Data publikacji:

Jak zmienić hasło do Wi-Fi?

W dzisiejszych czasach większość z nas nie wyobraża sobie życia bez internetu. Co więcej, korzystamy z niego na wielu urządzeniach, co wymaga bezprzewodowego połączenia. Umożliwia nam je sieć Wi-Fi, z której korzystamy dzięki routerom. Aby jednak było to bezpieczne, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie swojej domowej sieci. Podpowiadamy więc, jak zmienić hasło do Wi-Fi. Wbrew pozorom, to wcale nie jest trudne.
Jak zmienić hasło do Wi-Fi?
Większość z nas, korzystając z sieci Wi-Fi, nie zastanawia się nad tym, czy jest to bezpieczne. Tymczasem to poważny błąd. Wystarczy, że sieć będzie nieodpowiednio zabezpieczona, nie będzie posiadała hasła, hasło będzie fabryczne lub łatwe do odgadnięcia, by narazić się na nieprzyjemności. Chodzi tu nie tylko o osoby, które mogą korzystać z naszych usług dostępu do internetu bez płacenia za nie. Zagrożenie jest znacznie poważniejsze – dostęp do naszej sieci Wi-Fi to również dostęp do naszych danych. Wśród nich często znajdują się tak ważne informacje jak nasze loginy i hasła nie tylko to portali społecznościowych czy sklepów, ale również np. do bankowości elektronicznej. Dlatego też ustanowienie silnego hasła do Wi-Fi ma ogromne znaczenie. 

Jak routery bronią dostępu do sieci?

Do niezabezpieczonej lub posiadającej słabe hasło sieci Wi-Fi zalogować może się praktycznie każdy. Na szczęście routery dają nam możliwość blokady sygnału internetowego i udostępniania go wyłącznie osobom, które posiadają hasło. Jest to możliwe dzięki protokołom, które szyfrują sygnał. Obecnie większość routerów wyposażona jest w protokół WPA2 lub najnowszy WPA3. Drugi z nich zwiększa nasze bezpieczeństwo, niemniej jednak może nie być kompatybilny z wszystkimi urządzeniami w naszym domu. W takim przypadku nie musimy się jednak obawiać – w domowym użytku WPA2 jest odpowiednim rozwiązaniem, które gwarantuje nam dobrą ochronę, o ile tylko wybierzemy mocne, niestandardowe hasło. Pod żadnym pozorem nie warto jednak korzystać z routerów posiadających starsze protokoły zabezpieczeń, takie jak np. WEP. 

Jak zmienić hasło do Wi-Fi – poradnik krok po kroku

Jak wiemy, fabrycznie ustawione przez producenta hasło nie jest najlepszym rozwiązaniem, dlatego też po zakupie urządzenia warto je zmienić. Aby to zrobić, musisz wiedzieć, jakie jest obecnie. Gdzie jest hasło na routerze? Najczęściej znajduje się na naklejce pod spodem urządzenia. Może jednak znajdować się również na opakowaniu lub instrukcji obsługi. Z dokumentu tego dowiesz się też, na jaką stronę internetową musisz wejść, aby zmienić hasło do Wi-Fi. 
Jeśli znalazłeś tę informację, możesz działać dalej. Upewnij się, że router jest włączony, wejdź w przeglądarce internetowej na stronę do zmiany hasła (jeśli nie znalazłeś konkretnego adresu, może okazać się, że wystarczy podać adres 192.168.31.1). 
Po zalogowaniu odnajdź zakładkę, która dotyczy zmiany ustawień sieci bezprzewodowej (może nazywać się Wi-Fi, wireless lub Set up). Kolejnym krokiem jest podanie starego hasła oraz dwukrotne wpisanie nowego hasła, które zamierzasz używać. Pamiętaj, że nie powinno się korzystać z tych samych haseł na wielu różnych stronach i urządzeniach, bądź kreatywny. Jeśli wykorzystasz różną wielkość liter oraz znaki specjalne, hasło będzie o wiele silniejsze. Po dwukrotnym wpisaniu nowego hasła należy zatwierdzić i zastosować zmiany, klikając odpowiednią ikonkę. Zmiana hasła Wi-Fi wiąże się z koniecznością ponownego zalogowania się do sieci na wszystkich urządzeniach, na których z niej korzystaliśmy.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że jednorazowa zmiana hasła do Wi-Fi po zakupie nowego routera to za mało. Jeśli chcemy mieć pewność, że dbamy o swoją prywatność, warto robić to co kilka miesięcy. 
Autor: Redakcja Ceneo