Data modyfikacji:

Tanie granie: pułapki w sieci

Polujesz na internetowe okazje? Uważaj, bo atrakcyjne oferty często są wabikami na nierozważnych.

W internecie roi się od ofert sprzedaży tanich gier na platformy Steam, Origin, Xbox Live czy PlayStation Network. Niektóre powinniśmy jednak omijać szerokim łukiem, gdyż skorzystanie z nich można przypłacić blokadą konta użytkownika. Sprawdźcie, których ofert powinniście unikać.

STEAM - aktywacja VPN

Na gry sprzedawane w platformie Steam nałożona jest blokada regionalna. Rozwiązanie to wprowadzone zostało po to, aby nie dać nikomu możliwości czerpania zysków z różnic cenowych istniejących pomiędzy poszczególnymi regionami świata. Blokadę regionalną da się jednak obejść, dzięki VPN ("Prywatna Wirtualna Sieć"). Ofert takich można znaleźć w internecie naprawdę sporo. O ile sprzedawcy szczegółowo opisują proces aktywacji klucza, o tyle nie zawsze informują o tym, że grozi to blokadą konta.

Nierzadko trzeba wczytać się uważnie w dodatkowe informacje związane z transakcją. Oto, co wyczytać można w regulaminie sprzedaży użytkownika serwisu Allegro: "Nie odpowiadamy za problemy, blokady bądź utratę konta w wyniku używania go poprzez VPN", "Gwarantujemy bezproblemowe działanie konta przez 14 dni". Zakładając konto w platformie Steam, zgadzamy się na przestrzeganie warunków umowy użytkownika Steam, tym samym zobowiązujemy się do niekorzystania z VPN.

Nie masz prawa do (...) emulowania lub przekierowywania protokołów komunikacyjnych używanych przez Valve w żadnej sieci, zawierającej Treści i Usługi, poprzez emulację protokołów, tunelowanie, modyfikowanie i dodawanie elementów do Treści i Usług, korzystanie z programu użytkowego lub inne znane obecnie lub rozwinięte w przyszłości techniki, w dowolnym celu wliczając w to, ale nie ograniczając się jedynie do gry sieciowej za pośrednictwem komercyjnych i niekomercyjnych sieci lub jako część sieci gromadzących treści stron internetowych lub usług, bez uprzedniej pisemnej zgody Valve.

 Origin - Simsy za grosze

Przeglądając oferty w serwisie Allegro można natknąć się na sporo atrakcyjnych ofert sprzedaży kont platformy Origin, co niezgodne jest z warunkami korzystania z usługi, na które przystajemy zakładając konto.

Bez zgodny EA nie możesz sprzedać, kupić, wymienić lub w inny sposób przekazać swojego Konta lub prywatnego dostępu do Usług EA, Treści lub Upoważnień, wliczając w to korzystanie z internetowych stron aukcyjnych.

O ile czasami konta sprzedają właściciele na własną odpowiedzialność, o tyle zdarzyć się może również, że kupujemy konto kradzione, co może nieść ze sobą konsekwencje natury prawnej. Sytuacja taka przydarzyła się między innymi fanowi serii Battlefield, który opisał swoją historię na forum prawnym. Post nosi tytuł "Kupno konta na allegro i przykra sprawa", oto jego treść (oryginalna pisownia została zachowana):

Kupiłem na allegro konto origin z grą Battlefield. Konto dostałem ogołem z opóźnieniem 1,5 tygodnia. Dało sie oczywiscie zmienic na nim dane, nie bylo ustawione pytanie pomocnicze, zmieniłem sobie maila i inne hasła na swoje dane. Konto widac ze bylo uzywane przez jakiegos Belga. Ale miesiac temu. Nikt juz na niego sie nie logował. Ale to jest jeszcze nic... Dodana była do tego konta karta VISA i kupiłem przeglądając przez przypadek sklep origin zrealizowało mi zamówienie na Season Pass do gry Titanfall i normalnie go dodało... Wiem ze to nieprawdopodobne ale karta była dalej czynna i pobrało z niej pieniądze i sprawa wyglada tak ze jeszcze wczoraj to konto działało, dzis juz nie. Konto zostało przejete przez ludzi z EA a ten Belg do mnie napisał z zazaleniem ze to kradziez, że użyłem jego karty płatniczej oraz ze oddał sprawe na policje. konto to kupiłem na aukcji... .

