Data modyfikacji:

Czy można mieć Messengera bez FB?

Messenger, czyli komunikator założony przez Facebooka, jest niewątpliwie narzędziem, które cieszy się ogromną popularnością w naszym kraju. Możliwość szybkiej wymiany nie tylko krótkich wiadomości tekstowych, ale również nagrań dźwiękowych, a także wykonywania rozmów i wideopołączeń sprawia, że chętnie z niego korzystamy. Czy jednak można korzystać z Messengera bez Facebooka? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które nie chcą korzystać z usług tego portalu. Sprawdźmy więc, jak wygląda to w rzeczywistości.
Czy można mieć Messengera bez FB
Messenger to komunikator, który został stworzony przez zespół Facebooka (obecnie Meta). Dostępny jest w formie aplikacji mobilnej na telefony i tablety z systemami Android i iOS oraz na komputery stacjonarne. Wiele osób ceni sobie nie tylko funkcjonalność tej aplikacji, ale również to, że pozwala na darmowe rozmowy za pośrednictwem internetu.
Nie da się jednak ukryć, że sam Facebook nie cieszy się aż tak pozytywnym odbiorem w naszym kraju. Wszechobecne reklamy, brak aktualnych informacji od bliskich, a zamiast tego profile firmowe, których nie obserwujemy, konieczność udostępnienia wielu swoich prywatnych danych – wszystko to sprawia, że część osób nie chce posiadać konta na tym portalu społecznościowym. Jednocześnie jednak nie chcą rezygnować z praktycznego komunikatora. Z tego właśnie faktu zapytanie, czy można mieć Messengera bez Facebooka, jest jednym z częściej zadawanych w internecie.

Czytaj także: Jak zarabiać na Facebooku?

Czy można mieć Messengera bez FB?

Przez spory okres funkcjonowania serwisu Facebook oraz aplikacji Messenger użytkownicy mogli zakładać Messengera bez FB. Aby móc korzystać z tego komunikatora, wystarczyło bowiem podać swój numer telefonu. Messenger przejmował wówczas funkcję aplikacji do wiadomości, jednocześnie oferując wszystkie swoje dodatkowe funkcjonalności. Niestety, wraz z końcem 2019 roku nastąpiła zmiana i obecnie odpowiedź na pytanie, czy można mieć Messengera bez Facebooka, jest negatywna.
Nowi użytkownicy, którzy chcą korzystać z tej aplikacji, muszą założyć konto na portalu, a następnie za pomocą podanego w procesie rejestracji maila i hasła zalogować się do Messengera. Co ważne, osoby, które zainstalowały Messenger i zalogowały się, podając nr telefonu przed tą datą, nadal mogą korzystać z aplikacji bez konta na Facebooku. Ich konta nie są bowiem usuwane. 

Jak to wygląda obecnie? 

Istnieje jeszcze jeden sposób na Messengera bez Facebooka. Jeśli z jakichś względów nie chcemy korzystać z tego portalu społecznościowego oraz udostępnić tam informacji o sobie, możemy założyć konto, pobrać aplikację Messenger, a następnie dezaktywować konto na portalu. Nie oznacza to bowiem blokady możliwości wysyłania wiadomości. Logujemy się po prostu, korzystając z naszych danych do logowania na FB i nie powoduje to również ponownego aktywowania naszego konta na portalu. 
Warto również zastanowić się, czy rzeczywiście posiadanie konta na portalu społecznościowym jest dla nas problemem. Pamiętajmy, że nie ma wymogu udostępniania o sobie wielu prywatnych informacji czy fotografii oraz mamy pełną dowolność sterowania ustawieniami prywatności. Posiadanie konta na portalu społecznościowym nie musi więc wiązać się z zagrożeniem.
Podsumowując, zarząd Facebooka regularnie zmienia swoje decyzje i tak było również w przypadku Messengera i dostępu do aplikacji bez zakładania konta na portalu. Jeśli udało nam się to zrobić przed 2019 rokiem, nadal możemy korzystać z tej opcji i nikt nie zablokuje nam możliwości wysyłania wiadomości. Jeśli jednak dopiero rozpoczynamy korzystanie z Messengera – założenie konta na Facebooku jest obecnie koniecznością.
Zdjęcie: bilanol/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo