Data modyfikacji:

Call of Duty: Modern Warfare II – recenzja. Więcej, lepiej, ładniej!

W 2019 roku studio Infinity Ward dokonało reebotu marki Modern Warfare, próbując od nowa opowiedzieć historię oddziału specjalnego Task Force 141. Nowa wersja okazała się być równie udana, co oryginał z 2007 roku, jednocześnie wynosząc serię na wyższy poziom za sprawą nowego silnika graficznego. Na kontynuację przygód kapitana Price’a i jego ekipy musieliśmy czekać aż trzy lata. Czy było warto? O tym przekonacie się z dalszej części recenzji gry Call of Duty: Modern Warfare II.
Call of Duty: Modern Warfare II –

Czy warto zagrać w Call of Duty: Modern Warfare II? Recenzja gry

Firma Activision w niezwykle ciekawy sposób podchodzi do produkcji gier z serii Call of Duty. Wydawca praktycznie od początku istnienia marki nie powierza prac nad kolejnymi odsłonami jednemu deweloperowi, tylko rozdziela projekty pomiędzy kilkoma studiami. Dzieła Infinity Ward od zawsze były moimi ulubionymi, zarówno pod względem kampanii fabularnych, jak i rozgrywek online. Dlatego też z niecierpliwością wyczekiwałem premiery Modern Warfare II, zwłaszcza że bardzo szybko odbiłem się od ubiegłorocznego drugowojennego Call of Duty: Vanguard od ekipy Sledgehammer Games.
Jak to zwykle mam w zwyczaju, na pierwszy ogień poszła kampania fabularna, która w dalszym ciągu jest dla mnie najważniejszym elementem tej marki. Jasne, w trybach wieloosobowych Call of Duty zazwyczaj spędzam dziesiątki godzin, ale i tak to właśnie misje dla pojedynczego gracza wywołują u mnie najwięcej ekscytacji. Niestety nie zawsze, ponieważ kilka części dosyć mocno mnie rozczarowało, ale na szczęście nie tym razem! Infinity Ward ponownie nie zawiodło moich oczekiwań, aczkolwiek nie jestem wielkim fanem wszystkich rozwiązań gameplayowych, które otrzymały za mało miejsca, żeby odpowiednio wybrzmieć.
Historia przedstawiona przez twórców jest tak absurdalna, że aż cudowna. Podczas grania dosyć szybko zawiesiłem niewiarę, żeby tylko jak najlepiej wczuć się w wydarzenia przedstawione na ekranie. O dziwno, trzeba być dosyć mocno skupionym, ponieważ kampania fabularna jest bardzo chaotyczna i nieustannie rzuca graczy po różnych lokacjach na całym świecie. W pewnym momencie odnosiłem również wrażenie, że tym razem twórcy nie chcieli podpaść żadnym ugrupowaniom (może to i dobrze, patrząc na obecną sytuację polityczną), dlatego w Call of Duty: Modern Warfare II równie dużo ołowiu wystrzeliwujemy w rosyjskich wojaków, członków meksykańskich karteli narkotykowych, arabskich terrorystów czy nawet anglojęzycznych najemników.
Dzieje się tutaj naprawdę sporo i momentami czułem się tym delikatnie przytłoczony. Mimo wszystko skłamałbym, gdybym napisał, że tryb fabularny mi się nie podobał – wręcz przeciwnie. Studio nie tylko zaoferowało nam zróżnicowane krajobrazy, ale także w ciekawy sposób bawiło się gameplayem. Call of Duty: Modern Warfare II nie jest bezmyślną strzelanką, polegającą wyłącznie na walczeniu z kolejnymi falami wrogów. Takich etapów oczywiście tutaj nie brakuje, jednakże producent znalazł też miejsce na widowiskowy (choć nieco zbyt przeciągnięty) pościg samochodowy rodem z Uncharted 4: Kres Złodzieja, misję skradankową, gdzie musimy zdobywać surowce i wytwarzać prowizoryczny sprzęt niczym w The Last of Us, oraz etap wyciągnięty żywcem z Hitmana, gdzie musimy udawać „przyjaciela” kartelu, żeby eksplorować jego siedzibę.
Praktycznie każda misja (łącznie jest ich kilkanaście) oferuje inny rodzaj wyzwania, dzięki czemu pięciogodzinna kampania cały czas dostarcza nam mocnych wrażeń – aczkolwiek etapy skradankowe nadal delikatnie nudzą i wybijają z rytmu. Z racji tego, że mamy do czynienia z reebotem, nie zabrakło również odniesień do oryginalnego Modern Warfare 2. Dlatego też spodziewajcie się ponownej ucieczki z więzienia, tyle że w innych okolicznościach lub… A, to już zostawię dla siebie. Jeżeli miło wspominacie dawne przygody Price’a, Soapa lub Ghosta, to raczej powinniście być zadowoleni z ich najnowszych wojaży.
Ogromną siłą Call of Duty: Modern Warfare II jest oprawa wizualna, która prezentuje się przepięknie – zwłaszcza w przerywnikach filmowych. Producent niemalże do perfekcji opanował mimikę bohaterów, wyznaczając nowy standard w branży growej. Na ten moment chyba tylko Naughty Dog może z nimi konkurować pod tym względem. Co prawda Infinity Ward musi jeszcze trochę popracować nad animacjami postaci (momentami są trochę zbyt drętwe), ale tak naprawdę jest to jedyna rzecz, która wymaga większej korekty. Projekty lokacji oraz ich wykonanie to klasa sama w sobie. Tak samo jak efekty wizualne, typu deszcz, oświetlenie, wybuchy czy pył unoszący się w powietrzu po zniszczonych budynkach.
Oczywiście w Call of Duty: Modern Warfare II nie mogło zabraknąć trybu wieloosobowego, który także zapowiada się bardzo dobrze. Co prawda w pełni jego potencjał będzie można ocenić dopiero po jakimś czasie, ale już teraz widzę, że podobają mi się dostępne mapy oraz tryby zabawy. Twórcy wprowadzili między innymi formę rozgrywki, w której musimy ewakuować więźnia, a także dali możliwość prowadzenia walki z kamerą umieszczoną za plecami bohatera. O dziwo tryb TPP pasuje tutaj bardzo dobrze i daje pewien powiew świeżości.
Zabawne jest też to, że nowe Modern Warfare (chodzi mi też o wersję z 2019 roku) stało się lepszym Battlefieldem niż ostatnie odsłony tegoż cyklu. Mam tutaj na myśli fantastyczny tryb Wojna Naziemna, gdzie na jednej mapie może występować nawet sześćdziesięciu czterech graczy, a do ich dyspozycji zostały oddane rozmaite pojazdy, jak czołgi, helikoptery czy quady. Jest to świetne miejsce dla osób, które lubią rozgrywki na wielką skalę, gdzie intensywność bitwy urasta nieraz do ogromnych rozmiarów. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby odpalić klasyczny deathmatch dla kilku osób na niewielkich mapach. Podoba mi się ta różnorodność.
Call of Duty: Modern Warfare II to kolejny udany powrót do sprawdzonej marki. Studio Infinity Ward ponownie opowiedziało wciągającą, choć momentami zbyt przerysowaną, historię, a następnie dopakowało ją ciekawie zrealizowanym gameplayem. A nawet jeśli nie interesuje was historia o grupie Task Force 141, to zawsze pozostaje wam tryb wieloosobowy, który oferuje tak dużo form zabawy, że z pewnością znajdziecie coś dla siebie. To zdecydowanie będzie moja multiplayerowa gra najbliższych miesięcy!
Grę do testów dostarczyła firma Cenega. Opinia należy do autora recenzji.

