Data publikacji:

Jakie gry karciane dla dorosłych wybrać?

Większości osób gry kojarzą się z zabawą dla dzieci, jednak nic bardziej mylnego. Obecnie gry planszowe i karciane podbijają serca wielu dorosłych, zwłaszcza na imprezach towarzyskich i domówkach. Dziś skupimy swoją uwagę na grach karcianych i ich specyfice. Zatem, jakie gry karciane dla dorosłych wybrać? Przedstawiamy kilka gier karcianych, które będą niezawodne podczas każdej imprezy.
gry karciane dla dorosłych

Gry karciane dla dorosłych – charakterystyka

Wybór gier karcianych dla dorosłych jest ogromny i każdy znajdzie grę odpowiadającą swoim wymaganiom. Gry karciane nie dość, że urozmaicają czas grupce znajomych, dodatkowo rozwijają niekonwencjonalne myślenie i kreatywność uczestnika, zatem przynoszą wiele korzyści. Mamy do wyboru typowe gry karciane takie jak poker, oszust, 66, kent itp., gry karciane z fabułą, gry karciane połączone z ruchem bądź gry karciane 18+, które mają zbereźne podteksty i rozśmieszą każdego gracza. Typ wybranej gry karcianej zależy tylko i wyłącznie od preferencji gości, ich humoru, nastawienia itd., jednak w odpowiednim towarzystwie każda wybrana gra karciana będzie sprawiała wiele przyjemności, zajmie wiele czasu trwającej domówki, a goście będą chcieli jeszcze nie raz w nią zagrać. Przedstawiamy zatem nasze propozycje gier karcianych, które umilą spędzany czas ze znajomymi i zadbają o dobry humor podczas imprezy.

Klasyczne gry karciane dla dorosłych

Obecnie w sklepach można znaleźć wiele różnorodnych gier karcianych kosztujących fortunę, a przecież do świetnej zabawy wystarczy talia klasycznych kart, którą na pewno każdy ma w swoim domu. Dzięki niej można rozegrać wiele różnych rozgrywek, zaczynając od pokera, czyli stosunkowo poważnej gry, a kończąc np. na oszuście, który jest całkowitym przeciwieństwem.

Poker

Poker jest jedną z popularniejszych gier karcianych na całym świecie. Pozornie może się wydawać trudna, jednak im więcej się gra, tym oczywiście lepiej pamięta się zasady, zagrania itp. Nie ma określonej liczby uczestników mogących grać w pokera przy jednym stole, jednak zakłada się, że maksymalnie powinno grać dziesięć osób, a minimalnie dwie. Gra w pokera w skrócie polega na skompletowaniu najsilniejszej kombinacji kart i zgarnięciu nagrody (w postaci pieniędzy, słodyczy, alkoholu itp.). Przedstawiając zasady gry w pokera dla początkujących, należy zacząć od samych podstaw. Na początku każdy z uczestników wprowadza do gry określoną przez siebie wartość danej rzeczy, o którą się będzie grało. Następnie rozdający rozdaje po dwie karty, a dwie kolejne osoby muszą postawić w ciemno (pierwszy małego blinda, a drugi dużego), nie widząc jeszcze kart. Gracze zapoznają się ze swoimi kartami, po czym każdy musi określić, czy spasuje, podbija stawkę, wchodzi all in itd. Gra rozgrywa się dalej, odkrywane są karty na stole (łącznie pięć), po czym zawodnicy, którzy zostali jeszcze w grze, sprawdzają, kto ma najwyższy układ i ta osoba wygrywa. Nasuwa się od razu pytanie, jakie są układy kart. Oto one (od najmniejszego do największego): wysoka karta – jak nikt z graczy nie ma układu, to liczy się najwyższa karta, czyli np. as; para – dwie karty o tej samej wartości; dwie pary – dwie pary kart o tej samej wartości; trójka – trzy karty takiej samej wartości; strit – pięć kart musi następować po sobie, np. 9, 10, walet, królowa, król; kolor – pięć kart w tym samym kolorze; full – trójka i para w układzie kart; kareta – cztery karty tej samej wartości; poker – strit, ale w tym samym kolorze; poker królewski – poker ułożony od asa do dziesiątki. Poker jest świetną grą towarzyską, w której można użyć swojej przebiegłości, gdyż nie bez powodu kamienna, beznamiętna twarz, która jest wskazana podczas rozgrywki, nazywana jest poker face.

