Data publikacji:

Jak zacząć streamować na YT? Czy warto?

Najbardziej wymarzonym pomysłem na karierę jest dziś z pewnością zostanie internetowym celebrytą. Jedną z metod osiągnięcia tego celu jest streamowanie, a więc regularne przygotowywanie programów na żywo, w trakcie których można przedstawiać poradniki typu „zrób to sam”, bawić się z grami lub opowiadać o najróżniejszych tematach. Najpopularniejszą platformą do publikowania treści wideo pozostaje oczywiście YouTube. Dostęp do podstawowych narzędzi pozwalających na rozpoczęcie transmisji ma każdy z nas w kieszeni. Radzimy zatem, jak zacząć streamować na YT.
jak zaczac streamowac na yt

Po co streamować na YT?

Streamując na żywo, dzielimy się ze światem swoimi przemyśleniami lub pasjami. Podczas transmisji możemy zorganizować koncert, debatę, podzielić się z innymi relacją z jakiegoś wydarzenia, a także z podróży. Streamy są też oczywiście popularne wśród miłośników gier oraz majsterkowania lub różnego typu działalności artystycznej.
Do streamowania nie możemy jednak podchodzić jak do szybkiej ścieżki na zdobycie internetowej sławy. Trzeba być realistą i zdawać sobie sprawę, że sukces osiąga tylko niewielka grupka youtuberów i często jest on okupiony wieloma wyrzeczeniami. Największe szanse na przyciągnięcie do streamu widzów mają osoby, które posiadają już jaką bazę odbiorców/fanów w mediach społecznościowych lub realnym świecie, albo posiadają już dość popularny kanał na platformie. Streamować powinniśmy więc głównie dla własnej satysfakcji.

Co jest potrzebne do transmisji na żywo na YT?

Teoretycznie transmisję na żywo możemy rozpocząć tylko z pomocą telefonu komórkowego. Stream jest jednak w takim przypadku ograniczony przez czułość mikrofonu i jakość kamery wbudowanych w smartfon. Oczywiście istnieje możliwość podłączenia do sprzętu zewnętrznych urządzeń, ale jesteśmy w takim wypadku dość mocno ograniczeni, jeżeli chodzi np. o obsługę czatu, nie możemy też stosować filtrów i dodatkowych efektów.
Do streamowania na żywo najlepiej użyć więc komputera. W tej roli sprawdzi się laptop, ale najlepsze efekty osiągniemy, korzystając z solidnego sprzętu stacjonarnego połączonego z jednym lub dwoma monitorami. Na jednym ekranie śledzimy stream, tak jak obserwują go nasi widzowie, a na drugim mamy podgląd na okno z obrazem z kamery lub z grą, z którą się bawimy.
Nie zapomnijmy też o solidnej kamerze internetowej. W jej roli możemy użyć aparatu cyfrowego lub smartfona. Niezwykle ważny jest też mikrofon – może być on wbudowany w dobry headset, ale najlepiej, by był on samodzielnym urządzeniem, które ustawimy na biurku lub przymocujemy do ergonomicznego wysięgnika.
Transmisję na żywo na YouTubie najlepiej przeprowadzić, korzystając ze specjalnego oprogramowania do streamingu. Pozwala ono między innymi na ustawianie dodatkowych nakładek na obraz, użycie green screenu, kontrolę poziomu dźwięku, użycie podkładu muzycznego, a także łączenie różnych źródeł wideo, dzięki czemu równocześnie możemy wyświetlać na ekranie naszą twarz i np. grę lub obraz z drugiej kamery. Najlepszy rozwiązaniem dla początkujących jest skorzystanie z najpopularniejszych darmowych aplikacji – Streamlabs lub OBS Studio.

Transmisja na żywo w YT – jak zacząć?

Jak więc odpalić stream na YouTubie? Sprawa jest dość prosta. Po pierwsze, musimy posiadać konto Google lub YT, dzięki któremu założymy własny kanał. Stream możemy rozpocząć z poziomu smartfona lub przeglądarki internetowej na komputerze, wykorzystując do tego przycisk Transmituj na żywo.
W panelu zaawansowanych opcji YouTube ustawimy inne szczegóły dotyczące transmisji, odnoszące się do tego, czy będzie ona prywatna lub publiczna, a także czy po zakończeniu zostanie zapisana na naszym kanale. Jeżeli korzystamy z zewnętrznego oprogramowania, trzeba skopiować tzw. klucz streamu i wkleić go w odpowiednim miejscu w ustawieniach aplikacji.
Zdjęcie: Envato Elements