Data modyfikacji:

Jaki router do światłowodu wybrać?

Jaki router do domu wybrać? Operatorzy wraz z podpisaniem umowy wypożyczają klientom własny router z modemem, który niestety ma wiele ograniczeń. Zobacz, jaki router do światłowodu kupić, żeby w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w łączu.

Jaki router do domu będzie najlepszy?

Korzystanie z routerów oferowanych przez operatorów w zupełności wystarczy większości klientów. Jeśli jednak chcecie mieć pełną kontrolę nad Internetem, obowiązkowo powinniście kupić własny router wi-fi. Ranking tych urządzeń często pomaga w podjęciu decyzji o zakupie.

Dostawcy Internetu zazwyczaj blokują dostęp do wielu ważnych funkcji, przez co nie można skonfigurować sieci wedle własnych potrzeb. Posiadając prywatny router do światłowodu, możecie do woli dłubać w ustawieniach sprzętu, żeby wyciągnąć jak najwięcej z przepustowości oferowanej przez dostawcę Internetu.

Czy warto mieć w domu Internet światłowodowy?

Nazwa „światłowód” nie wzięła się z przypadku, ponieważ faktycznie w tej metodzie do transmitowania danych wykorzystuje się modulowaną falę świetlną. W standardowych przewodach internetowych za transfer odpowiadał prąd elektryczny.

Światłowody wykonane są z powłoki zewnętrznej oraz włókna szklanego wykorzystywanego do propagacji światła jako nośnika informacji. Zaletą takiego rozwiązania jest chociażby całkowita odporność na zewnętrzne zakłócenia elektromagnetyczne. Sygnał przesyłany przez światłowody bywa także o wiele bardziej stabilny od tradycyjnego łącza internetowego. Dzięki temu użytkownicy mogą cieszyć się dostępem do sieci bez żadnych zakłóceń.

Jeżeli macie możliwość wykupienia dostępu do Internetu światłowodowego, koniecznie powinniście z niej skorzystać. Stabilny Internet mocno zwiększa komfort przeglądania stron internetowych, social mediów oraz grania w gry sieciowe. Szybkie łącze przydaje się również do oglądania filmów na YouTube i materiałów wideo w serwisach streamingowych, takich jak Netflix czy HBO GO.

Jaki router do domu: rodzaje routerów

Routery dzielimy na kilka rodzajów ze względu na typ łącza – ADSL, 3G/4G/LTE oraz xDSL. Jaki router WiFi kupić do światłowodu?

ADSL to stary typ wyposażony w gniazdo RJ-11, do którego podłącza się kabel telefoniczny. Technologia światłowodowa nie współpracuje z takimi routerami.

3G/4G/LTE odnosi się z kolei do Internetu mobilnego, który działa na trochę innych zasadach niż Internet kablowy. Posiadacze światłowodu muszą więc zaopatrzyć się w router xDSL, który ma gniazdo RJ-45, konieczne do podłączenia tego rodzaju Internetu.

Jaki router WiFi do domu do światłowodu?

Jeżeli już wiecie, jaki rodzaj routera do światłowodu kupić, to teraz pozostaje wam wybrać sprzęt o odpowiednich parametrach technicznych. Tych jest kilka, dlatego dobrze zapoznajcie się z nimi wszystkimi, żeby kupić urządzenie, które spełni wasze oczekiwania.

Jaka przepustowość routera do domu?

Poszukiwania idealnego routera do światłowodu powinniście zacząć od ustalenia przepustowości waszego łącza. Jeżeli Internet, z którego korzystacie, zapewnia wam prędkość pobierania 300 MB/s, to bez sensu byłoby kupienie urządzenia obsługującego mniejszą pojemność kanału.

Najlepsze routery xDSL mogą maksymalnie obsłużyć 1000 MB/s. Jeszcze kilka lat temu taka prędkość była w Polsce niemalże niedostępna, ale obecnie powoli staje się już standardem. Dlatego też obowiązkowo powinniście kupić router do światłowodu, na wypadek gdybyście w najbliższej przyszłości planowali zwiększyć przepustowość swojego internetu. Wasz nowy router powinien obsługiwać standard Wi-Fi 6.

Jaki router do domu? Z bezprzewodowym dostępem do Internetu

Dawniej z Internetu korzystało się wyłącznie na jednym komputerze. Obecnie praktycznie wszystkie urządzenia elektroniczne posiadają wbudowany moduł Wi-Fi. Jeśli więc korzystacie ze smartfona, Smart TV, konsol czy inteligentnych lodówek, to nie zapomnijcie wybrać routera z wbudowaną kartą sieci bezprzewodowej.

Dobry router do światłowodu powinien posiadać kilka anten zewnętrznych (cztery w zupełności wystarczą) skierowanych w różne strony, żeby w całym domu był jak najlepszy zasięg dla Wi-Fi. Jest to istotne, zwłaszcza gdy jesteście zmuszeni do umieszczenia urządzenia w szafie lub za szafkami, gdzie sygnał z założenia jest dużo słabszy.

Częstotliwość pracy Wi-Fi

Standardowo routery korzystają z częstotliwości 2,4 GHz, która zazwyczaj w pełni wystarcza do komfortowego korzystania z Internetu. Czasami zdarza się jednak, że pasmo jest mocniej przeciążone, przez co łącze traci delikatnie na stabilności.