Oszust

Jest jedną ze śmieszniejszych gier karcianych, która sprawdzi się na każdej domówce, a przy tym jest zupełnie prosta. Gra w skrócie polega na tym, żeby jak najszybciej pozbyć się swoich kart, kłamiąc i oszukując co do ich prawdziwej wartości. Po rozdaniu kart między wszystkich uczestników rozpoczyna się rozgrywka. Uczestnik po lewej stronie rozdającego wykłada wszystkie karty tej samej wartości, które ma na ręku – najlepiej zacząć oczywiście od najniższych wartości, czyli załóżmy, że od karty z cyfrą 1. Gracz kładzie je na środku stołu, ale nie pokazuje ich wartości innym graczom. Następny gracz dokłada kolejne karty z wyższą wartością, np. dwie karty z cyfrą 2, jednak wcale nie muszą one posiadać dalej wartości i tu właśnie zaczyna się blef. Rozgrywka toczy się dalej, jednak jeżeli ktoś zacznie podejrzewać, że dana osoba okłamała co do wartości położonej karty, wtedy może powiedzieć „oszust” bądź „sprawdzam” i jeżeli rzeczywiście dana osoba oszukała i zostanie przyłapana, musi wziąć ze stołu wszystkie karty. Jeżeli jednak sprawdzający nie miał racji, wtedy to on zabiera karty. Rozgrywka kończy się, gdy jeden z graczy pozbędzie się wszystkich kart – wtedy wygrywa.

Interaktywne gry karciane

Czółko

Czółko jest idealną grą na rozruszanie imprezy. Polega na wylosowaniu kart z talii z danym hasłem (tożsamością/rzeczą), które następnie należy odgadnąć w określonym czasie. Odgadujący przykłada sobie pierwszą kartę do czoła i wraz z rozpoczęciem rozgrywki pozostali gracze prezentują hasło za pomocą słów, gestów itp., tak aby dany uczestnik zgadł jak najwięcej haseł. Czółko oferuje wiele czynników urozmaicających rozgrywkę. Można ustalić różnorodne zasady podczas gry, np. opowiadając o danym haśle poprzez śpiew, jąkając się, odpowiadać pytaniami bądź pokazywać hasło ze złączonymi rękoma. Dana gra karciana gwarantuje dobrą zabawę oraz integrację uczestników imprezy, a dla jeszcze większej dawki śmiechu została stworzona wersja Czółko bez cenzury, która jest dedykowana dorosłym.

Taboo

Gra karciana Taboo to tak zwana gra niewypowiedzianych słów. Do rozgrywki należy podzielić uczestników na mniejsze grupki, które będą ze sobą rywalizowały. Jeden z graczy losuje pierwszą kartę i musi opowiedzieć swojej grupie o haśle zapisanym na karcie, jednak nie może użyć słów tabu, czyli zakazanych słów wypisanych pod hasłem głównym. Reszta grupy musi jak najszybciej odgadnąć, co uczestnik ma na myśli, aby zdobyć punkt i przejść do następnego hasła. Jeżeli jednak użyje zakazanego słowa, drużyna przeciwna używa piszczałki i zabiera grupie cenny punkt.

Gry karciane 18+

Karty Dżentelmenów

Karty Dżentelmenów to gra towarzyska 18+ z dawką czarnego humoru, która rozbawi dosłownie każdego. Gra ma proste, przejrzyste zasady, których nie trzeba długo tłumaczyć. W każdej kolejce każdy z uczestników dobiera z talii pięć białych kart, a Dżentelmen (czyli każdy po kolei) losuje czarną kartę i czyta pytanie/twierdzenie znajdujące się na niej. Reszta uczestników musi dopasować najlepszą/najśmieszniejszą odpowiedź i położyć na środku stołu. Następnie Dżentelmen czyta wszystkie wybrane białe karty uczestników i wybiera jedną najzabawniejszą odpowiedź. Ta osoba, której karta zostanie wybrana zdobywa punkt. Rozgrywka toczy się do momentu zużycia wszystkich kart z talii.

Blok ekipa. Na melanżu

Gra jest kolejną świetną grą imprezową do alkoholu, która również jest przejrzysta i przynosi wiele śmiechu. Polega na rozrzuceniu kart na stole rewersem do góry i losowaniu kolejno danych kart przez uczestników. Wylosowane karty mają przypisane hasła, do których należy się stosować. Przykładowo wylosowanie karty „dzik” oznacza, że pijesz kolejkę, wylosowanie karty „rudy” – wskazujesz osobę, która pije, karta „ziomy” oznacza, że wszyscy faceci piją, a np. karta „lewy prosty” oznacza, że możesz rzucić ją w każdym momencie rozgrywki nad kubek i wstać, a osoba, która powtórzy po tobie ruch jako ostatnia – pije.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Dominika Mańka