Data publikacji:

Gry z walką o niepodległość w tle

Za wolność naszą i waszą.

Dzisiaj 11. listopada, Święto Niepodległości. Aby należycie uczcić ten dzień, przygotowaliśmy dla was zestawienie, na które złożyły się gry wideo traktujące o walce o wolność i niepodległość. Warto się z nim zapoznać, chociażby ze względu na fakt, że znalazły się tu też polskie smaczki. Zapraszamy do lektury!

Homefront: The Revolution

Akcja Homefront: The Revolution toczy się w alternatywnej rzeczywistości, w której Korea Północna dokonała inwazji zbrojnej na Stany Zjednoczone. Po czterech latach krwawej okupacji ruch oporu zaczyna przygotowania do rewolucji wymierzonej przeciwko najeźdźcy. Zadaniem gracza, jako członka filadelfijskiej gałęzi organizacji, jest prowadzenie wojny partyzanckiej z bezlitosnym okupantem.

Premiera: 20.05.2016

Producent: Dambuster Studios

Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Chociaż osią fabuły Wiedźmina Trzeciego są poszukiwania Ciri przez Geralta, wątek inwazji Cesarstwa Nilfgaardu na Królestwa Północy odgrywa w niej niepoślednią rolę. Studio CD Projekt RED znane jest z poruszania ważnych tematów, dlatego kwestie, takie jak zdrada, patriotyzm, czy walka o niepodległość podnoszone są w grze bardzo często. Najciekawsze jest jednak to, że poczynania wiedźmina mają bezpośredni wpływ na świat wielkiej polityki, od gracza zależy, jaki będzie finał konfliktu.

Premiera: 2015

Producent: CD Projekt RED

Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One

Enemy Front

Bohaterem Enemy Front jest Robert Hawkins, amerykański korespondent wojenny, który przybył do pogrążonej w wojnie Europy, aby relacjonować wydarzenia z frontów II wojny światowej. Bestialstwo hitlerowców sprawia jednak, że wkrótce postanawia przyłączyć się do Powstania Warszawskiego. Enemy Front zebrał mieszane recenzje, ale zasługuje na uwagę, chociażby ze względu na poruszaną tematykę.

Premiera: 2014

Producent: CI Games

Platformy: PC, PlayStation 3, Xbox 360

Uprising44: The Silent Shadows

Kolejna po Enemy Front polska produkcja próbująca zmierzyć się z legendą Powstania Warszawskiego. Stworzone przez studio DMD Enterprise Uprising44: The Silent Shadows to wariacja na temat strzelanki i strategii czasu rzeczywistego, której bohaterami są cichociemni walczący z okupantem na terenie zrujnowanej stolicy. Niestety, nie można powiedzieć, że gra należy do udanych, a wielka szkoda.

Premiera: 2013

Producent: DMD Enterprise

Platformy: PC

Assassin's Creed 3

W zestawieniu gier wideo traktujących o walce o wolność i niepodległość nie mogło zabraknąć tytułu z serii Assassin's Creed. Będąca zwieńczeniem sagi Desmonda Milesa "trójka" skupia się m.in. na wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych przypadającej na lata 1775–1783. Protagonista Assassin's Creed III, Connor, ma szansę wzięcia udziału w historycznych wydarzeniach, takich jak bostońskie picie herbaty, pożar Nowego Jorku, czy podpisanie Deklaracji Niepodległości.

Premiera: 2012

Producent: Ubisoft

Platformy: PC, PlayStation 3, Xbox 360, Wii U

The Saboteur

Bohaterem The Saboteur jest Irlandczyk Sean Devlin wzorowany na Williamie Groverze-Williamsie, kierowcy Grand Prix i agencie brytyjskiego Kierownictwa Operacji Specjalnych, który działał na terenie okupowanej przez Nazistów Francji. Chociaż osią fabuły jest zemsta na zabójcy przyjaciela, zadaniem protagonisty jest również sabotowanie Niemców i zagrzewanie do walki z okupantem Paryżan.

Premiera: 2009

Producent: Pandemic Studios

Platformy: PC, PlayStation 3, Xbox 360

Freedom Fighters

Zanim jeszcze powstał pierwszy Homefront o wolność Stanów Zjednoczonych w fikcyjnym konflikcie można było zawalczyć w grze Freedom Fighters stworzonej przez studio IO Interactive. Okupantem jest nie Korea Północna, a Związek Radziecki, natomiast akcja toczy się w Nowym Jorku, gdzie jako członek ruchu oporu prowadzimy akcje wywrotowe wymierzone przeciwko najeźdźcy.

Premiera: 2003

Producent: IO Interactive

Platformy: PC, PlayStation 2, Xbox 360, Game Cube

Red Faction

Tak jest! Nie dajcie się zwieść fantastyczno-naukowej otoczce. Red Faction od studia Volition Inc. to gra, która jak najbardziej traktuje o walce o wolność i niepodległość. Główny bohater, Parker, dołącza do rebelii, jaka wybuchła przeciwko bezwzględnym rządom korporacji Ultor w jednej z marsjańskich kopalni.

Premiera: 2001

Producent: Volition Inc.

Platformy: PC, PlayStation 2

Autor: Dawid Sych