Data publikacji:

Fallout 4 – poradnik do gry

Czy w 2022 roku warto jeszcze zagrać w tytuł, który swoją premierę miał w siedem lat temu? Co wyróżnia na tle innych, podobnych gier Fallout 4? Poradnik dla początkujących, który przygotowaliśmy, odpowie na te pytania i z pewnością przyda się graczom wkraczającym do tego uniwersum po raz pierwszy. Na jakiej platformie skupimy się w naszych wskazówkach dla graczy w Fallout 4? PS4, poradnik jednak jest uniwersalny i pomoże nam w rozgrywce również na Xbox One i PC. W Fallout 4 misje pełne akcji i wciągająca historia naszego bohatera to nie jedyne czynniki stojące za tak świetnym odbiorem tej gry.
Fallout-4

Fallout 4 – przetrwanie w pięknym, zniszczonym Świecie

Fallout to seria gier RPG, których akcja dzieje w postapokaliptycznej przyszłości. To, co wyróżnia ją na tle innych tytułów z gatunku, to retrofuturystyczny styl. Poruszamy się po zniszczonych wojną atomową Stanach Zjednoczonych. Lokalizacja mogłaby się wydawać mało oryginalna, gdyby nie to, że otaczający nas świat pokazuje, w jaki sposób w latach 50. XX wieku wyobrażano sobie nadchodzącą przyszłość – roboty-lokaje, auta napędzane reaktorami atomowymi, zaawansowane technologie ułatwiające życie w każdym domu.
Na początku rozgrywki mamy okazję zobaczyć tę sielankę. Zostaje ona zburzona przez wspomniany wcześniej konflikt pomiędzy USA a Chinami o zasoby naturalne. Doprowadza on do wojny nuklearnej i kompletnego zniszczenia cywilizacji. Jakim cudem ludzkość jednak przetrwała? Tuż przed wybuchem wojny amerykańska korporacja Vault-tech wybudowała sieć przeciwatomowych bunkrów nazywanych w grze Kryptami. Udało się w nich schronić części wybrańców, którzy w naszych historiach opuszczają swoje enklawy, aby eksplorować świat. 

Poradnik do Fallout 4, czyli jak zacząć, żeby nie zginąć w ciągu pierwszych 5 minut

W postapokaliptycznych realiach Fallout 4 przetrwanie jest kluczem. Praktycznie wszystko, co napotkamy na swojej drodze, może nas zabić. Począwszy od skażonej promieniowaniem wody i żywności, na zmutowanej faunie skończywszy. Rozgrywkę zaczynamy od stworzenia naszej postaci. Mamy do wyboru płeć i całą masę opcji wyglądu zewnętrznego. Wielkość nosa, ust, wysokość czoła, kolor włosów i oczu –o tym wszystkim możemy zadecydować. 
Jak w RPG z prawdziwego zdarzenia przystało w Fallout 4 również nie mogło zabraknąć rozwoju postaci i tutaj wkracza cały na biało system S.P.E.C.I.A.L. To akronim od angielskich nazw cech definiujących naszą postać, jej umiejętności i przez to sposób rozgrywki. Każdy atrybut możemy rozwijać za pomocą punktów. Na start otrzymujemy ich 21 do rozdysponowania w 7 kategoriach (poniżej). Wraz ze zdobywaniem punktów doświadczenia awansujemy na kolejne poziomy, które po odblokowaniu dają nam jeden punkt do wydania na rozwój S.P.E.C.J.A.L.-a lub zakup perka (dodatkowej umiejętności).
Musimy obserwować nasze zdrowie oraz na bieżąco leczyć rany i skutki promieniowania. Mamy do dyspozycji cały wachlarz medykamentów, które możemy znajdować w ruinach budynków bądź tworzyć je w odpowiednich stanowiskach. Nie wolno nam zapominać również o naszym ekwipunku. Broń i odpowiedni ubiór postaci to nieodzowny aspekt rozgrywki. Warto przeszukiwać każdy zakamarek w poszukiwaniu lepszej broni lub pancerza, bo może nam uratować skórę nie jeden raz.

