wspólnej zabawy z dzieckiem, żeby pomagać mu w trudniejszych sytuacjach.
Jeśli natomiast chodzi o poziom trudności, to ten nie jest szczególnie wygórowany. Tak naprawdę dopiero w ostatnich etapach odczułem, że postawiono przede mną większe wyzwanie, które zostało zwieńczone fantastycznym starciem z ostatnim bossem. Nie będę natomiast narzekał na to, że gra jest zbyt łatwa, bo ewidentnie jest to produkt skierowany do młodszych odbiorców (kategoria wiekowa PEGI 7). Nawet jeśli czasami było zbyt prosto, to i tak nie mogłem oderwać się od zaliczania kolejnych etapów. Poziomy są zaprojektowane fenomenalnie i skrywają przed graczami sporo sekretów.
W Kirby’s Return to Dream Land Deluxe nie wystarczy wyłącznie przeć do przodu, żeby dotrzeć do „mety”. Po drodze możemy również zbierać opcjonalne znajdźki, które czasami wymagają zaliczenia prostej łamigłówki, a innym razem sprowadzają się do mniej lub bardziej skomplikowanej sekwencji zręcznościowej. Standardowo HAL Laboratory urozmaiciło rozgrywkę power-upami (do remastera dodano kolejne), które protagonista może aktywować m.in. poprzez połykanie przeciwników. Dzięki temu każdy z graczy na swój sposób może zaliczać poszczególne poziomy, w zależności od tego, czy woli ziać ogniem, ciachać oponentów mieczem czy strzelać z działka laserowego.
Gdybyście grali w oryginał i nie czuli potrzeby zaliczania po raz kolejny tej samej zawartości, to informuję, że w remasterze dodano również nowe tryby zabawy. Deweloper przygotował dodatkową kampanię fabularną Magolar Epilogue, w którym przejmujemy kontrolę nad nowym bohaterem. Do dyspozycji graczy oddano jeszcze więcej misji, a także przygotowano prosty system ulepszania zdolności postaci. A jeśli w grach o Kirbym lubicie walkę z oponentami, to możecie sprawdzić swoje umiejętności w trybie The Arena, gdzie czekają na was starcia z bossami – można grać w kooperacji.
Istotną nowością przygotowaną przez HAL Laboratory jest Merry Magoland. W tym trybie trafiamy do dużego parku rozrywki, w którym możemy wziąć udział w kilkunastu zróżnicowanych minigierkach. Jeżeli chcemy zaliczać wyzwania przygotowane przez twórców, możemy robić to w pojedynkę przeciwko komputerowi, zaś istnieje także możliwość wspólnej zabawy ze znajomymi. Minigry zostały zrealizowane na wzór tych z Mario Party Superstars, a do tego część z nich wykorzystuje możliwości ruchowe kontrolerów joy-con.
Raz musimy strzelać z zabawkowych pistoletów w atrapy przeciwników, innym razem próbujemy przetrwać jak najdłużej na zapadającej się platformie, a i zdarzają się zadania polegające na odbijaniu bomby rakietą do tenisa. Merry Magoland to dodatek, przy którym może zaangażować się cała rodzina. Producent równie dobrze mógłby zrobić z tego oddzielny tytuł, dlatego tym bardziej należy się dla niego uznanie, że nie rzucił się na łatwy zarobek, tylko wolał urozmaicić zawartość edycji Deluxe.
Kirby’s Return to Dream Land Deluxe to kolejny rewelacyjny tytuł ekskluzywny w bibliotece Switcha. Jeżeli HAL Laboratory w dalszym ciągu będzie przygotowało tak dobre gry z udziałem tego bohatera, to nie pogniewałbym się, gdyby różowy stworek zrzucił z tronu wąsatego hydraulika Mario. Kirby to bez wątpienia jedna z moich ulubionych postaci Nintendo, dlatego cieszę się, że ten cykl cały czas trzyma tak wysoki poziom. Nie mogę się już doczekać, co czeka nas w przyszłości!

Na czym zagrać w Kirby's Return to Dream Land Deluxe?

Dzieło studia HAL Laboratory w oryginalnej wersji dostępne było na Nintendo Wii, natomiast edycja Deluxe została wydana ekskluzywnie na Nintendo Switch. Gra nie zostanie udostępniona na innych platformach.

Premiera Kirby's Return to Dream Land Deluxe – kiedy?

Pierwowzór trafił do sprzedaży w 2011 roku. Na zremasterowaną wersję musieliśmy czekać aż dwanaście lat, ponieważ premiera nowej wersji nastąpiła 24 lutego 2023 roku. Grę można kupić w edycji cyfrowej w eShopie oraz wersji pudełkowej, która dostępna jest m.in. na Ceneo.pl.

Czy Kirby's Return to Dream Land Deluxe posiada polską wersję językową?

Niestety nie – Nintendo w dalszym ciągu nie przygotowuje polskich wersji językowych dla swoich ekskluzywnych gier. Na szczęście brak znajomości angielskiego nie powinien być przeszkodzą dla dzieci w czerpaniu przyjemności z gry. Dialogów jest tu niewiele i są mało znaczące.

Ile godzin zajmuje ukończenie Kirby's Return to Dream Land Deluxe?

Zaliczenie wszystkich misji z kampanii fabularnej powinno wam zająć około siedem godzin, aczkolwiek czekają na was dodatkowe wyzwanie i tryby zabawy, przy których możecie zatrzymać się na dłużej.
Grę do testów dostarczyła firma ConQuest entertainment. Opinia należy do autora recenzji.
Zdjęcie: Materiały prasowe HAL Laboratory
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.