Data modyfikacji:

Wszystko o Death Stranding - premiera, cena, zwiastuny i informacje

Kompendium wiedzy o Death Stranding. Znajdziecie tu wszystkie najważniejsze informacje dotyczące najnowszej gry Hideo Kojimy.

Uznany przez graczy na całym świecie reżyser Hideo Kojima po kontrowersyjnym odejściu z Konami zasilił szeregi Sony, gdzie otrzymał pełną swobodę działania. Pierwszym projektem studia Kojima Productions będzie Death Stranding, czyli kompletnie nowa marka, z którą nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia. Zapomnijcie więc o Metal Gear Solid, ponieważ nadchodzi kolejne dzieło mistrza, o którym ciężko tak naprawdę napisać cokolwiek konkretnego. Twórca, jak to ma w zwyczaju, podaje fałszywe tropy i rzuca półsłówkami, które mogą (lecz nie muszą) nakreślić nam to, czym będzie jego nowa gra. Jest to bodajże najbardziej tajemnicza wysokobudżetowa pozycja, jaka obecnie przechodzi przez proces produkcyjny. Nie zdziwiłbym się, gdyby podane przeze mnie informacje i ciekawostki okazały się być nieprawdziwe i były wyłącznie wynikiem zabawy Kojimy z fanami.

DEATH STRANDING - PREMIERA

 • Temat, który nurtuje wszystkim graczy czekających z niecierpliwością na Death Stranding. Niestety, na tę chwilę nadal nie znamy oficjalnej daty premiery, aczkolwiek sam twórca mniej więcej zasugerował, kiedy możemy spodziewać się jego nowej produkcji. Hideo Kojima napisał na oficjalnym koncie twitterowym Kojima Productions, że tytuł trafi do sprzedaży przed Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio oraz przed premierą remake'u live-action kultowego anime "Akira". Wielka impreza sportowa w Japonii wystartuje latem 2020 roku, co faktycznie może być dobrą wskazówką.

 • Mimo to, aktor Norman Reedus biorący udział w projekcie zasugerował w jednym z wywiadów, że gra może być dostępna już nawet na początku 2019 roku. Żeby jeszcze bardziej zagmatwać, już i tak pokręconą, sytuację, dodam, że swego czasu kanadyjski Walmart umieścił w swoim sklepie internetowym kartę produktu Death Stranding z informacją o dacie premiery. Wynika z niej, że tytuł dostępny będzie 30 czerwca. Oczywiście może to być tylko błąd pracowników, chociaż kto tam ich wie. Jak widać, dla Kojimy nawet terminy wydania jego gier pełnią rolę łamigłówek.
 • Death Stranding będzie tytułem ekskluzywnym dla konsoli PlayStation 4.
 • DEATH STRANDING - FABUŁA I ŚWIAT GRY

 • Historia przedstawiona w Death Stranding z pewnością nie będzie należeć do najprostszych. Twórca poszedł w kierunku filozoficznych rozważań i teorii naukowych, które mają nas przenieść w enigmatyczny świat science-fiction. Podobno, gdy Hideo Kojima przedstawił swojemu zespołowi zarys fabularny, jego ludzie nie do końca zrozumieli koncept. Już samo to pokazuje, jak wizjonerskie podejście do działania ma japoński reżyser. Oby tylko sam nie pogubił się w swoich pomysłach...
 • Ze szczątkowych informacji wynika, że w grze wcielimy się w postać Sama, któremu głosu oraz wizerunku użyczył aktor Norman Reedus, znany przede wszystkim z popularnego serialu "The Walking Dead". Główny bohater jest członkiem szóstego Zespołu Likwidacji Zwłok (org. Corpse Disposal Team 6) pracującego dla organizacji BRIDGES oraz Zjednoczonych Miast Ameryki (org. United Cities of America).
 • Oprócz Normana Reedusa, w Death Stranding pojawią się inni znani z Hollywood i telewizji aktorzy. Na tę chwilę wiemy o występach Madsa Mikkelsena ("Hanniball", "Polowanie"), Léi Sedoux ("Spectre", "Mission: Impossible - Ghost Protocol") oraz Lindsay Wagner ("Nocny jastrząb", "Rykoszet"). W jednym ze zwiastunów pojawiła się tez cyfrowa wersja reżysera Guillermo del Toro ('Labirynt Fauna", "Kształt wody"), lecz prawdopodobnie na tym jego rola się skończy. Zamiast tego, ceniony twórca filmowy pełni funkcję pomocnika Hideo Kojimy.

 • Akcja gry rozgrywa się na Ziemi w (niedalekiej?) przyszłości. Planeta ulega tajemniczym przekształceniom, wynikającym ze zjawiska zwanego Death Stranding. Zwierzęta zaczynają obumierać lub popełniać samobójstwa - przykładowo, walenie oraz delfiny masową wypływają na brzeg. Środowisko również wydaje się być skażone, o czym świadczyć może chociażby przedstawiona w zwiastunach czarna maź pokrywająca ogromne połacie terenu. Ponadto, co jakiś czas planeta jest niszczona przez niebezpieczne opady deszczu szkodzące zarówno naturze, jak i wszystkim żyjącym istotom, w tym ludziom.
 • Protagonista gry funkcjonuje jako "dostarczyciel". Jego zadanie polega na zbieraniu martwych zwłok ludzi, którzy padli w wyniku niesprzyjających warunków. Po drodze Sam będzie musiał zmagać się również ze śmiertelnie groźnymi przeciwnikami, posiadającymi zdolność znikania. Nie wiadomo jeszcze, czym (lub kim) dokładnie są te istoty, ani jaką będą tak naprawdę pełnić rolę w grze. Pewne jest to, że należy traktować ich jako oponentów, polujących na żywe organizmy. Stwory wydają się być niewidome, dlatego mają wyostrzony zmysł słuchu, co może mieć ogromny wpływ na przebieg fabuły oraz rozgrywki.
 • DEATH STRANDING - ROZGRYWKA

 • Akcję gry obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby. Ciężko jest określić dokładnie, jaki gatunek będzie reprezentowało Death Stranding, ale wszystko wskazuje na to, że będzie to w dużej mierze skradanka z elementami akcji. Podobno będzie istniała możliwość ukończenia fabuły bez konieczności sięgania po broń palną.
 • Podczas zabawy dużą część czasu będziemy poświęcali na eksplorację mapy. Na drodze napotkamy liczne przeszkody, takie jak mocny nurt rzeki, strome zbocza gór, itp. Oznacza to, że natura może być równie poważnym zagrożeniem, co niewidzialni wrogowie.

 • A skoro mowa o tajemniczych istotach, to ich obecność będzie można odkryć m.in. poprzez pozostawione ślady na czarnej mazi pokrywającej ziemię. Kolejną metodą lokalizacji przeciwników jest wykorzystanie specjalnego urządzenia przyczepionego do plecaka protagonisty.
 • W Death Stranding teoretycznie nie będzie można zginąć. Po tym, jak Sam padnie na glebę nie zobaczymy napisu „Koniec gry”, tylko bohater zostanie przeniesiony do dziwnego miejsca kojarzonego z czymś w rodzaju Czyśćca. Hideo Kojima twierdzi, że w tym stanie „nie jesteśmy ani żywi, ani martwi”. Po powrocie do miejsca „zgonu”, znajdziemy tam wielki krater.
 • [Tekst będzie co jakiś czas aktualizowany o nowe informacje, dlatego sprawdzajcie regularnie, czy nie dopisywałem czegoś nowego.]

  Autor: Łukasz Morawski