S.P.E.C.J.A.L. w Fallout 4 – przetrwanie zależne od atrybutów

Co oznacza S.P.E.C.J.A.L i jak wpływa na rozgrywkę w Fallout 4? Poradnik, który przygotowaliśmy, zawiera również wyjaśnienie tego akronimu, ponieważ ma on szczególne znaczenie w grze.
 • S od strenght – siła jest pierwszym z atrybutów, który wraz z ilością przyznanych mu punktów zwiększa ciężar ekwipunku możliwego do przenoszenia ze sobą. Ta cecha ma również wpływ na ilość zadawanych obrażeń przy użyciu naszych pięści i broni białej. Mamy tu spory arsenał do wyboru: kije, miecze, kastety i inne ciekawe samoróbki, które możemy wykonać w warsztatach.
 • P od perception – percepcja lub spostrzegawczość ma wpływ na to, jak szybko zauważymy przeciwnika. Jest również ważna przy walce w systemie turowym, który wywodzi się z pierwszych odsłon Fallouta i został zachowany do dziś (tzw. system V.A.T.S.).
 • E od endurance – wytrzymałość, jak sama nazwa wskazuje, oznacza odporność na warunki, z jakimi przyjdzie nam się mierzyć (promieniowanie i obrażenia fizyczne) czy zmęczenie (długi bieg).
 • C od charisma – poziom naszej charyzmy pozwala wywinąć się z wielu nieprzyjemnych sytuacji, a także zjednać sobie przychylność innych postaci. Ten atrybut ma również wpływ na zastraszanie przeciwników lub umiejętność okiełznania zwierząt. Ułatwia też handel i inne negocjacje biznesowe.
 • I od intelligence – im bardziej inteligentna jest nasza postać, tym szybciej się uczy i więcej punktów doświadczenia zdobywa, pozwalając nam na szybszy rozwój i awansowanie na wyższe poziomy. Ta cecha przyspiesza hackowanie terminali czy zwiększa umiejętności tworzenia uzbrojenia. To mocno niedoceniany atrybut, który zaniedbany znacznie utrudni nam życie w dalszej rozgrywce.
 • A od agility – zwinność, nie masz ochoty na bezmyślną rozwałkę? Wysoka zwinność pozwoli nam na skuteczne atakowanie wroga z ukrycia, skradanie się czy unikanie kul przeciwnika.
 • L od luck – szczęście to ostatni atrybut z bardzo dużym wpływem na rozgrywkę. Jeśli mamy fart, łatwiej o znalezienie cennych artefaktów, krytyczne trafienie wroga w najczulszy punkt czy najzwyczajniej uniknięcie walki, a w podbramkowej sytuacji przywołanie tajemniczego nieznajomego, który wyratuje nas z opresji.
 • Fallout 4 poradnik – podsumowanie

  Dobór atrybutów jest w całości zależny od nas i tego, w jaki sposób chcemy grać. Jeśli lubimy chomikować przedmioty i agresywne podejście do rozwiązywania konfliktów, warto zwiększyć siłę kosztem innych umiejętności. Gdy jednak lubimy się skradać i wolimy ciche podejście, to zwinność i percepcja będą naszym największym sprzymierzeńcem. Byleśmy nie zapomnieli o najważniejszym – inteligencja i szczęście to najistotniejsze atrybuty, dlatego nigdy nie wolno ich zaniedbywać w rozwoju naszej postaci. Odpowiednio zbilansowany build to klucz do sukcesu. Do tego dobrze dobrany sprzęt i żadne przeciwności nie będą nas w stanie zatrzymać w drodze celu i starciu z każdym przeciwnikiem w Fallout 4. Poradnik, który opracowaliśmy, skupia się wyłącznie na kilku najważniejszych kwestiach, ale stanowi trzon rozgrywki.
  Zdjęcie: mat. prasowe.
  Autor: Anna Mlonka