Data publikacji:

Co to jest DPI? Jak sprawdzić DPI myszki?

Niezależnie od tego, czy spędzamy czas przed komputerem stacjonarnym, czy też przed laptopem, dla wielu z nas myszka jest niezbędnym akcesorium, które ułatwia nam pracę i zabawę. Aby jednak tak było, warto wybrać urządzenie, które będzie w pełni dopasowane do naszych potrzeb i preferencji. Jednym z parametrów, na które warto zwrócić szczególną uwagę, jest DPI w myszce. Czym jest? Jak sprawdzić DPI myszki? Pora odpowiedzieć na te pytania.
Co to jest DPI
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest rozdzielczość DPI. Skrót ten pochodzi od angielskich słów „dots per inch”, który tłumaczymy dosłownie jako plamki na cal. Co kryje się pod tym pojęciem? Jak z pewnością wiesz, ekran komputera to matryca, która składa się z pikseli, czyli pojedynczych kropek. DPI to nic innego jak liczba pikseli, którą przebywa kursor myszki podczas ruchu naszej ręki na długości właśnie cala, czyli 2,5 cm. 

Dlaczego rozdzielczość DPI jest tak ważna?

Wydawać by się mogło, że to, jaką odległość na ekranie przebywa kursor podczas niewielkiego ruchu naszej dłoni, nie ma większego znaczenia. Tymczasem to nie do końca prawda. O ile korzystamy z komputera jedynie przez chwilę, faktycznie, trudno odczuć wyraźną zmianę. Niemniej jednak, jeśli spędzamy przed ekranem wiele godzin, każdy ruch dodatkowo obciąża nasz nadgarstek, sprawiając niejednokrotnie, że znajduje się on w nienaturalnej pozycji, co może powodować dolegliwości bólowe, a nawet przyczynić się do rozwoju zmian chorobowych oraz zwyrodnień (przykładem może być zespół cieśni nadgarstka). Dlatego też zarówno osoby, które pracują przy komputerze, jak i te zajmujące się np. gamingiem powinny zwracać baczną uwagę na ten parametr. 

Lepsza niska czy wysoka rozdzielczość DPI?

To kwestia, która budzi wiele dyskusji. Nie da się bowiem ukryć, że DPI jest wartością, którą postrzegamy w różny sposób. Osoby, które spędzają sporo godzin przy komputerze i jego obsługę traktują intuicyjnie, preferują wysokie DPI, które pozwala im sprawnie poruszać się kursorem po ekranie, a jednocześnie sprawia, że nadgarstek nie jest poddawany dużym obciążeniom. Nie da się jednak ukryć, że w przypadku seniorów, dzieci oraz osób, które tylko sporadycznie korzystają z myszki, wysokie DPI może stanowić utrudnienie w precyzyjnym sterowaniu myszą. Słowem, jest to sprawa naszych osobistych preferencji i przyzwyczajeń. 

Jak sprawdzić DPI myszki?

Oferta myszek komputerowych jest obecnie bardzo szeroka i różnorodna, o czym możemy przekonać się, sprawdzając choćby wybór dostępny na stronie Ceneo.pl. Nie zawsze jednak chcemy wymieniać naszą myszkę na nową. Jak sprawdzić, czy sprzęt, który mamy w domu, posiada wysokie DPI, które oszczędzi nasze nadgarstki? Rozwiązanie jest proste. Możemy po prostu znaleźć model myszy, który posiadamy, na stronie producenta i zapoznać się ze specyfikacją techniczną. Parametr ten możemy poznać również, klikając w Centrum myszy i klawiatur Microsoft, a następnie w ustawienia DPI. Znajdziemy tam informacje na temat rozdzielczości DPI myszy, z której aktualnie korzystamy. Część osób próbuje również zmierzyć to za pomocą „domowej metody”, mierząc odległość, jaką przebył kursor. Nie jest to jednak rozwiązanie skuteczne i miarodajne.

Jak zmienić DPI w myszce?

Mówiąc o rozdzielczości DPI myszki komputerowej, warto wspomnieć o tym, że większość akcesoriów posiada pewien zakres, co oznacza, że DPI w myszce możemy zwiększyć lub zmniejszyć, by dopasować ją do naszych potrzeb. Aby to zrobić, wystarczy jedynie wejść w Panel sterowania, a następnie w Ustawienia sprzętowe. Wybierając mysz komputerową, zobaczymy suwak, który pozwala nam sterować rozdzielczością DPI. 
Zdjęcie: leungchopan/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo