Data publikacji:

Jaka karta pamięci do telefonu będzie najlepsza?


Współczesne smartfony oferują coraz więcej miejsca na dane, dlatego kupno dodatkowej karty pamięci wydaje się być niepotrzebne. Tak jednak nie jest, ponieważ nieustannie potrzebujemy coraz więcej wolnych gigabajtów, żeby przetrzymywać na nich zdjęcia, filmiki z wakacji czy inne przydatne pliki bądź aplikacje. Jeśli planujecie kupić kartę pamięci do swojego telefonu, to koniecznie zapoznajcie się z tym tekstem, a znajdziecie odpowiedzi na nurtujące was pytania.

 karta pamięci do telefonu

Karta pamięci – co to?


Karty pamięci są półprzewodnikowymi nośnikami danych, które nie stanowią integralnej części urządzeń, z jakimi współpracują. Wyróżniamy wiele standardów kart pamięci współpracujących z konkretnymi sprzętami, jak np. aparaty cyfrowe, konsole do gier czy laptopy. Ich wspólną cechą jest stosunkowo niewielki rozmiar – nawet największe karty CompactFlash są o wiele mniejsze od dysków twardych lub SSD, z których najczęściej korzysta się w komputerach.

Jaka karta pamięci do telefonu?


Współczesne smartfony korzystają z dobrodziejstw kart microSD, które są naprawdę niewielkie (ich wymiary to 11 x 5 x 1 mm), dzięki czemu nie wpływają negatywnie na rozmiar urządzenia. Standard ten rozwijany jest już od 2005 roku, kiedy wskoczył na miejsce kart miniSD i SD. Pomimo zmniejszenia standardowego rozmiaru karty, producentom na przestrzeni lat udało się znacząco przyspieszyć transfer danych, a także zwiększyć ich pojemność do naprawdę ogromnych rozmiarów.

Niektóre modele microSD mogą pomieścić nawet 2 TB danych, co jest niesamowicie dobrym wynikiem. Tak duża pojemność w zupełności wystarcza do komfortowego korzystania z komputera gamingowego, dlatego tym bardziej robi wrażenie w przypadku smartfona, gdzie aplikacje „ważą” znacznie mniej, niż np. gry na PC. Wydanie pieniędzy na tak pojemną kartę nie zawsze ma jednak sens, a zależy to w dużej mierze od telefonu, jaki posiadacie.

Smartfony coraz częściej oferują dyski o bardzo dużych pojemnościach, dlatego też ich twórcy decydują się na wprowadzenie ograniczeń w dokładaniu pamięci zewnętrznej. Przed kupnem karty pamięci, upewnijcie się najpierw, jaką największą pojemność będzie w stanie odczytać wasz telefon.Bez sensu jest kupować microSD o pojemności 512 GB, kiedy smartfon wykorzysta wyłącznie połowę.

Czy warto kupić kartę pamięci do smartfona?


Zdecydowanie warto, nawet jeśli wasz telefon posiada dużą pamięć wewnętrzną – tę najlepiej jest wykorzystać na instalację większych aplikacji, jak np. gry mobilne. Karta zewnętrzna przyda się z kolei do przechowywania na niej zdjęć oraz filmów w wysokiej rozdzielczości. Jest to też dobry sposób na zabezpieczenie swoich danych, np. w wyniku uszkodzenia telefonu. Karty microSD są niewielkie, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że nawet przy mechanicznym zniszczeniu smartfona bądź jego zalaniu, one na tym nie ucierpią.

Rodzaje kart pamięci do telefonu. Jaką kupić?


Jak wspomniałem w jednym z poprzednich akapitów, karty pamięci przez cały czas rozwijane są przez producentów, żeby móc sprostać oczekiwaniom konsumentów. Dlatego też już rok po premierze microSD, do sprzedaży trafił wariant microSDHC, który był w stanie przechowywać nawet 32 GB danych, co kilka lat temu było nie lada wyczynem.