W takiej sytuacji przydaje się możliwość przełączenia częstotliwości na 5 GHz. Nie jest to obowiązkowy parametr, ale warto brać go pod uwagę, jeśli nie tolerujecie jakichkolwiek spadków płynności Internetu.

Jeśli posiadacie w domu dostęp do światłowodu i macie bardzo szybkie łącze (powyżej 1Gb/s), to wtedy tym bardziej powinniście wyposażyć się w specjalny router do światłowodów w standardzie Wi-Fi 6, żeby móc korzystać z częstotliwości 5 GHz. Dopiero w takiej sytuacji w pełni wykorzystacie potencjał swojego łącza, co docenicie zarówno podczas pobierania dużych plików, jak i grania w sieci na konsoli lub komputerze.

Jaki router do domu: liczba anten

Anteny w routerze odpowiadają za to, z jakim zasięgiem i skutecznością Internet bezprzewodowy będzie rozchodził się po mieszkaniu. Jaki router do domu wybrać? Łatwo zgadnąć, że im więcej anten, tym lepiej.

Aczkolwiek nie warto z tym przesadzać – cztery przekaźniki w pełni wystarczą do płynnego działania sieci na wszystkich urządzeniach. Czasami można spotkać też routery z wbudowanymi antenami, ale wtedy istnieje ryzyko gorszego zasięgu. Jeżeli chcesz zwiększyć zasięg w dużym mieszkaniu lub domu, warto skorzystać z repeatera albo postarać się ustawić router do światłowodu w centralnym punkcie domu, nie zasłaniając przy tym jego anten. W niektórych przypadkach może być konieczne kucie ścian w celu przeciągnięcia kabla, ale zapewniam, że warto to zrobić.

Porty USB w routerze do domu

Gniazda USB w routerze mogą być przydatne dla osób pracujących na kilku urządzeniach i przenoszących pomiędzy nimi różne dane. Dzięki podłączeniu zewnętrznego dysku twardego lub pendrive’a do routera możecie korzystać z plików na wszystkich sprzętach w tym samym czasie. Wejście USB przydaje się także do drukarek nieposiadających wbudowanego modułu Wi-Fi.

Jaki router do domu wybrać?

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą wam w dobraniu odpowiedniego routera do waszego Internetu. Dane podane przez producentów urządzeń zazwyczaj pokrywają się z rzeczywistością, jednakże warto wcześniej to sprawdzić.

W sieci znajdziecie całą masę testów routerów, z których dowiecie się, czy anteny spełniają swoją funkcję lub czy Wi-Fi przesyła sygnał z pełną prędkością. Jedno jest pewne – kupiony na własną rękę router do światłowodu będzie zdecydowanie lepszy od sprzętu dostarczonego przez operatora.

Router do światłowodu – polecane modele

Jeżeli w dalszym ciągu wahacie się, jaki sprzęt będzie najlepszy do waszych potrzeb, to koniecznie zapoznajcie się z poniższym rankingiem, który powstał na podstawie popularności routerów światłowodowych w serwisie Ceneo.pl.

TP-Link Archer C6 AC1200

Router światłowodowy od firmy TP-Link oferuje maksymalną szybkość Wi-Fi na poziomie 867 Mb/s i działa w standardzie 802.11 a/b/g/n/ac. Urządzenie posiada aż pięć anten (cztery zewnętrzne i jedna wewnętrzna), a ponadto można go w prosty sposób konfigurować za pomocą dedykowanej aplikacji Tether, działającej na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android oraz iOS.

Xiaomi Mi AIoT AX3200

Ten router xDSL oferuje częstotliwości 2,4 oraz 5 GHz, które mogą działać jednocześnie, oferując łączną teoretyczną prędkość bezprzewodową na poziomie 3202 Mb/s. Urządzenie ma wsparcie dla technologii MU-MIMO, umożliwiającej wykorzystywanie wszystkich anten dla wielu urządzeń, bez znaczących strat w jakości połączenia.

ASUS RT-AX55

Sprzęt ASUS-a nie tylko wykorzystuje technologię MU-MIMO, ale także ma wsparcie dla systemu OFDMA, zapewniającego obsługę cztery razy większej liczby urządzeń niż tańsze konkurencyjne routery oraz lepsze pokrycie przestrzeni sygnałem bezprzewodowym. Router posiada również zabezpieczenie AiProtection Classic, regularnie aktualizujące sygnatury bezpieczeństwa sieci domowej.

Huawei AX Dual-core WS7100-20

Ten router światłowodowy xDSL można polecić przede wszystkim osobom, którym zależy na jak największej prędkości internetu. Urządzenie firmy Huawei obsługuje system 1024-QAM oraz pasma 160 Mhz, co sprawia, że maksymalna prędkość bezprzewodowa może wynosić nawet 3000 MB/s w pasmach 2,4/5 GHz. Sprzęt wyposażony jest w cztery ruchome anteny.

ASUS RT-AX58U

Firma ASUS przygotowała ciekawą propozycję routera do światłowodu, który powinien zainteresować przede wszystkim graczy oraz osoby ceniące sobie bezpieczeństwo swojej sieci domowej. Urządzenie nie tylko oferuje maksymalną prędkość transmisji Wi-Fi na poziomie 2402 Mb/s na paśmie 5 GHz, ale także posiada szereg przydatnych zabezpieczeń oraz możliwość ustawienia kontroli rodzicielskiej.

Zdjęcie: Envato Elements
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Magister Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UMK. Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.