Data publikacji:

Gry z dzieciństwa na komputer: nasze propozycje

Gry wideo to medium, które zdecydowanie nie lubi upływu czasu. Wielu starszych produkcji z naszego dzieciństwa nie można już uruchomić na żadnych nowszych platformach, ale na szczęście część z klasyków doczekała się reedycji na komputery oraz konsole. W tym tekście przybliżę wam ciekawe oldschoolowe gry, które bez problemu uruchomicie na współczesnych pecetach.
gry z dzieciństwa na komputer

Gry na komputer z dzieciństwa

Teenage Mutant Ninja Turtles: The Cowabunga Collection

„Wojownicze Żółwie Ninja” były moim ulubionym serialem animowanym w dzieciństwie. Bardzo miło wspominam również swoją przygodę z grami na Pegasusa, w których mogłem przejąć kontrolę nad tytułowymi bohaterami. Dzięki firmie Konami bez problemu możecie zagrać na PC w najbardziej klasyczne produkcje z cyklu Teenage Mutant Ninja Turtles. W The Cowabunga Collection znajduje się aż trzynaście klasycznych gier, pierwotnie dostępnych na automatach lub takich platformach jak NES, SNES, Game Boy, Sega Mega Drive.

Klonoa Phantasy Reverie Series

W 2022 roku do sprzedaży trafiło zbiorcze wydanie dwóch odświeżonych odsłon serii Klonoa, która swój debiut zaliczyła już w 1997 roku. Studio Bandai Namco Entertainment w obu przypadkach zachowało trzon rozgrywki, poprawiając jedynie oprawę wizualną. Jeżeli tęsknicie za platformówkami 2.5D, to obowiązkowo powinniście zainteresować się Klonoa Phantasy Reverie Series. Nawet po tylu latach od premiery gameplay w dalszym ciągu potrafi dostarczyć frajdę na najwyższym poziomie.

Tony Hawk’s Pro Skater 1+2

Tony Hawk’s Pro Skater 2 to zdecydowanie jedna z ważniejszych gier mojego dzieciństwa, która nie tylko dawała mi radość podczas grania, ale również wpłynęła na życie osobiste. To dzięki tej produkcji studia Neversoft zainteresowałem się jazdą na deskorolce i poświęciłem temu sportowi przynajmniej kilka lat. W związku z tym niesamowicie ucieszyłem się, gdy w 2020 roku firma Vicarious Visions wypuściła do sprzedaży świetnie zrealizowane reamstery dwóch pierwszych części. Co prawda nie wróciłem do jazdy na desce w realu, ale za to ponownie spędziłem przed ekranem dziesiątki godzin, próbując uzyskać jak najlepsze wyniki na ulubionych mapach.

Disney Classic Games Collection

W czasach konsol ośmio- i szesnastobitowych Disney regularnie wypuszczał do sprzedaży gry bazujące na ich popularnych animacjach. Co najważniejsze, w większości przypadków nie były to słabe tytuły na licencji, tylko w pełni kompetentne dzieła, które czasami miały duży wpływ na rozwój branży growej. W zbiorczym wydaniu Disney Classic Games Collection udostępniono kilka kultowych dzieł – The Lion King, Alladin oraz The Jungle Book.

Crash Bandicoot N. Sane Trilogy

Crash Bandicoot to kolejna gra z dzieciństwa, która ma dla mnie wielkie znaczenie – była to pierwsza produkcja, z jaką miałem do czynienia na PlayStation. Kolejne odsłony okazały się jeszcze lepsze i bardziej rozbudowane, dlatego fajnie, że trafiły również do zbiorczego wydania N. Sane Trilogy. Zespół Vicarious Vision przygotował od podstaw oprawę wizualną, lecz praktycznie w ogóle nie zmodyfikował konstrukcji poziomów, dzięki czemu współcześni gracze mogą przeżywać ten tytuł tak samo jak gracze pod koniec lat 90. ubiegłego wieku.

Sonic Origins

Choć zawsze wolałem produkcje z udziałem Mario, to jednak przygody Sonica także wspominam bardzo dobrze. Jeśli graliście w nowsze produkcje z udziałem tego superszybkiego jeża, to polecam również sprawdzić początki serii. W Sonic Origins znalazło się miejsce dla czterech zremasterowanych odsłon cyklu, w których nieco poprawioną oprawę wizualną, dodano większe rozdzielczości oraz wprowadzono parę poprawek do rozgrywki. Kompilacja składa się z następujących tytułów: Sonic The Hedgehog, Sonic The Hedgehog 2, Sonic 3 & Knuckles oraz Sonic CD.

Spyro Reignited Trilogy

Kolejna (obok Crasha Bandicoota) kultowa seria trójwymiarowych gier platformowych, która święciła tryumfy na konsoli PlayStation. W Spyro Reignited Trilogy mamy do czynienia z pakietem trzech całkowicie odnowionych gier z serii. Toys for Bob również nie dłubało zbyt mocno w gameplayu, ograniczając się głównie do delikatnych poprawek względem oryginalnych wersji. Otrzymaliśmy natomiast rewelacyjną kreskówkową oprawę wizualną, inspirowaną współczesnymi filmami animowanymi dla dzieci. Kompilacja zawiera takie tytuły jak Spyro the Dragon, Spyro 2: Ripto’s Rage! oraz Spyro: Year of the Dragon.

Capcom Arcade Stadium

Capcom to kultowy japoński deweloper, który ma na swoim koncie całą masę hitów, więc istnieje duże prawdopodobieństwa, że któraś z waszych ulubionych gier z dzieciństwa stworzona jest właśnie przez tę firmę. Gdybyście chcieli powrócić do najstarszych dzieł tego producenta, to Capcom Arcade Stadium wam to umożliwi. Twórcy kompilacji postanowili zebrać aż trzydzieści jeden klasycznych tytułów. Nie zabrakło więc tutaj takich gier jak chociażby Bionic Commando, Ghouls ‘n Ghosts, Street Fighter II Turbo: Hyper Fighting, 1942, Trojan czy Batttle Circuit. Część produkcji dostała także możliwość sieciowej gry dla dwóch osób.

Pac-Man Museum+

Postaci Pac-Mana raczej nie trzeba nikomu przedstawiać – w końcu jest to kolejna ikoniczna postać ze świata gier wideo. Jednocześnie jest to jeden z ulubionych bohaterów mojego dzieciństwa, ponieważ godzinami zagrywałem się w produkcje z jego udziałem na Pegasusie. W Pac-Man Museum+ znalazło się miejsce na czternaście gier z serii, w tym na klasyki z lat 80. i 90. ubiegłego wieku oraz nieco nowsze produkcje jak np. Pac-Man Championship Edition lub Pac-Man Battle Royale.
Zdjęcie: materiały prasowe Capcom
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.