Niestety obecnie ten standard jest już delikatnie przestarzały, dlatego coraz rzadziej się z niego korzysta. Wynika to z faktu, że nawet karty microSDHC o najwyższej klasie (C10) są w stanie zapisywać zaledwie 10 MB na sekundę, co wykorzystywane jest do nagrywania materiałów w 720p i 1080p. W 2021 roku coraz więcej telefonów umożliwia jednak tworzenie materiałów w 4K, dlatego konieczne jest wykorzystanie nowego rodzaju kart pamięci.

Z pomocą przyszedł standard microSDXC, którego osiągnięcia jeszcze kilka lat temu były nie do wyobrażenia! W tym przypadku najmniejsze pojemnościowo karty oferują 32 GB, zaś największe mogą dochodzić nawet do 2 TB. Tutaj także istnieje podział na klasy szybkości, które oznaczane są symbolami V.

Nawet najniższa klasa V6 jest w stanie zapewnić bezproblemową pracę z materiałami w rozdzielczości 1080p. Z kolei już V30 doskonale radzi sobie z 4K, a jeśli to dla was nadal za mało, to przy V90 (zapis 90 MB na sekundę) możecie nawet nagrywać filmy w 8K. Jeśli więc zależy wam na jak najlepszej karcie pamięci do telefonu, to ta z oznaczenie UHS-II i V30 będzie odpowiednia.
Poniższa tabelka pomoże wam natomiast wybrać odpowiednią kartę wedle waszych potrzeb:

Minimalna szybkość zapisu

Klasa szybkości karty SD

Klasa szybkość UHS

Klasa szybkości dla Video

Zastosowanie

dla wideo

2 MB/s

Klasa 2 (C2)

-

-

Standardowe filmy wideo

4 MB/s

Klasa 4 (C4)

-

-

Filmy Full HD: od 720p do 1080p

6 MB/s

Klasa 6 (C6)

-

Klasa 6 (V6)

10 MB/s

Klasa 30 (C10)

Klasa 1 (U1)

Klasa 10 (V10)

Filmy Full HD (1080p) z zapisem stopklatek HD

30 MB/s

-

Klasa 3 (U3)

Klasa 30 (V30)

Filmy 4K w 60 i 120 klatkach na sekundę

60 MB/s

-

-

Klasa 60 (V60)

Filmy 8K w 60 i 120 klatkach na sekundę

90 MB/s

-

-

Klasa 90 (V90)


Instalacja karty pamięci w smartfonie – jak to zrobić?


Żeby umieścić kartę pamięci w starszych modelach telefonów, często konieczne było wyjęcie baterii, pod którą znajdował się odpowiedni slot. Później jednak gniazda zaczęły coraz częściej pojawiać się na boku obudowy, które były przykryte zatrzaskującą się zaślepką. Współcześnie najczęściej można spotkać się z podobnym rozwiązaniem, tyle że zaślepka zamknięta jest na specjalny kluczyk znajdujący się w zestawie z urządzeniem. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma mowy o przypadkowym wyjęciu karty pamięci, a poza tym telefon nie traci swojej szczelności, co jest istotne przede wszystkim w modelach zapewniających odporność na wodę.

Kartę microSD należy umieścić w telefonie od jej węższej części obudowy oraz etykietą do góry. Po włożeniu jej do telefonu zazwyczaj nie musicie wykonywać żadnych dodatkowych kroków. Karty działają bowiem na zasadzie „plug and play”, co oznacza, że po sparowaniu ich z urządzeniem zewnętrznym, można od razu z nich korzystać. Żeby jednak telefon na pewno bez problemu odczytał podłączoną do niego kartę, najlepiej jest dokonywać tej czynności, kiedy smartfon jest wyłączony. Jeśli jednak telefon mieliście włączony, to warto go zrestartować.

Pamiętajcie tylko, że zrobione zdjęcia oraz pobrane pliki nie zawsze będą się od razu zapisywać na microSD, tylko w pamięci telefonu. Dlatego też ręcznie będziecie musieli zmienić źródło zapisu danych, żeby wszystkie możliwe pliki przechowywać na karcie, odciążając tym samym smartfon od niepotrzebnego zaśmiecania jego wolnej przestrzeni dyskowej.

Autor: Łukasz Morawski