Data publikacji:

Jak zacząć streamować na Twitchu? Czy warto?

Twitch to platforma dedykowana prawie w całości transmisjom na żywo. Co miesiąc streamy oglądają na niej miliony osób z całego świata, dzięki czemu serwis pod tym względem dorównuje, a nawet wygrywa z YouTubem, zwłaszcza jeżeli chodzi o narzędzia dostępne dla twórców. Twitch jest więc idealnym miejscem do rozpoczęcia przygody ze streamowaniem. Chociaż serwis w dużej części skupia miłośników gamingu, obecnie korzystają z niego także streamerzy zajmujący się gotowaniem, sztuką, majsterkowaniem, podróżami lub codziennym vlogowaniem. W artykule radzimy, co będzie potrzebne do przeprowadzenia transmisji na Twitchu.
Jak zacząć streamować na Twitchu? Czy warto?

Po co streamować na Twitchu?

Osoby rozważające rozpoczęcie streamowania na Twitchu, bardzo często marzą o sławie i dużych pieniądzach, którymi cieszą się najpopularniejsi twórcy na platformie. Musimy jednak pamiętać, że sukces jednostek jest często okupiony wieloma wyrzeczeniami i zależał on w dużej części od przypadku i szczęścia. Konkurencja wśród streamerów, w prawie każdej możliwej kategorii, jest obecnie niezwykle duża, a szansa na zdobycie widzów i fanów – minimalna. Największe prawdopodobieństwo przyciągnięcia uwagi mają kreatorzy, którzy już zaistnieli w mediach społecznościowy lub realnym świecie (są np. politykami, modelami, aktorami itd.).
Wszystko to sprawia, że za streamowanie powinniśmy zabierać się tylko wówczas, gdy mamy rzeczywistą potrzebę podzielenia się z innymi ulubioną grą albo chcemy pokazać szerokiemu światu swój talent i umiejętności.

Co jest potrzebne do transmisji na żywo na Twitchu?

Aby zacząć transmisję na żywo, potrzebujemy komputera lub urządzenia obsługującego aplikację serwisu. W tym drugim przypadku są to przede wszystkim konsole do gier z rodziny PlayStation i Xbox. Podstawę stanowi tutaj również mikrofon. Do tego celu możemy wykorzystać dobry gamingowy headset, ale dla najlepszego efektu zaopatrujemy się w zewnętrzny mikrofon, podłączany za pomocą kabla audio, USB lub korzystający z Bluetooth. Mikrofon taki ustawiamy na biurku lub montujemy go do regulowanego ramienia czy wysięgnika.
Jeżeli streamujemy grę, nie musimy posiadać kamery. Warto jednak podkreślić, że brak twarzy streamera na ekranie zniechęca najczęściej przypadkowych widzów. Pokazanie się jest jednym ze sposobów na poprawienie swoich szans na zdobycie nowych odbiorców. Osobom transmitującym na Twitchu zaleca się więc kupno zewnętrznej kamery internetowej. Gracze na konsolach również mogą skorzystać z takiej opcji, muszą jednak zaopatrzyć się w modele kompatybilne z ich sprzętem.
Na Twitchu streamujemy przy użyciu zaprojektowanego do tego celu oprogramowania, tzw. kodera. Jego obecność pozwala na zarządzanie wieloma kluczowymi funkcjami transmisji. Z jego poziomu ustawimy poziomy głośności dźwięku pochodzącego np. z mikrofonu lub gry, skorzystamy z opcji green screen, wykorzystamy własne nakładki obrazu i animacje, a także podkład muzyczny. Początkującym zaleca się zazwyczaj pobranie dwóch wiodących programów do transmisji – Streamlabs lub OBS Studio, alternatywnie mogą też skorzystać z aplikacji Twitch Studio przygotowanej przez twórców serwisu.
Streamując na konsoli, możemy skorzystać tylko z podstawowych opcji dostępnych w aplikacji Twitcha. Są one dość ograniczona, ale pozwalają np. na ustawienie dodatkowego obrazu z kamery, pokazującej naszą twarz. Wiele osób decyduje się w takim przypadku podłączyć konsolę do specjalnej karty wideo w komputerze i streamować konsolowe gry bezpośrednio z PC, przy użyciu ulubionego kodera.

Transmisja na żywo na Twitchu – jak zacząć?

Aby zacząć korzystanie z Twitch, należy zarejestrować swoje konto użytkownika i stworzyć kanał, uzupełniając odpowiednie informacje na jego temat. Warto zapoznać się ze szczegółowym regulaminem serwisu, słynie on bowiem ze swojej moderacji oraz banów kont, które nie przestrzegają zasad lub używają muzyki i treści zabezpieczonych prawem autorskim. Przed rozpoczęciem streamu warto użyć tagów oraz kategorii, które pomogą zidentyfikować jego tematykę.
Zdjęcie: Envato Elements