Data modyfikacji:

Recenzja Pro Evolution Soccer 2018

Gra o tron.

Co roku zadaję sobie to samo pytanie - PES czy FIFA? Do tej pory nie udało mi się ustalić, którą serię cenię bardziej, ponieważ każda ma do zaoferowania coś atrakcyjnego. Jedynie połączenie obu tych marek byłoby w stanie oddać w ręce graczy idealną grę piłkarską. Skupmy się jednak na najnowszej odsłonie sportówki wypuszczonej przez japońskie Konami. Tegoroczna edycja nie odbiega zbytnio poziomem od wcześniejszej odsłony - twórcy ulepszyli kilka elementów, ale raczej nie mieszali zbyt mocno w mechanice rozgrywki. Aczkolwiek wyraźnie jest zauważalny spadek tempa meczów, w których nie musimy już pędzić na łeb na szyję, tylko mamy trochę więcej czasu na zastanowienie.

Świetnie sprawdza się również system Real Touch+, odczytujący na bieżąco całą masę punktów na ciałach zawodników. Dzięki temu, teraz w głównej mierze od gracza zależy, czy przyjęcie górnej piłki będzie udane czy zakończy się fiaskiem. Jednocześnie, tego typu mechanika przybliża nas do realizmu, gdyż piłkarze o lepszych statystykach będą mieli szansę na precyzyjniejszą kontrolę nad gałą, natomiast "średniacy" mogą mieć nieraz z tym problemy. W PES 2018 podoba mi się też bezpośrednia walka pomiędzy zawodnikami. Łapanie za koszulki, odpychanie barkiem czy idealnie odwzorowane potknięcia po wślizgach - to wszystko wygląda bardzo efektownie i jednocześnie ma ogromny wpływ na przebieg meczu.

Konami pokusiło sie także o wprowadzenie zmian w stałych fragmentach gry. Jeśli dotychczas liczyliście na wspomagające strzałki i inne asysty, możecie o nich zapomnieć. Sami musimy określić jak bardzo mamy wychylić analog oraz czy moc strzału nie będzie zbyt mocna lub słaba. Pro Evolution Soccer 2018 pod względem rozgrywki zdecydowanie wygrywa z konkurencyjnym tytułem. Jak zwykle jednak produkcja cierpi na brak licencji oraz strasznie brzydką oprawę meczową. Zdaję sobie sprawę, że na dniach zespoły zostaną zaktualizowane za pomocą Option File, natomiast taki argument do mnie nie trafia. Zwłaszcza, gdybym grał na konsoli Xbox One, gdzie Microsoft zablokował tę możliwość. Nie zmienia to faktu, że w PES-a 2018 gra się świetnie, bez względu na jego ułomności (np. średnia grafika na pełnym planie. Jedynie na zbliżeniach piłkarze wyglądają dobrze). Teraz pozostaje czekać na odpowiedź Elektroników.

OCENA KOŃCOWA: 87/100

PLUSY:

+ realistyczna rozgrywka

+ system Real Touch +

+ zmiany w staøych fragmentach

+ zmniejszenie tempa podczas meczów

MINUSY:

- brak licencji

- kiepska oprawa meczów

- bezpłciowy komentarz

momentami średnia grafika

Grę do testów dostarczyła firma Techland Wydawnictwo, za co serdecznie dziękujemy!

 

Autor: Łukasz Morawski