Data publikacji:

PlayStation Portal, Pulse Explore i Pulse Elite – nowe akcesoria do PS5

Sony Interactive Entertainment postanowiło nie trzymać graczy dłużej w niepewności i podzieliło się nowymi informacjami odnośnie do swojego najnowszego handhelda. Producent nie tylko zdradził szczegóły parametrów technicznych, ale także ujawnił cenę oraz nazwę, pod jaką będzie funkcjonowało urządzenie. Jednocześnie twórcy PlayStation 5 ogłosili, że do sprzedaży trafią również ciekawe akcesoria dla miłośników wysokiej jakości dźwięku.
playstation portal specyfikacja

Data premiery i cena PlayStation Portal

Niestety Sony Interactive Entertainment w dalszym ciągu nie podzieliło się konkretnym terminem premiery PlayStation Portal, choć wiadomo, że urządzenie zadebiutuje jeszcze w 2023 roku. W najbliższych dniach mają wystartować zamówienia przedsprzedażowe, więc wtedy dowiemy się, na kiedy planowany jest debiut handhelda. Producent podzielił się natomiast informacją odnośnie do ceny PlayStation Portal, którą ustalono na 220 euro, co w Polsce może przełożyć się na koszt ok. 990 złotych. Na ten moment czekamy na potwierdzenie od polskiego działu PlayStation.

Czym jest PlayStation Portal?

O nowej przenośnej konsoli Sony wiedzieliśmy już od kilku miesięcy, lecz do tej pory twórcy posługiwali się nazwą roboczą Project Q. Aktualnie wiadomo, że urządzenie trafi do sprzedaży pod nazwą PlayStation Portal, co właściwie bardzo dobrze oddaje właściwości tego sprzętu. W końcu nie będziemy mieli do czynienia z klasyczną przenośną konsolą, stanowiącą autonomiczną platformę, tylko będzie to dodatkowy gadżet do PlayStation 5, współpracujący bezpośrednio z konsolą.
Akcesorium powstało w ramach wsparcia funkcji Remote Play, z jakiej możemy od dawna korzystać na smartfonach lub komputerach. PlayStation Portal jest zdalnym odtwarzaczem, na którym możemy wyświetlać obraz przesyłany z konsoli stacjonarnej PS5. Urządzenie nie posiada wbudowanej pamięci i nie ma możliwości instalowania na handheldzie żadnych produkcji ze swojej biblioteki – w grę wchodzi wyłącznie strumieniowanie rozgrywki poprzez Wi-Fi. Konsola i Portal muszą być podłączone do tej samej sieci, więc jest to przenośny sprzęt do grania w domu.

PlayStation Portal – specyfikacja techniczna

Producent podaje, że do poprawnego połączenia potrzebne jest szerokopasmowe łącze o prędkości 5 Mb/s, jednakże dla uzyskania jak najlepszej jakości w grach powinniśmy posiadać połączenie o przepustowości na poziomie 15 Mb/s lub więcej. Na oficjalnym blogu PlayStation widnieje także informacja, że na Portalu nie uruchomimy gier z usługi PS Plus Premium, które działają na PS5 wyłącznie poprzez streaming.
PlayStation Portal nie będzie szczególnie skomplikowanym akcesorium. W skrócie można napisać, że stanowi ono połączenie kontrolera DualSense (również dostępne są adaptacyjne triggery i haptyczne wibracje) z niewielkim dotykowym wyświetlaczem LCD o przekątnej 8 cali. Rozdzielczość ekranu to 1080p (Full HD), natomiast maksymalna częstotliwość odświeżania wynosi 60 Hz. Należy jednak mieć na uwadze, że jakość obrazu będzie w głównej mierze zależała od jakości połączenia. Z potwierdzonych informacji wiadomo również, że sprzęt Sony zostanie wyposażony w głośniki zamontowane na górnej części obudowy, port USB-C do ładowania oraz gniazdo słuchawkowe 3,5 mm.
Producent nie ujawnił danych dotyczących pojemności baterii w PlayStation Portal, ale twierdzi, że urządzenie rozładuje się po około 7–9 godzinach, w zależności od tego, w jak intensywne produkcje będziemy grali. Pewne jest natomiast to, że w handheldzie zabraknie Bluetooth, które zostanie zastąpione autorską technologią audio PlayStation Link, cechującą się niskim opóźnieniem oraz bezstratnym dźwiękiem.

Nowe akcesoria do PlayStation 5 – czego jeszcze możemy się spodziewać?

PlayStation Portal nie było jedynym sprzętem zapowiedzianym przez Sony Interactive Entertainment. Korporacja poinformowała również o tym, że jeszcze w tym roku do sprzedaży trafią dwa zestawy słuchawek. Oba modele korzystają ze specjalnie zaprojektowanych planarnych przetworników magnetycznych, których celem było zapewnienie wrażeń na audiofilskim poziomie. Zazwyczaj tego typu technologię wykorzystuje się w słuchawkach klasy premium, projektowanych z myślą o osobach zajmujących się inżynierią dźwięku.
  • PlayStation Pulse Explore – są to pierwsze bezprzewodowe słuchawki douszne do PS5 Sony, które powstały właśnie z myślą o PlayStation 5. Urządzenie połączy się z Portalem poprzez technologię PlayStation Link (do zestawu dołączany jest specjalny adapter USB), jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby sparować je ze smartfonem lub komputerem przy pomocy Bluetooth. Pulse Explore oferują bezstratny dźwięk wysokiej jakości, dwa mikrofony z funkcją tłumienia szumów i filtrowania odgłosów otoczenia. Słuchawki sprzedawane będą z etui ładującym, a ich cena wyniesie 220 euro (ok. 980 zł).
  • PlayStation Pulse Elite – w tym przypadku mamy do czynienia z bezprzewodowymi słuchawkami nausznymi, które posiadają bardzo duże poduszki i elastyczny pałąk dostosowujący się do kształtu głowy. Urządzenie zaoferuje bezstratny dźwięk, a także zostanie wyposażone w wysuwany mikrofon na wysięgniku z funkcją tłumienia szumów wzmocnioną sztuczną inteligencją. Pulse Elite kupimy w cenie 150 euro (ok. 670 zł) – w opakowaniu znajdziemy ponadto wieszak do przechowywania i ładowania słuchawek.
  • Zdjęcie: materiały prasowe PlayStation Polska
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.