Na czym zagrać w Call of Duty: Modern Warfare II?

Produkcja dostępna jest na komputerach osobistych, konsolach poprzedniej generacji (PlayStation 4, Xbox One) oraz PlayStation 5 i Xbox Series X|S.

Premiera Call of Duty: Modern Warfare II – kiedy?

Gra studia Infinity Ward trafiła do sprzedaży 28 października 2022 roku na wszystkich planowanych platformach. Tytuł dostępny jest w wersji pudełkowej, którą znajdziecie na Ceneo.pl.

Czy Call of Duty: Modern Warfare II posiada polską wersję językową?

Tak, w grze dostępne jest pełne spolszczenie, do którego zalicza się polski dubbing oraz napisy. Istnieje jednak możliwość przełączenia się na angielską ścieżkę dźwiękową.

Call of Duty: Modern Warfare II na PC: minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i3-6100 3.7 GHz / AMD Ryzen 3 1200 3.1 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 4 GB GeForce GTX 960 / Radeon RX 470 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 72 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Call of Duty: Modern Warfare II na PC: rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5-6600K 3.5 GHz / AMD Ryzen 5 1400 3.2 GHz
  • Pamięć RAM: 12 GB
  • Karta graficzna: 6 GB GeForce GTX 1060 / 8 GB Radeon RX 580 lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 72 GB
  • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)

Call of Duty: Modern Warfare II na PC: wymagania sprzętowe dla ultra

  • Procesor: Intel Core i9-9900K 3.6 GHz / AMD Ryzen 9 3900X 3.8 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 10 GB GeForce RTX 3080 / 16 GB Radeon RX 6800 XT lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 136 GB
  • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
Zdjęcie: Materiały prasowe Infinity Ward
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.