Data publikacji:

Final Fantasy XVI. Kiedy premiera? Jakie wymagania? Zapowiedzi i przecieki

Zdaje się, że Square-Enix nigdy nie porzuci swojej ukochanej serii Final Fantasy. Patrząc jednak na gameplay oraz fabułę poszczególnych odsłon, od razu można zauważyć, że mamy do czynienia z niemalże całkowicie innymi produkcjami, tyle, że podpiętymi pod jedną markę, które przyciąga do siebie rzeszę wiernych fanów. W Final Fantasy XVI studio postanowiło powrócić do korzeni cyklu, rezygnując z wątków sci-fi, skupiając się przede wszystkim na przedstawieniu graczom brutalnego świata fantasy. Sprawdźcie, co na ten moment wiemy o tym projekcie.
final fantasy xvi

Kiedy odbędzie się premiera Final Fantasy XVI?

Szesnasta odsłona Final Fantasy na razie pozostaje dla graczy sporą niewiadomą. Twórcy nie wypowiadają się zbyt dużo na temat tego tytułu, dlatego pozostaje nam głównie posiłkować się nieoficjalnymi doniesieniami. Jedna z plotek dotyczy oczywiście potencjalnej daty premiery, bo studio Square-Enix również nie ujawniło jeszcze, kiedy możemy spodziewać się debiutu ich gry.

W jednym z odcinków podcastu TripleClick wziął udział Jason Schreier, czyli ceniony redaktor serwisu Bloomberg, który na przestrzeni lat wyjawił wiele branżowych sekretów (nawet tych najgorszych). Masa przekazanych przez niego plotek znalazła później potwierdzenie w rzeczywistości, dlatego niewykluczone, że i tym razem dowiedział się czegoś, o czym nie mówi producent. Ponoć prace nad tym tytułem trwają już od ponad pięciu lat, co oznacza, że projekt jest na zaawansowanym etapie.

Dziennikarz co prawda nie podaje konkretnego terminu, ale twierdzi, że premiera Final Fantasy XVI nastąpi znacznie szybciej, niż moglibyśmy się tego spodziewać. Warto jednak zaznaczyć, że ta wypowiedź padła we wrześniu 2020 roku, a status gry nadal nie uległ zmianie. 2021 rok raczej można już spisać na straty, ale może w 2022 w końcu przyjdzie nam zagrać w najnowsze dzieło Square-Enix.

Na jakich platformach zagramy w Final Fantasy XVI?

Akurat w tym przypadku sprawa jest dosyć klarowna, ponieważ już podczas pierwszej prezentacji (nastąpiło to w trakcie pokazu PlayStation Showcase w 2020 roku) otrzymaliśmy informacje, na jakich platformach udostępniona zostanie szesnasta odsłona Final Fantasy. Ze zwiastuna wynika, że w produkcję zagramy zarówno na konsoli PlayStation 5, jak i komputerach osobistych.

Na ten moment nie wiadomo jednak, co z pozostałymi sprzętami, choć zapowiedź wyłącznie na PS5 może sugerować, że twórcy zrezygnowali z poprzedniej generacji konsol. Czy Final Fantasy XVI ma szansę trafić na Xbox Series X? Jak najbardziej („piętnastka” była dostępna na XONE), jednakże potencjalna premiera na tę platformę z pewnością odbyłaby się w późniejszym terminie.

Co wiemy o Final Fantasy XVI? Rozgrywka i fabuła

Podobnie jak w przypadku większości poprzednich odsłon, przed zagraniem w Final Fantasy XVI nie trzeba nadrabiać żadnej z poprzednich części. Produkcja ma stać na własnych nogach i zabrać graczy do całkowicie nowego uniwersum. W grze trafimy do świata znanego jako Valisthea, składającego się z kilku wielkich królestw – Świętego Imperium Sanberque, Królestwa Waloerd, Republiki Dhalmekian, Żelaznego Królestwa, Zwierzchnictwa Crystalline oraz Wielkiego Księstwa Rosarii. Każda z nacji czerpie energię z magicznej substancji (znanej jako Eter), pozyskiwanej z lokalnych wielkich kryształów. Pomiędzy krainami przez lata panował względny pokój, który został jednak zaburzony w wyniku pojawienia się Plagi.

Fabuła skupi się na losach dwóch synów Arcyksięcia Rosarii – Clive’ie Rosfieldzie oraz jego młodszym bracie Joshuy. Ten drugi został pewnego razu naznaczony znakiem Feniksa, przez co wszedł w posiadanie bardzo potężnej i niezwykle niebezpiecznej broni, która może wpłynąć na losy wszystkich królestw. W jednym ze zwiastunów widzimy, że przeciwstawia mu się inna ogromna istota, znana jako Ifrit. Dochodzi wtedy do tragedii, z której konsekwencjami będzie musiał poradzić sobie starszy brat. Widać, że tym razem twórcy poszli w kierunku bardziej dojrzałego fantasy, o czym świadczyć może występująca w grze krew oraz brutalność.

W Final Fantasy XVI akcję mamy obserwować zza pleców głównego bohatera, zaś system walki nastawiony będzie na akcję w czasie rzeczywistym i ma być wzorowany na slasherach. Protagonista nie tylko będzie korzystał z miecza, ale także z różnych zdolności magicznych – m.in. otrzyma możliwość ciskania w oponentów kulami ognia. Na wzór innych RPG-ów, podczas rozgrywki możemy przerwać wątek główny, żeby skupić się na zaliczaniu zadań pobocznych.

Czy gra Final Fantasy XVI będzie posiadał polską wersję językową?

Nie posiadamy takiej informacji, ale niestety najbardziej prawdopodobne jest to, że „szesnastka” nie otrzyma polskiej wersji językowej. Square-Enix niechętnie podchodzi do tego tematu, twierdząc, że do poprawnego odbioru tej serii powinno się odpalać ją w oryginalnych językach (japoński lub angielski). Cenega (polski wydawca) ma więc związane ręce w tym temacie, choć z pewnością firma nie miałaby problemów z przygotowaniem przynajmniej rodzimych napisów.

Jakie będą wymagania sprzętowe Final Fantasy XVI na PC?

Ciężko powiedzieć, jak będą prezentowały się wymagania sprzętowe gier, które zadebiutują w 2022 roku lub później. Patrząc jednak na to, że produkcja tworzona jest wyłącznie z myślą o konsolach nowej generacji, śmiało można zakładać, że do uruchomienia wersji na komputery osobiste na najwyższych detalach, potrzebny będzie naprawdę mocarny sprzęt, z kartą graficzną pokroju Nvidia GeForce RTX 30** na pokładzie.
Autor: Łukasz Morawski