Cyfrowe gry na konsole tańsze o połowę

Microsoft i Sony zezwalają na odsprzedawanie używanych gier. Pozwolenie dotyczy jednak wyłącznie kopii fizycznych, inaczej sprawa ma się z wersjami cyfrowymi, które przypisywane są do konta raz na zawsze. Mimo to, buszując w sieci, można natknąć się na atrakcyjne oferty sprzedaży. Jeżeli zdecydujemy się na zakup, otrzymujemy nie klucz, ale dostęp do konta, do którego przypisana jest gra. Oto przykładowa oferta znaleziona w serwisie Allegro:

Na naszej aukcji kupują Państwo grę Grand Theft Auto 5 na konsolę Playstation 3, po dokonaniu zakupu otrzymają Państwo od nas dane dostępowe do konta PSN na którym jest już zakupiona oferowana gra, po pobraniu gry z otrzymanego konta grają Państwo już na swoim prywatnym/własnym profilu. Po dokonaniu zakupu razem z danymi otrzymają Państwo szczegółową instrukcję dodania konta i pobrania gry w razie pytań lub wątpliwości jesteśmy dostępni dla Państwa pod e-mail lub pod numerem telefonu podanym w opisie aukcji.

Również w tym przypadku sprzedawcy nie informują o tym, że zakup może skończyć się trwałym zablokowaniem konta, a co za tym idzie utratą dostępu do wszystkich zgromadzonych gier. Regulamin korzystania z usługi Xbox Live wyraźnie mówi, że:

Nie wolno wypożyczać, przesyłać, sprzedawać ani w jakikolwiek inny sposób zapewniać komukolwiek dostępu do swojego konta. Konta i tagi graczy są niemożliwe do przeniesienia. Nie kupuj kont ani tagów gracza od osób trzecich. Nie wchodź na konto lub nie usiłuj wejść na konto, które do Ciebie nie należy. Nie kupuj punktów kont Xbox Live Gold, gier, punktów Microsoft Points ani innej dodatkowej zawartości od nieautoryzowanych osób trzecich. Zabronione jest odsprzedawanie lub dalsze rozpowszechnianie jakiejkolwiek części usługi Live lub dostępu do niej.

W przypadku stwierdzenia naruszenia Warunków użytkowania lub Zasad postępowania firma Microsoft zastrzega sobie prawo do usunięcia dowolnych treści utworzonych przez użytkownika, zablokowania konta lub dostępu urządzenia do Usług, w dowolnym czasie i bez uprzedzenia. Firma Microsoft zastrzega sobie także prawo do natychmiastowego zlikwidowania konta lub zawieszenia użytkownika, który narusza obowiązujące zasady.

Podobnie na sprawę zapatruje się Sony:

Nie wolno odsprzedawać ani Oprogramowania na nośniku ani Oprogramowania pobieranego z sieci, chyba że w tym celu uzyskano od nas wyraźne upoważnienie, a w przypadku publikowania tego Oprogramowania przez inną firmę, wymagane jest dodatkowo upoważnienie tej firmy.

Gdzie szukać tanich gier?

Gry nie są tanie, w szczególności tytuły dedykowane konsolom. Nie oznacza to jednak wcale, że skazani jesteśmy na kupowanie tylko kilku produkcji w ciągu roku. W platformie Steam, oprócz tygodniowych i weekendowych wyprzedaży, są też organizowane ogromne wyprzedaże sezonowe, podczas których wiele gier można nabyć w znacznie niższych cenach. Również platformy Origin i uPlay regularnie obniżają ceny gier. Electronic Arts co pewien czas daje w prezencie użytkownikom Origina darmową grę. Zwykle jest to tytuł nieco starszy, ale popularny i grywalny.

Miejscem, w którym można kupić sporo gier za grosze, jest strona internetowa Humble Bundle. W ramach regularnych wyprzedaży za bezcen można nabyć zestawy gier i przy okazji wspomóc cele charytatywne. Minimalna kwota, którą należy uiścić, aby otrzymać gry, to zaledwie 1 dolar. Pieniądze można następnie rozdzielić pomiędzy twórców gier, sklep Humble Bundle i organizacje charytatywne.

W nieco lepszej sytuacji znajdują się właściciele konsol. Microsoft i Sony nie tylko organizują regularne wyprzedaże gier dedykowanych Xboksom i PlayStation, ale także co miesiąc oddają w ręce graczy, opłacających abonament Xbox Live Gold i PlayStation Plus, darmowe tytuły. Użytkownicy konsoli Xbox One mają również możliwość skorzystania usługi EA Access, w ramach której, za dodatkową opłatą, otrzymują dostęp do wybranych gier Electronic Arts.

Autor: Dawid Sych